حضور بیش از ۱۳ هزار دانش‌آموز و ۶۵۰ معلم در مدارس خارج از کشور

رییس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور با اشاره به اینکه تداوم و حفظ فعالیت مدارس خارج از کشور مورد تأکید نظام و رهبری است، گفت: باوجود چالش‌های ارزی، به سمت بستن مدارس نرفتیم اما روش‌های هزینه‌بر را کاهش داده‌ایم به‌طوری‌که با کاهش ۱۳۰ پرسنل با حقوق ارزی تعداد آن‌ها را به ۱۵۰ نفر رسانده‌ایم.

به گزارش ایمنا، غلامرضا کریمی بابیان اینکه مدارس خارج از کشور سابقه طولانی دارد و ۱۳۵ سال پیش اولین مدرسه ایرانی در استانبول تأسیس شد، گفت: به‌تدریج مدارس در ۹ کشور توسعه یافت، اما بعد از پیروزی انقلاب گسترش بیشتری پیدا کرد و اکنون در ۵۵ کشور و ۸۵ شهر، ۱۱۲ مدرسه فعال داریم. اکنون ۶۸۲ معلم و نزدیک به ۷۰۰ نیروی محلی در مدارس خارج از کشور داریم.

وی با اشاره به اینکه ۱۳ هزار و ۶۵۰ دانش‌آموز در این مدارس مشغول به تحصیل هستند، اظهار کرد: به‌  ازای هر کشور یک نوع مدرسه خاص داریم و تنوع مدارس زیاد است. هر کشوری قواعدی برای تأسیس مدرسه دارد که از آن‌ها تبعیت می‌کنیم، البته زبان رسمی آموزش در مدارس فارسی است. مدارس بین‌الملل با زبان انگلیسی هم داریم. در برخی مدارس هم دو تا سه درس به زبان کشور میزبان تدریس می‌شود.

رییس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش‌وپرورش خاطرنشان کرد: بودجه ما در سال ۹۵، ۱۱۰ میلیارد تومان، در سال ۹۶، ۱۱۸ میلیارد تومان، سال گذشته ۱۷۰ میلیارد تومان و سال جاری ۲۰۷ میلیارد تومان است. به عبارتی اگر این رقم را به تعداد دانش‌آموزان تقسیم کنیم سرانه هر دانش‌آموز ۱۵ میلیون تومان می‌شود.

۴۷۸ هزار دانش‌آموز خارجی اتباع در داخل کشور داریم

وی درباره تعداد دانش‌آموزان غیر ایرانی در مدارس ایرانی خارج از کشور تصریح کرد: ۴۷۸ هزار دانش‌آموز خارجی اتباع در داخل کشور داریم. از سوی دیگر ۱۳ هزار دانش‌آموز محصل در خارج از کشور داریم که حدود ۳۰۰۰نفر ایرانی نیستند.

رییس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش‌وپرورش بابیان اینکه مدرسه‌ای با زیر پنج دانش‌آموز تشکیل نمی‌شود، گفت: مدارس ایرانی برای تحصیل کارگزاران نظام در آن کشور دایر می‌شود و ناچاریم با دانش‌آموز کم هم‌مدرسه دایر کنیم. از مدرسه با شش دانش‌آموز تا ۴۵۰ دانش‌آموز در خارج از کشور داریم.

کریمی درباره حقوق دریافتی معلمان خارج از کشور گفت: از مجموعه معلمان خارج از کشور ۲۷۶ نفر حقوق ارزی و ۲۱۴ تبعه فرهنگی حقوق ریالی دریافت می‌کنند. ۱۱۴ تبعه غیرفرهنگی نیز حقوق ریالی دریافت می‌کنند. بین ۴ تا ۶ هزار یورو در ماه دریافتی ۲۷۶ معلم اعزامی ارز بگیر ما است.

۱۳۰ پرسنل  با حقوق ارزی را کاهش دادیم

وی ادامه داد: تداوم وحفظ فعالیت مدارس خارج از کشور مورد تأکید نظام و رهبری است. باوجود چالش‌های ارزی، به سمت بستن مدارس نرفتیم اما روش‌های هزینه‌بر را کاهش دادیم. نزدیک به ۱۳۰ نیروی ارز بگیر را کاهش دادیم و امسال این تعداد به ۱۵۰ نفر می‌رسد.

رییس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش‌وپرورش بابیان اینکه معلمان خارج از کشور معوقات انباشته‌ای از سال‌های قبل دارند، گفت: مثلاً چند ماه حق مسکن سال ۹۶ و سال ۹۵پرداخت‌نشده است. با افزایش قیمت ارز با چالش‌های بسیاری روبه‌رو شدیم. از بودجه ۱۷۰ میلیارد تومانی ما در سال گذشته هم ۶۸ میلیارد تخصیص نیافته است و توانستیم فوق‌العاده ارزی معلمان را تا شش ماه پرداخت کردیم.

۸۰مدرسه زیر ۴۰ دانش‌آموز با یک نیروی اعزامی اداره می‌شود

کریمی درباره کیفیت آموزش در مدارس خارج از کشور اظهار کرد: در مدرسه‌ای که ۱۲ دانش‌آموز دارد، انتظار وجود معلم برای همه رشته‌ها امکان‌پذیر نیست. ۸۰ مدرسه زیر ۴۰ دانش‌آموز با یک نیروی اعزامی اداره و کلاس به‌صورت چندپایه تدریس می‌شود. در حال آماده‌سازی و ارتقای آموزش آنلاین به‌ویژه برای مقاطع بالاتر هستیم؛ اما برای دوره ابتدایی تأکید ما حضور معلم در کلاس درس است.

وی در پاسخ به اینکه آیا همه کشورهای جهان مدارسی به این سبک در نقاط دیگر دنیادارند، گفت: انگلستان ۳۰۰ هزار، فرانسه ۲۰۰ هزار، آمریکا ۴۰۰ هزار دانش‌آموز خارجی دارد. هند و پاکستان تمرکزشان در ۵ یا۶ کشور برای آموزش به زبان خودشان بالا است؛ اما هیچ کجا به‌اندازه ما تأکید وجود ندارد که حتماً مدرسه داشته باشیم.

رییس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش‌وپرورش، خاطرنشان کرد: نظام مدارس بین‌الملل را نوشتیم که به شورای عالی آموزش‌وپرورش ببریم. مدارسی را به زبان انگلیسی و عربی دایر می‌کنیم و این‌گونه می‌توان دانش‌آموز بیشتری هم گرفت.

کریمی با تأکید بر اینکه مدارس تعطیل نمی‌شوند گفت: امروز دچار چالشی شدیم که می‌تواند فرصتی هم باشد. ایران با توجه به ارزش‌هایی که دارد باید مدارسش در خارج از کشور گسترش یابد. اگر نظام مدارس بین‌الملل ما ۱۰ سال پیش آماده و اجراشده بود امروز تعداد دانش‌آموزان ما بسیار بیشتر از این‌ها بود.

کیفیت آموزش در مدارس خارج از کشور

وی درباره کیفیت آموزش در مدارس خارج از کشور نیز، اظهار کرد: در مدارس زیر ۴۰ نفر امکان کیفیت‌بخشی به آن معنا وجود ندارد. اگر بتوانیم زودتر نظام آموزش بین‌الملل را ایجاد کنیم استقبال از مدارس بیشتر می‌شود. ما از قبل از شروع بحران ارزی کارهایی را شروع کردیم ۶۵۰معلم با حقوق ارزی داشتیم که در حال کاهش در هرسال است. مهر آینده به ۱۵۰نفر می‌رسد تا این پول اثربخش‌تر هزینه شود.

کد خبر 373533

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.