بهره برداری از تونل سوم کوهرنگ تا سال۹۹/ پرداخت خسارت عدم کشت به کشاورزان

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: اعتبارات احداث تونل سوم تامین شده و تا سال ۹۹ به بهره برداری می رسد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، حمیدرضا فولادگر در نشست خبری خود با اصحاب رسانه اظهار کرد: در سه ماه گذشته از نشست خبری قبلی تا به امروز طبق قولهای داده شده، گزارش عملکرد اجرای اصل ۴۴ در مجلس قرائت شد و از این گزارش خروجی‌هایی تهیه شد.

وی با بیان اینکه تا دو سال دیگر آبگیری تونل سوم کوهرنگ انجام می شود، گفت: سال ۹۸ آبگیری و سال ۹۹ بهره برداری آن انجام می شود؛ البته اینها منوط به تأمین اعتبارات است و امید داریم دوباره مانعی بر سر راه آن ایجاد نشود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس با اشاره به پرداخت حق کشاورزان اضافه کرد: خسارت عدم کشت به کشاورزان تا پایان هفته پرداخت می شود.

وی با اشاره به اصلاح برخی قوانین در مجلس گفت: به عنوان مثال بخشی از موسسات مالی از ماده ای از قانون اصل ۴۴ سوء استفاده می کردند. همچنین برای شفاف سازی شرکت های عمومی اصلاحیه دادیم و به طور کلی مجموعه ای از قوانین اصلاح شد.

فولادگر با اشاره به گزارش «حداکثر تولید داخل» اضافه کرد: بر اساس این گزارش و قانونی به همین نام، شرکت های دولتی و غیر دولتی که از بودجه دولتی استفاده می کنند باید ابتدا اطمینان پیدا کنند که پروژه مورد نظرشان، در داخل اجرایی نمی شود پس از آن پروژه را به کشورهای دیگر واگذار کنند؛ البته این قانون خلاهایی داشت که از طریق آن بیشترین حجم واردات انجام می شد که آن را نیز اصلاح کردیم.

نماینده مردم اصفهان در مجلس با اشاره به قانون کسب و کار گفت: این قانون دو ماه منتظر قرائت در صحن علنی است و اگر این هفته قرائت نشد به سال بعدی موکول می شود. این قانون به صورت کامل اجرا نشده و در حوزه کسب و کار اشکالات زیادی داریم.

فولادگر با اشاره به گزارش اقتصاد مقاومتی افزود: این گزارش هم در نوبت است و برای سال آینده قرائت می شود.

وی با اشاره به وجود کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید گفت: ریاست این کارگروه با استاندار است و این قانون مصوبه هیئت وزیران بود، برای همین «برش» لازم را نداشت، این موضوع را به عنوان قانون اصلی در مجلس تصویب کردیم تا نمایندگان بخش خصوصی و واحدهای مشکل دار در این کارگروه حضور یابند و به مشکلاتشان رسیدگی شود.

هزار و ۵۰۰ هزار میلیارد نقدینگی داریم

نماینده مردم اصفهان در مجلس اضافه کرد: ستاد ملی رفع موانع تولید زیر نظر وزارتخانه مربوطه است و هزینه اجرایی نخواهد داشت. البته گفته می شد در این کارگروه مشکلی وجود دارد و مصوباتش اجرایی نمی شود، چرا که بسیاری از فعالیت های آن به صورتی بود که پس از تصویب طرح ها، بانک ها همکاری لازم را نمی کردند، از این رو یک هیئت حکمیت مستندات وام را تایید می کنند و پس از این، بانک ها همکاری لازم را خواهند داشت.

وی در بخشی دیگر از صحبت هایش با اشاره به میزان نقدینگی کشور افزود: هزار و ۵۰۰ هزارمیلیارد نقدینگی در کشور داریم و در این ۵-۶ ساله اخیر، این مبلغ مدام افزایش یافته است. این نقدینگی سرگردان است و هر روز در یک بازاری می رود و امروز وارد بازار ارز شده است، این در حالی است که بزرگترین مشکل صنعتگران امروز نبود نقدینگی است و برای همین هم ارزش پول ملی کاهش می یابد.

نماینده مردم اصفهان با بیان اینکه برای کنترل بازار ارز سود نرخ دوباره به ۲۰ درصد رسید، افزود: با این کار تمامی زحمات دولت از بین رفت این درحالی است که راه حل اصلی این است که نقدینگی وارد صنعت شود.

اغتشاشات اخیر و تبعیض ها

وی با اشاره به بودجه سال ۹۷ دولت اضافه کرد: دولت تلاش کرد چند کار اصلاحی انجام دهد که این اصلاحات فی نفسه دارای مشکل نبود، اما تحلیلی که دولت داشت این بود که چون سال ۱۳۹۷ انتخابات نیست و فضای کشور آرام‌تر است می‌توان یک سری اصلاحات در برخی قیمت‌ها مانند سوخت داشته باشیم، یا این که هدفمندی یارانه‌ها انجام شود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس اضافه کرد: تبصره مشارکت‌های عمومی و خصوصی، اوراق مشارکت و پیگیری اسناد خزانه و همچنین حذف سه دهک درآمدی بالا به صورت تدریجی از دیگر اصلاحات بودجه بود.

فولادگر با اشاره به دلیل اغتشاشات دی ماه افزود: بخشی از دلایل این اغتشاشات تبعیض در مورد حقوق ها و خبرِ گران شدن برخی اقلام بود.

وی با بیان اینکه در ردیف بودجه تولید، دولت هیچ اعتباری در نظر نداشت، افزود: اما طی توافقاتی ۵ هزار میلیارد تومان برای این بخش در نظر گرفته شد که البته  اصفهان کم ترین بودجه را می گیرد.

فولادگر با اشاره به بودجه استان افزود: اصفهان همچنان در پایین ترین ردیف دریافت بودجه و مالیات قرار دارد، اصفهان همچنان از لحاظ درآمدی چهارم و از لحاظ سرانه ای هفتم است، به بیانی دیگر در دریافت اعتبارات عمرانی استان در رتبه سی ام قرار داریم.

نماینده مردم اصفهان در مجلس با اشاره به بودجه مجمع نمایندگان استان افزود: ۹۲ میلیارد کل اعتبارات مجمع نمایندگان استان است که چیزی حدود یک سوم آن برای احداث تونل سوم کوهرنگ در نظر گرفته شده است. همچنین قرار است با مشارکت فولاد مبارکه بخشی از هزینه های ساخت این تونل تامین شود.

موانع ساخت تونل سوم کوهرنگ

وی با اشاره به اینکه تونل سوم به دو مانع برخورد کرده است، گفت: نبود اعتبارات و شکایت های زیست محیطی موانع ساخت این تونل بود که با برگزاری جلسات مختلف این موضوع رفع شد و هفته گذشته قرارداد پیمانکار دوباره منعقد و وی متعهد به ادامه ساخت شد، همچنین محیط زیست هم اجازه داد تا دو سال ساخت این پروژه پیگیری شود و قوه قضاییه هم در این راه همکاری لازم را داشت.

نماینده مردم اصفهان در مجلس اضافه کرد: دعا کردن برای بارش، اصلاح رژیم آبی بر اساس مصوبات شورای عالی آب و اجرای صحیح آن، عدم برداشت های بالادست و غیرقانونی حتی در استان اصفهان و اصلاح الگوی مصرف از راهکارهای احیای زاینده رود است.

حذف خط دوم انتقال آب به یزد از بودجه سال آینده

نماینده مردم اصفهان در مجلس با اشاره به لزوم کنترل برداشت‌های غیر مجاز از آب و پیگیری رژیم حقوقی زاینده رود، خاطرنشان کرد: اصلاح الگوی مصرف آب و صرفه‌جویی چه در صنعت و چه در مصرف شهری به همراه احیای حق آبه‌ها می‌تواند به اندازه یک تونل به ما آب بازگرداند، برخی استان‌های پایین دست تصمیم گرفتند که از خلیج فارس آب شیرین کنند و به استان خود بیاورند و وزیر نیرو نیز موظف به خرید آن است و خط انتقال دوم آب به یزد امسال از بودجه حذف شد و اگر تونل بهشت آباد نیز اجرا شد خط اول انتقال آب به یزد هم قطع خواهد شد، صنایع یزد نیز با کرمان در خصوص انتقال آب از خلیج فارس، شریک شده است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس اضافه کرد: امسال برای اولین بار خط دوم انتقال آب به یزد حذف شد و قرار است آب از طریق لوله وارد شود، اما نمایندگان اصفهان به این امر معترض هستند و  معتقدند این موضوع باید از طریق تونل انجام شود تا اصفهان هم از آب استفاده کند.

فولادگر با اشاره به خواسته کشاورزان و حضور آنان در دفتر نمایندگان اصفهان افزود: این افراد حق‌آبه خود را می خواستند و ما باید زودتر در جمع این افراد می رفتیم و به صحبت هایشان گوش می دادیم.

وی با اشاره به پرداخت خسارت عدم کشت افزود: این هزینه تا پایان هفته پرداخت می شود و این اعتبار فقط گوشه ای از مشکلات را رفع می کند.

فرودگاه اصفهان نوسازی می شود

نماینده مردم اصفهان در مجلس با اشاره به بودجه نوسازی فرودگاه ها افزود: تبصره ۱۰ بودجه و بند الحاقی دوم این لایحه برای توسعه فرودگاه های کشور بسیار راهگشاست و این بند شامل فرودگاه اصفهان هم می شود.

فولادگر بودجه کمیته امداد، بهزیستی و خانواده های هدف را ۷ هزار میلیارد تومان دانست و با اشاره به مالیات بر درآمدها گفت: حقوق های تا ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معاف از مالیات هستند، حقوقهای تا ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان باید  ۱۰ درصد مالیات، تا ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، ۱۵ درصد و شش برابر این میزان به بالا یعنی ۱۴ میلیون تومان، ۳۵ درصد مالیات بر درآمد بپردازند.

منکر زحمات دولت نیستیم
عضو کمیسیون صنایع مجلس از جلسه مشترک با وزیر نیرو و رییس مجلس در فردا خبر داد و تأکید کرد: منابع صندوق فولاد از ۲ هزار و ۵۰۰ به ۳ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان برای سال آینده افزایش یافت.

وی تأکید کرد: اگر هیچ راهی جز استعفا برای استیفای حقوق مردم نداشته باشیم، حتماً چنین کاری خواهیم کرد و مانند نمایندگان خوزستان که نمایشی بود، نخواهد بود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس با بیان اینکه منکر زحمات دولت نیستیم افزود: اما برای مدتی قبل و بعد از انتخابات، کارهای کشور معطل ماند و این رویه ای است که در کمتر کشوری رخ می دهد، این موضوع ساده به نظر می رسد، اما به امورات کشور ضربه می زند.

فولادگر با اشاره به آمارهای اشتغال افزود: این آمارها بر اساس میزان اعطای تسهیلات داده می شود و اشتغال جدید مشخص نیست، به گفته مرکز آمار اگر ۹۰۰ تا ۹۵۰ هزار شغل ایجاد شود، سطح اشتغال فعلی حفظ می شود، اما مهم تر از مشکلاتی که قانون کار دارد، مشکلات فضای کسب و کار است.

کد خبر 339192

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.