مودیان خوش‌حساب و کارآفرینان نباید در تنگنای مالی دولت تنبیه شوند

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به برخی انتقادات به مسائل مالیاتی، گفت: راجع به مالیات تاکید داریم که مودیان خوش حساب و کارآفرینان واقعی نباید در تنگنای مالی دولت، تنبیه شوند.

به گزارش ایمنا به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، فرهاد دژپسند در نشست هم اندیشی مجمع کارآفرینان بزرگ ایران که در محل وزارت اقتصاد برگزار شد، از پرداخت ۶۵۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات از سوی نظام بانکی در سال ۱۳۹۶ خبر دا و اظهارکرد: با وجود برخی کمبودها و نواقص، نظام بانکی کشور، مقاومتی در برابر پرداخت تسهیلات ندارد و حتی بعضاً برای حمایت از تولید بیش از سقف تعیین شده نیز اقدام به پرداخت وام کرده است.

وزیر اقتصاد با تاکید بر عزم جدی دولت در اجرای قانون اصل ۴۴ قانون اساسی، گفت: با سخنان برخی کارآفرینان موافقم که خصوصی سازی، در مواردی، تبدیل به واگذاری شده و معتقدم اگر بند الف و ب سیاست‌های اصل ۴۴ عمل می‌شد، خصوصی سازی واقعی شکل می‌گرفت.

دژپسند با اشاره به برخی انتقادات حاضران در نشست در مورد مسائل مالیاتی، تصریح کرد: راجع به مالیات تاکید داریم که مودیان خوش حساب و کارآفرینان واقعی نباید در تنگنای مالی دولت، تنبیه شوند.

وی افزود: آنچه در خصوص افزایش نرخ مالیات مطرح شده، با توجه به نرخ رشد تولید ناخالص داخلی، خیلی پایین است اما همین موضوع را نیز نمی خواهیم به دوش کارآفرینان بیاندازیم.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه در مورد بسیاری از معافیت های مالیاتی نمی توانیم کاری انجام دهیم، از کارآفرینان خواست، پیشنهادهای خود را در ارتباط با گسترش پایه مالیاتی ارائه دهند.

دژپسند با تایید برخی انتقادات به نظام مالیات بر ارزش افزوده تصریح کرد: به برخی کمبودها در این خصوص واقفیم اما منتظر تصویب نهایی قانون نصب صندوق ‌ای مکانیزه فروش در مجلس و نیز بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده در صحن علنی هستیم و امیدواریم با تعیین تکلیف این دو قانون تا پایان سالجاری، مشکلات و کاستی های موجود، مرتفع شود.

وزیر اقتصاد با یادآوری اینکه دولت و شخص رییس جمهور به شدت پیگیر رفع مشکلات قطعه سازان و تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی هستند، گفت: روز پنجشنبه گذشته، سومین جلسه پیاپی دولت در این زمینه و با هدف سرعت بخشی به تامین سرمایه واحدهای کارآفرین و تولید کننده کالاهای صادراتی در ستاد اقتصادی دولت برگزار شد و رییس جمهور در این جلسه تاکید کرد که هر چه سریع تر، گشایش های لازم در این ارتباط ایجاد شود.

نباید تورم به بهای سرکوب سرمایه گذاری و تولید کاهش یابد

دژپسند با تاکید بر اولویت کاهش تورم در برنامه های دولت، اعلام کرد: نمی خواهیم تورم را به بهای سرکوب سرمایه گذاری و تولید، کاهش دهیم و رونق تولید را به قیمت وقوع ابر تورم، محقق کنیم.

 وزیر امور اقتصادی و دارایی در بخش دیگر از سخنان خود با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب بر اهمیت ثروت آفرینی توسط بخش خصوصی، گفت: با افتخارمی ‌گوییم کارآفرینان کشور تولیدکنندگان ثروت هستند که از نتیجه ثروت ‌آنان میوه‌هایی مانند اشتغال، کمک به تولید ملی و افزایش رتبه اقتصاد کشور در جهان با توسعه صادرات چیده می‌شود.

وی افزود: همان گونه که در فرهنگ اسلامی تولید ثروت به عنوان کار خیر شناخته می‌شود، هیچ گونه محدودیتی برای تولید ثروت وجود ندارد، فقط محدویت در زمینه روش‌های به دست آوردن ثروت و قوانین شرع وجود دارد که کسب ثروت به هر طریق، مانند کلاهبرداری را نمی پذیرد. کارآفرینان کشور به تمام این قواعد پایبند بوده و حدود آن را رعایت می‌کنند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی بر طراحی ساختاری برای ایجاد و استمرار ارتباط دو طرفه بین دولت و بخش خصوصی تاکید کرد و گفت: با برنامه ریزی انجام شده علاوه بر ارتباطی که در جلسات اتاق بازرگانی با کارآفرینان داریم، قرار شد در جلسات شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان‌ها نیز شرکت کنیم.

وی در پاسخ به درخواست کارآفرینان در خصوص تسهیلات گمرکی، دستور داد موضوع پرداخت ۷۰ درصد از عوارض گمرکی به‌صورت علی الحساب، برای ترخیص کالا با دقت و سرعت بررسی و در صورت نبود مانعی، به آن عمل شود.

در این نشست هم اندیشی بیش از ۴۰ تن از صاحبان صنایع تولیدی و کارآفرینان بزرگ کشور شرکت داشته و دیدگاه ها و پیشنهادات خود را برای تسهیل و بهبود فضای کسب و کار ارائه کردند.

کد خبر 363972

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.