۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۴
نگرانی از آلودگی خاک‌های ایران

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه ایران یکی از کشورهای "آلوده به پسماند" در کره زمین است گفت: افزایش تولید پسماند یکی از مشکلات ازدیاد جمعیت است و شهرداری ها به‌رغم مدیریت قادر به جمع آوری درست پسماند نیستند یا در برخی شهرها توان مدیریت وجود ندارد.

به گزارش ایمنا به نقل از روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، عیسی کلانتری در رابطه با روز زمین پاک در  برنامه "صبح و گفت وگو" اظهارکرد: هفت و نیم میلیارد نفر در کره زمین تنها یک محل برای زندگی دارند که امروز بسیار کوچک شده و فشارهای بسیاری را متحمل می‌شود. مصرف متوسط اهالی کره زمین طی ۵۰ سال اخیر بیش از دو و نیم برابر شده که به کره زمین فشار آورده و مشکلات زیادی را به وجود می‌آورد.

وی تغییر اقلیم را از جمله همین مشکلات دانست و افزود: سال‌ها دچار خشکسالی و در نتیجه با کمبود آب رو به رو بودیم؛ آب‌های زیر زمینی رو به پایان بود و به موازات آن شوری بیش از حد گریبان آب را گرفته بود که باعث افزایش فشار بر خاک سرزمین ایران می‌شد.

کلانتری ادامه داد: بارندگی‌های اخیر کشور بعد از سال‌ها، کمبود آب و خشکی را جبران کرد که باید قدردان این نعمت خدا باشیم و از طرفی از زمین مراقبت کنیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه افزایش تولید پسماند یکی از مشکلات ازدیاد جمعیت است، گفت: شهرداری‌ها علی رغم مدیریت، قادر به جمع آوری درست پسماند نیستند و یا در برخی شهرها توان مدیریت وجود ندارد.

وی درخواست کرد: از مردم ایران می‌خواهم تلاش کرده تا حد امکان پسماند کمتری تولید کنیم که شاید شهرداری‌ها فرصت مدیریت صحیح بیشتری داشته باشند.

پسماند و بوی تعفن شیرابه‌ها شمال کشور را تهدید می‌کند

کلانتری شمال کشور را به شدت آلوده خواند و تصریح کرد: پاکی مناطق شمالی که تا ۱۰ سال گذشته در یادها مانده است، امروز با باقی مانده پسماند و شیرابه‌های آلوده تهدید می‌شود و بوی تعفن جنگل و سواحل دریا را پوشانده است.

وی تاکید کرد: مردم باید در این زمینه کمک کرده و دولت نیز باید کمک کند.

وی پسماندهای نفتی و زباله در جنوب کشور را موجب به خطر افتادن حیات خلیج فارس دانست و ادامه داد: ایران یکی از کشورهای آلوده به پسماند در کره زمین است؛ امکانات این سرزمین به نسل‌های بعد نیز تعلق دارد و عدم دقت کافی در پاکیزه نگه داشتن کافی، موجب تخریب بهداشت کشور می‌شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: اگر قدری بیشتر به تمیزی خاک کشور توجه کنیم، اقتصاد، سودهای کلان خواهد بُرد و برای ارزش افزوده و ایجاد شغل هزینه می‌شود.

کلانتری اضافه کرد: جوانان باید بیش از سایرین مواظبت کنند؛ لذا تحولی عظیم از ملزومات آموزش عالی و آموزش و پرورش است تا این نسل را آشنا سازند. همچنین برخی ائمه جمعه قبل از نماز جمعه پسماند مسیرها را جمع آوری می‌کنند که با استقبال مردم نیز مواجه شده است.

انرژی تولید شده از پسماند روی دست وزارت نیرو می‌ماند

وی با تاکید بر اینکه تولید انرژی از پسماند مقرون به صرفه نیست، به مقوله تولید انرژی از پسماند اشاره کرد و افزود: انرژی از پسماند در ایران روی دست وزارت نیرو می‌ماند چون هر کیلو وات ساعت ۸۰۰ تومان تمام شده که با احتساب یارانه فقط ۶۰ تومان فروخته می‌شود.

کلانتری ادامه داد: رهبری بیش از ۱۵ سال تاکید دارند شدت انرژی در کشور بالاست. ما بعد از روسیه بالاترین شدت انرژی را داریم؛ یعنی برای یک واحد تولید، به مراتب بیشتر از کشورها انرژی مصرف می‌کنیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: رهبری بارها تاکید می‌کنند اما به دلایل مختلف در زمان پیاده سازی برنامه‌ها، فرمایشات ایشان اجرایی نمی‌شود.

کد خبر 373787

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.