۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۴
سمپاشی درختان شهر آغاز شد

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان گفت: مرحله نخست سمپاشی درختان شهر از روز دوم تا دهم اردیبهشت ماه امسال انجام می‌شود.

فروغ مرتضایی‌نژاد در گفت و گو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: به دلیل کمبود منابع آبی در طول سال‌های گذشته اثر تنش‌های کم‌آبی به درختان و فضای سبز رسیده و آفت آنها افزایش یافته است به طوری که برخی آفات برگ‌خوار، چوب خوار و مکنده بر روی درختان غالب شهر از جمله درختان نارون، کاج، بید و اقاقی‌ها همچنین درختچه‌های پایداری همچون رزها و نسترن نهادینه شده است بنابراین سمپاشی درختان ضروری است.

وی با بیان اینکه در این دوره برای سمپاشی درختان شهر اکیپ‌های مناطق ۱۵ گانه شهرداری اصفهان فعال شده‌اند افزود: حتی در برخی نقاط شهر بنا بر ضرورت شستشوی درختان با استفاده از آب و صابون انجام می‌شود.

 مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان تصریح کرد: امسال همچون سال گذشته سمپاشی درختان با استفاده از سمومی انجام می‌شود که عوارض جانبی کمتری برای محیط زیست و شهروندان دارد.

وی با تاکید بر اینکه سموم مورد استفاده برای سمپاشی درختان پایه گیاهی دارد و برای حفظ درختان با دوز مناسب بر روی تنه، شاخه‌های اصلی و تاج درختان پاشیده می‌شود تا آفت‌هایی همچون برگ‌خوار، مکنده و چوب‌خوار را از بین ببرد گفت: سموم مورد استفاده برای سمپاشی درختان شهر با غلظت های پایین و بر پایه گیاهی است و شهرداری برای تهیه آن هزینه سنگینی را تقبل کرد تا آسیب کمتری به محیط زیست وارد شود.

مرتضایی‌نژاد با بیان اینکه در سمپاشی این دوره درختان شهر از دستگاه «تربولاینر» استفاده می‌شود تا سموم کمتر به اطراف سرایت کند گفت: اطلاع‌رسانی سمپاشی درختان معابر و خیابان‌ها با روش‌های مختلف از جمله نصب بنرهای ویژه در محل‌های مورد نظر برای سمپاشی انجام شده است.

وی از شهروندان درخواست کرد تا در دوره سمپاشی درختان با این سازمان همکاری لازم را داشته باشند و حتی‌الامکان از قرار دادن خودروی خود در مسیر سمپاشی و از گذاشتن مواد غذایی در بالکن‌ها بپرهیزند و درب‌ها و پنجره های مشرف به مسیر سمپاشی را ببندند و چنانچه میز نانوایی‌ها در خیابان قرار گرفته باشد ضروری است متصدیان نانوایی بعد از سمپاشی قبل از طبخ نان میزها را شستشو دهند تا از بروز بیماری جلوگیری شود.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان با بیان اینکه برای انجام سمپاشی، خودروی راهنما در طول مسیر حرکت می‌کند تا بتواند اطلاع رسانی و حرکت آهسته سمپاش را برای سایر خودروها، کسبه و عابران پیاده یادآوری کند خاطرنشان کرد: برای انجام بهتر سمپاشی‌ها یک نفر کارشناس فضای سبز به صورت فعال به عنوان ناظر بر کیفیت عملیات سمپاشی و رفع عیوب احتمالی در کنار پیمانکار حضور دارد و افرادی که سمپاشی را انجام می‌دهند نیز تجهیزات ایمنی از جمله ماسک، دستکش، عینک و دیگر لوازم مخصوص را استفاده می‌کنند.

مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری اصفهان با بیان اینکه علاوه بر آن کارشناس گیاه پزشکی نیز بر روند سمپاشی‌ها نظارت دارد تا طبق جدول سازمان پارک‌ها و در زمان مشخص انجام شود  یادآور شد: سمپاشی درختان ساعت ۱۱ شب به بعد انجام می‌شود تا کمترین تردد وجود داشته باشد.

کد خبر 373756

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.