ضرورت اجرای مصوبه ممنوعیت کشت برنج خارج از گیلان و مازندران

وزیر نیرو گفت: باید بپذیریم که موضوع اجرایی شدن مصوبه ممنوعیت کشت برنج در خارج از استان‌های گیلان و مازندران، یکی از ضرورت‌های  دولت است و باید با کمک یکدیگر، برای اجرای آن تلاش کنیم.

به‌گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، رضا اردکانیان اظهار کرد: برنج به‌عنوان محصولی که بنا به تشخیص وزارت جهاد کشاورزی می‌بایست در استان‌های شمالی کشور کاشت شود، اگرچه در هر هکتار کشت، درآمد بهتری دارد اما آب قابل ملاحظه‌ای نیز مصرف می‌کند.

وزیر نیرو تصریح کرد: نیاز آبی کشت برنج در برخی نقاط کشور حدود هفت یا هشت هزار مترمکعب برای هر هکتار محدود شده است، در حالی که در برخی نقاط کشور این نیاز آبی به چند ده هزار متر مکعب در هر هکتار می‌رسد.

اردکانیان اظهار کرد: برای حل مسئله ناپایداری منابع آب کشور لازم است با نگاه ملی به کمک هم آمده و به سمت کاهش مصرف آب گام برداریم.

وی با بیان اینکه به تعویق انداختن اجرای برخی طرح‌ها و دستورالعمل‌ها، کشور را گرفتار یک‌سری مشکلات می‌کند، گفت: درست است که آیندگان این فرصت را در اختیار دارند که مسائل را با بهره‌گیری از  فناوری‌های پیشرفته‌تر بهتر از ما مدیریت کنند، اما "فرصت" و "زمان" کنونی را در اختیار نخواهند داشت.

اردکانیان ادامه داد: مخالف هیچ‌یک از فن‌آوری‌های تولید آب غیرمتعارف نیستیم، اما مثل روز روشن است که اگر برای چگونگی مدیریت مصرف بهتر آب به‌ویژه در بخش کشاورزی چاره‌اندیشی و همفکری نکنیم، حتی در صورت اجرای طرح‌های مذکور توفیقی حاصل نخواهد شد.

وزیر نیرو با اشاره به نقش موثر استانداران به‌ویژه در سازگاری با کم‌آبی و لزوم مدیریت مصرف و تقاضا به‌عنوان عرصه‌های جدی مدیریت منابع آب افزود: در این شرایط استانداران ایفاگر نقش محوری در استان‌ها بوده و کارگزار اصلی دولت به‌شمار می‌آیند.

وی بر تشکیل فوری کارگروهی برای تدوین شیوه‌نامه اجرای دستورالعمل هیئت وزیران تاکید کرد و گفت: لازم است این شیوه‌نامه تا پایان آذرماه جاری نهایی شده تا با همکاری وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نیرو و بخش‌های دیگر، در استان‌های هدف اجرایی شود.

اردکانیان "بخشی‌نگری" را یکی از مشکلات اصلی بخش آب کشور معرفی کرد و نقش استانداران را در مواجهه با کم‌آبی موثر دانست.

جلسه هم‌اندیشی اجرای مصوبه ممنوعیت کشت برنج در خارج از استان‌های گیلان و مازندران با حضور وزیر نیرو درخصوص نحوه اجرای مصوبه هیئت وزیران با موضوع ممنوعیت کشت برنج در خارج از استان‌های گیلان و مازندران در جمع استانداران گلستان، خوزستان، فارس، اصفهان، مدیران‌عامل شرکت‌های آب منطقه‌ای و روسای جهاد کشاورزی این استان‌ها برگزار شد.

کد خبر 360901

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.