ساخت و ساز نیازمند مجری ذی‌صلاح است

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران گفت: مجری ذی‌صلاح، قانون مصوب مجلس شورای اسلامی را دارد و در مقررات ملی ساختمان نیز آمده است لذا بکارگیری آن در ساخت و ساز امری ضروری است .

به گزارش ایمنا، محمد سالاری رییس کمیسیون شهرسازی و معماری در یکصدو پانزدهمین جلسه شورای شهر تهران در ادامه بررسی لایحه برنامه سوم توسعه شهر تهران در توضیح ماده ۴۴ برنامه اظهار کرد: بر اساس این بند، شهرداری موظف است در راستای شفافیت، هوشمندسازی و پایش مستمر فرایند کنترل و نظارت بر تحولات کالبدی و ساخت و ساز در شهر و ارائه خدمات غیرحضوری به شهروندان اقدامات مشخص شده را انجام دهد که موضوع مهمی است.

وی ادامه داد: مقرر بوده که از زمان اجرای طرح تفصیلی سامانه ای ایجاد شود تا میزان بارگذاری‌های هر منطقه به صورت روزانه، ماهانه و سالانه را اعلام کند و اگر ساخت و ساز در منطقه‌ای، از میزان تعیین شده در طرح تفصیلی فراتر رفت سامانه هشدار دهد و تحولات کالبدی در نتیجه بارگذاری های طرح تفصیلی همزمان قابل ارزیابی باشد.

سالاری افزود: این موضوع موجب می شود مدیریت شهری به عنوان مسئول راهبری و هدایت تحولات کالبدی شهری از این اطلاعات برای تحقق طرح تفصیلی استفاده کند، این سامانه باید تا کنون ایجاد می شد اما مدیریت شهری بدلیل کسب درآمد بیشتر اهتمامی بر این کار نداشته است.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورا در مخالفت با حذف یکی از بندهای ماده ۴۶ برنامه سوم که به موضوع مجری ذی‌صلاح پرداخته بود گفت: ارزیابی های انجام شده در کشور نشان می دهد که حدود چهار سال پیش در صنعت ساختمان ۸۰ هزار میلیارد تومان گردش مالی صورت گرفته است یعنی معادل کل بودجه عمرانی کشور، چطور ممکن است چنین گردش مالی بزرگی بدون مجری ذی‌صلاح در حوزه ساختمان انجام شود.

وی ادامه داد: اکنون هر شخصی بدون هیچ پیش نیازی می تواند ساخت و ساز انجام دهد، البته برای ساخت و ساز در املاک  ۲۰۰۰ هزار متر به بالا مجری ذی‌صلاح داریم. رایی را هم که دیوان عدالت اداری دو سال پیش در خصوص مجری ذی‌صلاح داد ناظر بر عدم وجود مجری ذی‌صلاح نبود بلکه ناظر بر انتخابی بودن و یا معرفی توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران بود.

سالاری تاکید کرد: مجری ذی‌صلاح، قانون مصوب مجلس شورای اسلامی را دارد و در مقررات ملی ساختمان نیز آمده است لذا بکارگیری آن در ساخت و ساز امری ضروری است..

کد خبر 364663

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.