موشک‌های ایران برای حمل کلاهک‌های هسته‌ای نیست

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به سفر اخیر ظریف به قطر برای شرکت در نشست بین‌المللی دوحه اظهار کرد: در حاشیه این سفر وزیر امورخارجه رایزنی‌ها و تبادل نظرهای مفید و سازنده‌ای با مقامات عالیرتبه قطر داشت.

به گزارش ایمنا و به نقل از دفتر دیپلماسی و ارتباطات رسانه‌ای وزارت امور خارجه، بهرام قاسمی صبح روز دوشنبه در نشست مطبوعاتی خود در پاسخ به سوالی در مورد اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه در ساز و کار مالی اروپا قرار است کشورهای اروپایی در ازای پول نفت ایران فقط نیازهای دارویی و غذایی ایران را تامین کنند، گفت: این سازوکار صرفا برای تامین دارو و موادغذایی تعریف نشده است و باید مجموعه‌ای از مبادلات و همکاری‌های اقتصادی، صنعتی و حتی سرمایه‌گذاری  را در بر بگیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه نشست خبری خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در رابطه با آخرین اقدامات وزارت امور خارجه جهت دفاع از حقوق شهروندان ایرانی که به گرجستان سفر می‌کنند و این که علی‌رغم این که سفیر گرجستان در ایران دو بار به وزارت امور خارجه احضار شده است و همچنین سفیر ایران در تفلیس با برخی از مقامات گرجستان از جمله وزیر امور خارجه این  کشور در رابطه با این موضوع رایزنی کرده است،  اما هم چنان خبرها حاکی از برخورد نامناسب با شهروندان ایرانی در مرزهای گرجستان است، اظهار کرد: با توجه به روابط حسنه ای که بین ایران و گرجستان وجود دارد ما انتظار این نوع برخوردهای نامناسب را نداشتیم و این نوع برخوردها با شهروندان ایرانی برای ما تعجب‌برانگیز بود.

وی با اشاره به سیاست جمهوری اسلامی ایران در دفاع از حقوق شهروندان خود در نقاط مختلف جهان، گفت‌: ما اتفاقات رخ داده برای شهروندان ایرانی در گرجستان و مبادی ورودی به این کشور را مورد بررسی قرار دادیم در تفلیس و تهران تلاش های بسیاری را انجام داده‌ایم تا این مشکل حل شود. در این چارچوب رایزنی‌هایی نیز با مقامات گرجستانی انجام شده است و این پرونده همچنان به صورت جدی برای ما مفتوح است و ما در حال پیگیری آن هستیم. مراتب اعتراض خود را اعلام کرده‌ایم و به صورت روزانه در تهران و تفلیس این موضوع را دنبال می‌کنیم.

این دیپلمات ارشد کشورمان، تاکید کرد: این نوع رفتار از سوی مقامات مرزبانی تفلیس قابل قبول نیست. مقامات سیاسی این کشور در مورد این نوع برخوردها اظهار نگرانی کرده‌اند و تاکید کرده‌اند که این موضوع را پیگیری خواهند کرد.

وی ادامه‌ داد: ما در داخل کشور تمهیداتی را در این زمینه  مورد بررسی قرار داده‌ایم و طی یکی  دو هفته‌ آینده اقداماتی را انجام می‌دهیم  و در فضای دیگری با دولتمردان گرجستان در این خصوص صحبت می‌کنیم و اجازه نمی‌دهیم که حقوق شهروندان ایرانی مخدوش شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه‌ خاطرنشان کرد: در همین زمینه جلسات متعددی را با ارگان های ذی ربط در داخل کشور برگزار کرده‌ایم. موضوع را بررسی کرده و همان طور که گفتم این پرونده برای ما مفتوح است.

بهرام قاسمی ادامه‌ داد: اما در کنار تمامی این سخنان ما متاسفانه شاهد وجود برخی از گروه ها و شرکت های سودجو هستیم که از فرصت لغو روادید بین دو کشور سوءاستفاده می‌کنند و با دروغ  و دغل و دادن وعده‌های نادرست نسبت به گمراه کردن برخی از هموطنان برای گرفتن یکسری امتیازات در داخل گرجستان ، اقدام کرده‌اند و ما روی این موضوع در حال بررسی هستیم و آن را نیز پیگیری خواهیم کرد.

وی ادامه‌ داد: من همان طور که پیش از این نیز تاکید کرده بودم امروز نیز تاکید می‌کنم که اگر ایرانیان اجباری در حال‌ حاضر برای رفتن به گرجستان را ندارند برای سفر به این کشور تامل کنند تا این موضوع فیصله پیدا کند. ما تصور داریم که دولت گرجستان با توجه به نوع روابط دو کشور اقدامات لازم را برای حل این موضوع انجام می‌دهد و ما نیز اقدامات لازم را برای دفاع از حقوق شهروندانمان انجام خواهیم داد. من همچنین در همین جا از شهروندان کشورمان این را می‌خواهم که قبل از سفر به هر کشوری حتما قوانین آن کشور را مورد مطالعه قرار دهند.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در ادامه‌ در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر این که برایان هوک یکی از مقامات ارشد وزارت امور خارجه آمریکا در ویدیویی اعلام کرده است که بحث اخراج فرزندان و وابستگان مقامات جمهوری اسلامی ایران از آمریکا را دولت این کشور مورد بررسی و مطالعه قرار می‌دهد و این که این مقدار به چه میزان با قوانین بین‌المللی مغایر است، گفت‌: ایشان حرف‌های بی ربط می زند و خیلی نباید جدی بگیریم. حرف‌های بی ربط یک فرد غیر ایرانی که تلاش می‌کند هر لحظه مشکلاتی را برای ایران ایجاد کند شاید ماموریت ایشان ایجاد یک جنگ روانی و تشویش اذهان عمومی در مقابل اراده ملت ایران است و همان طور که گفتم فکر می‌کنم نباید به حرف‌های ایشان که زیاد صحبت می‌کنند توجه کرد.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه در هفته گذشته شورای امنیت در ارتباط با نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت از سوی ایران در مورد فعالیت‌های موشکی‌اش تشکیل جلسه داد و در این جلسه کشورهای شرکت کننده به غیر از آمریکا حمایت خود را از برجام اعلام کردند، اما انتقادات تندی را در ارتباط با فعالیت‌های موشکی ایران مطرح کرده‌اند از جمله نماینده انگلیس در سازمان ملل موضع تندی را داشت و از دیگر سو خانم موگرینی نیز اعلام کرد که حمایت اتحادیه اروپا از برجام باعث نمی‌شود که این اتحادیه در مورد دیگر اقدامات ایران چشم پوشی کند. حال با توجه به این موضوعات به نظر می‌رسد در مورد مسائل منطقه از جمله بحث سوریه و یمن گفت‌وگوهایی بین ایران و اتحادیه اروپا صورت گرفته است. آیا ایران قصد ندارد در مورد مسائل موشکی نیز نه مذاکره بلکه رایزنی‌ها و گفت‌وگوهایی با اتحادیه اروپا داشته باشد تا آنها تحت تاثیر سیاست‌های آمریکا علیه ایران در این زمینه قرار نگیرند، اظهار کرد: در گذشته نیز گفته‌ام که هیچ دو کشوری در عرصه بین‌المللی نیستند که در مورد تمام مسائل اشتراک نظر داشته باشند. در حوزه برجام کشورهای اروپایی و بسیاری دیگر از کشورهای جهان مواضع مشخص و راسخی دارند و بر استمرار برجام تاکید دارند اما در مورد سایر مسائل از جمله مسائل موشکی ممکن است اختلاف نظرهایی بین ایران و دیگر کشورها از جمله کشورهای اروپایی وجود داشته باشد و ما یکسان در این زمینه فکر نکنیم. در ارتباط با مسائل موشکی اختلاف نظرهایی بین ما و برخی از کشورهای اروپایی وجود دارد که این اختلاف نظرها با برخی از کشورها از شدت بیشتری برخوردار است و با برخی از کشورها میزانش کمتر است.

بهرام قاسمی با بیان اینکه اظهار نگرانی که بعضا مقامات این کشورها در ارتباط با فعالیت‌های موشکی ایران انجام می‌دهند اظهار نگرانی بی ربطی است و ناشی از تلاش‌های کسانی است که می‌خواهند علیه ایران جنگ روانی سختی را ایجاد کند خاطرنشان کرد:‌ ما بارها اعلام کرده‌ایم که سیاست‌های موشکی ایران منافاتی با قطعنامه ۲۲۳۱ و سایر قطعنامه‌ها ندارد. فعالیت‌های موشکی ایران جزء سیاست دفاعی ملی ایران است و ایران به دلیل تجربه‌های تاریخی و موقعیت منطقه‌ای که در آن قرار دارد باید این سیاست را دنبال کند.

وی با بیان اینکه ایران بر اساس امکانات و توانمندی‌های خود در این مسیر حرکت کرده است و به حرکت خود ادامه می‌دهد چرا که هیچ کس تضمینی برای امنیت ما، به ما نمی‌دهد و اگر ما مورد تجاوز قرار بگیریم این ملت ایران است که باید از خود دفاع کند خاطرنشان کرد: ما این حق را داریم که این سیاست را دنبال کنیم و همانطور که گفتم این سیاست متکی بر توانمندی‌های خودمان است.

این دیپلمات ارشد کشورمان با تاکید بر اینکه اقدامات ایران در عرصه دفاعی و موشکی بازدارنده است و علیه هیچ کشوری نیست ادامه داد: ما همواره بر همزیستی مسالمت آمیز و اهمیت داشتن رابطه خوب با همسایگان‌مان تاکید داریم و معتقدیم که باید کشورهای همسایه با کمک یکدیگر امنیت را در این منطقه به وجود آورد ولی ما نمی‌توانیم از سیاست دفاعی خود چشم پوشی کنیم.

قاسمی گفت: مواضع نماینده انگلیس در سازمان ملل در ارتباط با فعالیت‌های موشکی ایران مواضع تندی بود و آنها در این زمینه دچار اشتباه هستند و یا دچار استانداردهای دو گانه هستند چنان که از یک طرف می‌پذیرند که شرکت‌های آنها سلاح‌های سنگین به منطقه ارسال کنند و باعث ایجاد تنش بیشتر در منطقه شوند، اما در مقابل ایران مدعی می‌شوند که سیاست موشکی ایران خطرناک است.

وی با بیان اینکه موشک‌های ایران برای حمل کلاهک‌های هسته‌ای و مسائلی که آنها ادعا می‌کنند نیست و آنها نباید به ادعاهای محافل صهیونیستی و آمریکایی در این زمینه توجهی داشته باشند گفت:‌ ایران سیاست‌های خود را در این زمینه با حفظ قوانین و مقررات بین‌المللی ادامه می‌دهد و از طرف دیگر ما اجازه نمی‌دهیم که دیگران در این حوزه ما را محدود کنند. ما در مورد این سیاست‌های خود با کشورهای مختلف گفت‌وگو کرده‌ایم و شفاف‌سازی انجام داده‌ایم، اما در مورد این سیاست‌ها مذاکره‌ای نمی‌کنیم. چرا که ما نمی‌توانیم امنیت خود را قربانی این نوع موضع گیری‌ها و صحبت‌ها کنیم.

کد خبر 361741

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.