چرا کودکان دختر بیشتر از پسران دچار افسردگی می‌شوند؟

زمانی که مادران دوران بارداری را با استرس و فشارهای عصبی زیاد پشت سر می‌گذارند منجر می‌شود تا کودکان دخترشان حتی در دو سالگی هم دچار افسردگی و اضطراب شوند.

به گزارش ایمنا، بر اساس مطالعات انجام شده در کشور آلمان استرس باعث می شود تا بدن انسان هورمون کورتیزول را ترشح کند و همین امر باعث می شود تا ارتباط سلول های مغزی در ناحیه ای که مسئول احساسات نوزادان است کاهش پیدا کند.

به دنبال پایین آمدن این ارتباطات در مغز، کودکان بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های روحی قرار می‌گیرند. این در حالی است که بارداری پر تنش مادران تاثیر منفی بر روی کودکان پسر ندارد. مطالعات جدید علت اصلی این پدیده را درون گرا بودن خانم‌ها در سنین مختلف در مقایسه با آقایان می‌داند.

این تحقیقات در برلین بر روی ۷۰ زن باردار صورت گرفته که میزان هورمون کورتیزول را در بدن آنان مورد بررسی قرار داده‌اند. افراد شرکت کننده در طی مراحل اولیه، اواسط و اواخر بارداری، روزانه پنج بار نمونه بزاق دهان خود را به مدت چهار روز متوالی به محققان تحویل دادند.

بعد از اتمام دوران بارداری، چهار هفته بعد، هنگامی که نوزادان خواب بودند ازمغز شان ام آر آی گرفتند. دو سال بعد ۴۵ مادر که در این تحقیق شرکت داشتند از مشکلات کودکانشان به محققان اظهار نگرانی کردند. به گفته مادران، فرزندان شان اغلب گوشه گیر، بی حوصله و خجالتی بودند و همچنین در ارتباط برقرار کردن با همسالان خود و داشتن خواب راحت با مشکل مواجه شده اند

" بالا بودن میزان ترشح این هورمون در دوران بارداری منجر می شود تا ارتباط عملکرد مغز را تغییر دهد و نواحی مختلف مغز که با یکدیگر در ارتباط هستند را تحت تاثیر خود قرار دهد " این جملات را نویسنده این تحقیق دکتر کلودیا باس بیان کرده است.

تغییر اتصالات مغزی در ناحیه ای که مسئول پردازش احساسات است رخ می دهد و همین امر باعث می شود تا دو سال بعد کودکان دچار افسردگی و اضطراب شوند.

کد خبر 351557

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.