مدیریت پایدار نرخ تورم با تغییر کانال اثرگذاری سیاست پولی

رییس کل بانک مرکزی گفت: در ساختار سیاست پولی جدید و به کمک عملیات بازار باز، بانک مرکزی به دنبال آن است که با مدیریت نرخ سود کوتاه مدت و تغییر کانال اثرگذاری سیاست پولی، نرخ تورم را به صورت پایدار مدیریت کند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، عبدالناصر همتی در پیامی اینستاگرامی اظهار کرد: به‌رغم نوسانات اقتصادی سال پیش، با اقدامات کنترلی، رشد نقدینگی در سال ۱۳۹۷ معادل ۲۳ درصد، یک واحد بیشتر از سال ۱۳۹۶ و هفت واحد کمتر از سال ۱۳۹۴ ثبت شد.

وی افزود: در شرایط حاضر نباید با تشدید نااطمینانی، تقاضای داخلی شدید شود، به همین دلیل بانک مرکزی برای برون‌رفت از شرایط خاص اقتصادی کشور به دنبال راه‌حل‌های بهینه، مدرن و امکان‌پذیر برای کنترل نوسانات متغیرهای کلان و به ویژه مهار نرخ تورم است.

رییس کل بانک مرکزی تصریح کرد: در ساختار سیاست بانک پولی جدید و به کمک عملیات بازار باز، بانک مرکزی به دنبال آن است که با مدیریت نرخ سود کوتاه مدت و تغییر کانال اثرگذاری سیاست پولی، نرخ تورم را به صورت پایدار مدیریت کند. بدیهی است سیاست‌های پولی پیشین در کنترل مقداری کل‌های پولی، با ساختار جدید سیاستگذاری پولی اصلاح شده و نا اطمینانی کنترل تقاضای پول کاهش پیدا خواهد کرد.

همتی خاطرنشان کرد: شرط موفقیت این سیاست‌های اصلاحی، انضباط مالی دولت و اصلاح ترازنامه بانک‌ها است که با قوت پیگیری خواهد شد.

کد خبر 374320

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.