تهران از شتاب در مسیر توسعه همه جانبه روابط با تاشکند استقبال می‌کند

رییس جمهور روابط ایران و ازبکستان را برادرانه و همراه با علقه‌های فراوان فرهنگی و تاریخی توصیف کرد و گفت: تهران از ایجاد تحرک و شتاب در مسیر توسعه همه جانبه روابط با تاشکند استقبال می‌کند.

به گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر شنبه در دیدار 'عبدالعزیز کامل اف' وزیر امور خارجه ازبکستان با تاکید بر ضرورت تسریع در تقویت روابط همه جانبه سیاسی و اقتصادی و جبران کاستی‌های گذشته در مسیر توسعه همکاری های تهران و تاشکند اظهار کرد: فعال کردن ظرفیت‌های همکاری بین دو کشور در زمینه‌های مختلف اعم از اقتصادی، انرژی، ترانزیت، سرمایه‌گذاری مشترک، توریسم و ارتقاء سطح تبادلات بانکی و پولی، می‌تواند گام‌های بسیار خوبی برای جهش در مسیر توسعه همه جانبه روابط ایران و ازبکستان باشد.

رییس جمهوری همچنین با اشاره به اهمیت توسعه همکاری‌های فرهنگی بین تهران و تاشکند گفت: در حوزه مسایل فرهنگی و هنری، ایران و ازبکستان از ریشه واحدی برخوردارند و به عنوان دو کشور مسلمان می‌توانیم اسلام رحمانی و توأم با رأفت و مهربانی را در مقابل خشونت و افراطی‌گری ترویج دهیم.

روحانی همچنین گفت وگو و رایزنی نزدیک و تنگاتنگ دو کشور در مسایل منطقه‌ای را مورد تاکید قرار داد و افزود: تهران اهمیت بسیار زیادی برای ثبات و امنیت در کشورهای همسایه و منطقه به ویژه افغانستان قایل است و در این راستا دو کشور می‌توانند به منظور ایجاد ثبات و امنیت در منطقه و مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری، همکاری‌های مشترکی داشته باشند.

'عبدالعزیز کامل اف' وزیر امور خارجه ازبکستان نیز در این دیدار با تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با اشاره به نقش تأثیرگذار ایران در تحولات منطقه و جهان اظهار کرد: ازبکستان مصمم است با فعال سازی تمام ظرفیت‌های همکاری، فصل نوینی در روابط با جمهوری اسلامی ایران بگشاید.

وزیر امور خارجه ازبکستان مواضع کشورش در زمینه اسلام رحمانی و ارزشی را کاملاً با موضع جمهوری اسلامی ایران منطبق دانست و افزود: معتقدیم می‌توانیم با همکاری نزدیک در این حوزه از روند افراطی گری جلوگیری کنیم.

کامل اف با اشاره به اینکه امنیت و ثبات کشورهای منطقه به یکدیگر پیوند خورده است، گفت: برای برقراری امنیت پایدار و معضلات نگران‌کننده‌ای مانند رادیکالیزم و مواد مخدر، تحکیم روابط و همکاری‌ کشورهای منطقه را کلیدی می‌دانیم و در این راستا به دنبال تقویت بیش از پیش مناسبات خود با تهران هستیم.

وی همچنین با اشاره به نقش منحصر بفرد جمهوری اسلامی ایران در تحکیم ثبات منطقه ای، پیام کتبی رییس جمهوری ازبکستان را تقدیم روحانی کرد.

در این پیام از کشورمان برای شرکت در کنفرانسی که طی ماه های آینده و در سطح وزرای خارجه ۲۱ کشور و نیز نمایندگان سازمان ملل و اتحادیه اروپا در خصوص ثبات، امنیت و توسعه افغانستان برگزار می شود، دعوت شده است که مورد استقبال روحانی قرار گرفت.

کد خبر 337069

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.