خسارت ۷۳۷۰ میلیارد ریالی به باغ های اصفهان

قائم مقام سازمان جهاد کشاورزی اصفهان گفت: سرمازدگی محصولات کشاورزی این استان هفت هزار و ۳۷۰ میلیارد ریال برآورد شده است.

به گزارش ایمنا، مهرداد مرادمند افزود : بیش از ۲۹ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان اصفهان معادل ۳۵ درصد بر اثر سرمای شدید دچار خسارت شده اند.
وی بیان کرد: محصولات گیلاس، آلبالو، بادام، سیب، زردآلو، انگور و گل محمدی بیشترین خسارت را دیدند که این باغ ها در شهرستان های سردسیر خوانسار، دهاقان، سمیرم، تیران و نجف آباد قرار دارد.
قائم مقام سازمان جهاد کشاورزی اصفهان با بیان این که پیش بینی برخی از تمهیدات در پیشگیری از این خسارت موثر است، تصریح کرد: روشن کردن آتش و ایجاد گرما و آبیاری درختان برای کاهش خسارت در برخی از مناطق کارساز است.
وی با بیان این که خسارت های احتمالی برای حوزه کشاورزی وجود دارد، خاطرنشان کرد: برای کاهش این خسارت ها به کشاورزان بیمه محصولات بسیار کارگشاست که نیمی از باغ های استان تحت پوشش خدمات بیمه ای قرار گرفتند که این شرکت ها خسارت های وارده به کشاورز را جبران می کنند.
اراضی کشاورزی اصفهان حدود ۵۶۳ هزار هکتار معادل ۳.۵ درصد از مساحت این استان است که با توجه به محدودیت های منابع آب در سال های اخیر، تنها حدود ۲۹۰ هزار هکتار آن تحت کشت زراعی و باغی قرار می گیرد.
از ۵۶۴ هزار هکتار اراضی دارای قابلیت کشاورزی در سال زراعی ۹۶- ۹۷ حدود ۲۱۰ هزار هکتار به کشت محصولات زراعی اختصاص دارد که ۱۹۰ هزار هکتار آن مربوط به زراعت آبی و ۲۰ هزار هکتار مربوط به زراعت دیمی است.
افزایش بارشها در سال زراعی جاری موجب افزایش سطح زیر کشت و کسب درآمد برای کشاورزان شده است.

کد خبر 375506

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.