واگذاری رایگان ساختمان‌های فرسوده به استارتاپ‌ها

شهردار تهران از واگذاری ساختمان‌های موجود در بافت فرسوده و ناکارآمد شهری به استارتاپ‌ها و شرکت‌های فناور خبر داد و گفت: این ساختمان‌ها به صورت رایگان در اختیار شرکت‌ها قرار داده می‌شود و سهم شهرداری بعد از فروش محصولات فناورانه در بازار دریافت خواهد شد.

به گزارش ایمنا، شهردار تهران از واگذاری ساختمان‌های موجود در بافت فرسوده و ناکارآمد شهری به استارتاپ‌ها و شرکت‌های فناور خبر داد و گفت: این ساختمان‌ها به صورت رایگان در اختیار شرکت‌ها قرار داده می‌شود و سهم شهرداری بعد از فروش محصولات فناورانه در بازار دریافت خواهد شد.

به گزارش ایمنا،  محمدعلی افشانی در امضای تفاهم‌نامه مشترک با معاونت علمی، توسعه محلات و زیست‌پذیر کردن محل‌های ناکارآمد و فرسوده شهری را از برنامه‌های مدیریت شهرداری عنوان کرد و اظهار کرد: در گذشته برنامه‌ریزی‌ها برای توسعه بافت‌های فرسوده و ناکارآمد بر نوسازی ساختمان‌ها متمرکز شده بود ولی در حاضر به این فکر افتادیم که از این بافت به صورت گسترده‌تری بهره‌برداری کنیم.

وی استفاده از بافت‌های فرسوده در راستای تولید دانش و علم را از اولویت‌ شهرداری برشمرد و افزود: بر این اساس در جلساتی که با معاونت علمی برگزار کردیم، قرار شد به صورت همکاری‌های مشترک اقدام به بهره‌برداری از بافت‌های ناکارآمد به امر توسعه فناوری استفاده کنیم.

شهردار تهران با تأکید بر اینکه براساس این توافق امکاناتی که در اختیار شهرداری است در اختیار شرکت‌ها و استارتاپ‌ها قرار داده می‌شود، ادامه داد: از طرف دیگر ما به دنبال توسعه حیات واقعی بافت‌های فرسوده هستیم که در این راستا با توافقی که با معاونت علمی صورت گرفت، شرکت‌ها و استارتاپ‌ها در این ساختمان‌ها ساماندهی خواهند شد و این ساختمان‌ها در اختیار آن‌ها قرار خواهد گرفت.

افشانی با تأکید بر اینکه در این توافق تعداد ساختمان‌های بافت فرسوده قابل واگذاری مشخص شده است، ‌ اظهارکرد: در این راستا با برخی از نهادها که سوله یا ساختمان‌های بلااستفاده دارند، مذاکره و مقرر شد با مشارکت آن‌ها از این ظرفیت برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان استفاده شود.

وی امضای تفاهم‌نامه مشترک میان شهرداری و معاونت علمی را گام نخست اجرای این طرح مشترک نام برد و خاطرنشان کرد: ساختمان‌های بافت‌های فرسوده به صورت رایگان در اختیار شرکت‌ها و استارتاپ‌ها قرار خواهد گرفت و براساس قراردادی که با این شرکت‌ها منعقد می‌شود، بخشی از سهام این شرکت‌ها در اختیار شهرداری قرار می‌گیرد.

شهردار تهران تصریح کرد: سهم شهردار از این شرکت‌ها زمانی دریافت می‌شود که محصول تولید و به بازار عرضه شود و در عین حال پولی که از این طریق نیز دریافت می‌شود، برای حمایت از شرکت‌ها مجدداً هزینه می‌شود.

وی در عین حال مزیت اجرای این طرح را توسعه کشور و عمران و آبادی شهرها عنوان کرد و گفت: دو اولویت بازآفرینی بافت فرسوده و توسعه ناوگان حمل و نقل شهری از جمله اولویت‌های رییس جمهور است و مقام معظم رهبری نیز بر احیای بافت‌های فرسوده تأکید دارند.

شهردار تهران خاطرنشان کرد: اقدام مشترک معاونت علمی و شهرداری گامی در راستای احیای بافت فرسوده خواهد بود و امیدواریم همه کشور از این تجربه استفاده کنند.

کد خبر 355623

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.