مسئولان بخش‌های تولیدی را دریابند

آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید با تاکید بر این که دولت و مسئولان باید بخش های تولیدی را دریابند، اظهار داشت: کشورهای پیشرفته جهان بر اثر توجه به تولید به پیشرفت و شکوفایی دست پیدا کرده اند؛ متاسفانه ما دراین زمینه دچار مشکل هستیم.

به گزارش ایمنا و به نقل از دفتر آیت الله مکارم شیرازی، وی روز پنجشنبه در دیدار وزیر صنعت ، معدن و تجارت بر لزوم توجه به تولید داخل به منظور حل مشکلات تاکید کرد و افزود: اگر تولید باشد، رونق و شکوفایی نیز خواهد بود؛ اما اگر تولید دچار مشکل شود به طور حتم گرانی، بیکاری و وابستگی را به دنبال دارد.

آیت الله مکارم شیرازی، یکی از مشکلات عرصه تولید را سیستم بانکی دانست و اظهار کرد: صاحبان کارخانه ها و بخش های تولیدی گاهی اوقات مجبور می شوند برای پرداخت اقساط وام های دریافتی، واحد و بنگاه اقتصادی خود را بفروشند؛ باید مکانیزمی اتخاذ شود تا آنها به این راحتی تحت فشار بانک ها قرار نگیرند.

وی، اخذ مالیات های زیاد از بخش های تولیدی را از دیگر مشکلات ذکر وتصریح کرد: گاهی اوقات به دلیل مسائل و مشکلات مالیاتی کارخانه دار مجبور می شود قید تولید را بزند و کارخانه و شرکت خود را بفروشد.

وی سومین مشکل بخش تولید را فشارهای ناموزون اداره کار دانست و گفت: اداره کار باید بداند حمایت از کارفرما حمایت از کارگر نیز هست؛ اگر از کارفرما حمایت نشود کارگر دچار مشکل خواهد شد.

این مرجع تقلید اضافه کرد: یکی دیگر از مشکلات واحدهای تولیدی نوسانات شدید بازار ارز و عدم ثبات است، در چنین شرایطی کدامین نهاد باید از واحدهای تولیدی حمایت کند تا آنها با اطمینان خاطر به رونق کسب و کار و شکوفایی اقتصاد فکر کنند.؟

آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که بخش های تولیدی در کشور با مشکلات عدیده روبرو هستند گفت: متاسفانه از سوی برخی مسئولان آن حمایت و توجهی که لازم است دیده نمی شود، باید کارگروه و اتاق فکری تشکیل و علل تعطیلی واحدهای تولیدی آسیب شناسی شود.

وی ادامه داد: صرف تاسف خوردن از اینکه بخشی از واحدهای تولیدی تعطیل و یا نیمه تعطیل شده اند کافی نیست، باید راه حل پیدا کرد و پای درد و دل صاحبان تولید نشست؛ وزارت صمت باید گروه و کمیته ای برای بررسی این مشکل تشکیل دهد.

وی خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: در نخستین فرصت باید چنین اتاق فکری تشکیل شود، افرادی که برای این کمیته تعیین می شوند در مراکز تولیدی حضور پیدا کنند و با کارفرمایان و صاحبان بنگاه های تولیدی و اقتصادی صحبت شود، والا این روند ادامه خواهد یافت.

آیت الله مکارم شیرازی جمهوری اسلامی ایران را به دلیل برخورداری از معادن گوناگون بسیار غنی دانست و گفت: متاسفانه به دلیل برخی بی تدبیری ها؛ خام فروشی در بعضی از بخش ها ادامه دارد و کشورهای خارجی همین مواد خام را بعد از فرآوری با چندین برابر قیمت به خود ما می فروشند؛ جلوی این کار حتما باید گرفته شود.

رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت امروز در سفر به شهر مقدس قم علاوه بر دیدار با شماری از مراجع تقلید و علما در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی نیز شرکت می کند.

کد خبر 370394

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.