بازگشت "شیر نر ایرانی" به کشور پس از ۸۰ سال

شیر نر ایرانی پس از گذشت ۸۰ سال از انقراض، شب گذشته به زادگاه خود بازگشت.

به گزارش ایمنا، ساعت ۲۲ شب گذشته، پس از ۸۰ سال از انقراض شیرهای ایرانی در کشورمان، بالاخره تلاش‌های مسئولین پارک ارم ثمر داد و جفت نر این گونه جانوری ارزشمند از باغ وحش بریستول انگلستان وارد گمرک فرودگاه امام (ره) شد و پس از حدود پنج ساعت تشریفات گمرکی، توانست خود را در کمال صحت و سلامت به باغ وحش محل زندگی جدیدش برساند.

گفتنی است جفت ماده این شیر، طی هفته آینده از باغ وحش دوبلین ایرلند وارد کشور خواهد شد و مسئولین باغ وحش ارم امیدوارند با تکثیر این جانور بتوانند قدم موثری در حفظ نسل آن بردارند.

سیدمحمدرضا پرهیزکار مدیر عامل مجتمع ارم سبز در این خصوص اظهار کرد: هدف اصلی ما از تلاش برای بازگرداندن این گونه کمک به ازدیاد نسل این حیوان و ثانیا آشنا نمودن هم وطنان با حیات وحش کشورمان است.

وی در خصوص چگونگی بازگشت این شیرها به ایران گفت: با توجه به عضویت باغ وحش ارم تهران در اتحادیه باغ وحش‌های اروپا (EAZA) طی توافقاتی این شیرها تحت نظر برنامه تکثیر و نگهداری از گونه‌های در خطر انقراض و بدون پرداخت وجه مجوز بازگشت به کشور عزیزمان را گرفته اند.

پرهیزکار در پایان ضمن دعوت از هموطنان جهت بازدید از این گونه ارزشمند، گفت: به میمنت ورود این جانور به کشور، بازدید از باغ وحش ارم، امروز؛ پنج شنبه ۱۲ اردیبهشت برای عموم به صورت نیم بها خواهد بود.

جفت ماده شیر ایرانی نیز بزودی از باغ وحش دوبلین ایرلند به باغ وحش ارم تهران منتقل می‌شود.

کد خبر 374754

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.