بارش‌های مداوم تا ۱۰ سال آینده می‌تواند خشکسالی را رفع کند

گلپایگان- رییس اداره هواشناسی خوانسار گفت: اگر تا ۱۰ سال دیگر به همین میزان بارندگی در شهرستان داشته باشیم زمین‌های کشاورزی از حالت خشکسالی خارج می‌شوند.

سید مهدی حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا از شهرستان گلپایگان با بیان این‌که بارش باران به صورت پراکنده از روز گذشته در شهرستان آغاز شده است، اظهار کرد: شدت بارش‌ها از ساعت ۱۱ شب گذشته تا هفت بامداد امروز دوشنبه ادامه داشت و اکنون به صورت پراکنده و توأم با وزش باد نسبتأ شدیدی همراه است، میزان بارش‌ها طی ۲۴ ساعت گذشته به ۲۹ میلیمتر رسیده است.

وی با بیان این‌که در سال زراعی جاری تاکنون میزان ۳۷۸ میلیمتر بارندگی در شهرستان به ثبت رسیده است، افزود: میانگین نرمال بلندت بارندگی در شهرستان گلپایگان ۲۶۰ میلیمتر بوده است.

رییس اداره هواشناسی گلپایگان گفت: براساس تحلیل هواشناسی در سال زراعی جاری در شرایط نرمال ترسالی قرار داریم، اما به دلیل این‌که اثرات و تبعات خشکسالی سال‌های گذشته هنوز در زمین‌های زراعی کشاورزی  باقی مانده دچار خشکسالی هستیم به همین دلیل اگر تا ۱۰ سال دیگر به همین میزان بارندگی داشته باشیم زمین‌های کشاورزی شهرستان از حالت خشکسالی خارج می‌شوند.

وی با بیان این‌که از لحاظ سفره‌های آب زیر زمین در شرایط مناسب قرار نداریم، افزود: اگر ۳۰۰ سال بارندگی به همین میزان داشته باشیم سفره‌های زیر زمینی به حالت ۴۰ سال گذشته بر می گردد زیرا در حدود ۳۰ سال گذشته در شهرستان گلپایگان با حفر ۱۰ متر از عمق زمین به آب می‌رسیدیم، اما اکنون با حفر ۲۰۰ متر زمین از عمق به آب نمی رسیم.

حسینی با تأکید بر این‌که با وجود بارش‌های اخیر ضروری است استفاده بهینه در مصرف آب صورت گیرد، افزود: اگر بند خاکی در پایین دست سد و بند خاکی وانشان و بند خاکی در اطراف گلشهر احداث شود به سفره‌های آب زیر زمینی کمک و سبب ماندگار آب در زمین شهرستان می‌شود.

کد خبر 371896

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.