مخالفت کمیسیون اقتصاد مجلس با توزیع سود سهام عدالت

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: اولویت، واگذاری واقعی سهام عدالت است و مخالف اقدام دولت در خصوص توزیع سود سهام عدالت هستیم.

به گزارش ایمنا به نقل از خانه ملت، محمدرضا پورابراهیمی در خصوص توزیع سود سهام عدالت، گفت: اولویت مردم در حوزه سهام عدالت انتقال مالکیت واقعی سهام به مردم است، به نحوی که مردم ارزش دارایی ها از بابت سهام را در اختیار بگیرند.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: به طور مثال اگر وسیله ای به شخصی هدیه داده شود، آن شخص مالک آن می شود، در حوزه سهام عدالت نیز باید اینگونه باشد، بنابراین اولویت مردم در حال حاضر تعیین تکلیف دارایی آنها است، چرا که سهام عدالت به نام مردم ولی به کام دولت است که این موضوع غیرقابل قبول است.

وی اظهار کرد: پرداخت سود سهام عدالت در شرایط فعلی به صلاح اقتصاد نیست و به نوعی یک مسیر انحرافی در واگذاری واقعی سهام عدالت محسوب می شود که در روند واگذاری واقعی سهام تاخیر ایجاد می کند.

پورابراهیمی با اشاره به بررسی مسائل سهام عدالت در نشست روسای کمیسیون های مجلس با رییس جمهور، گفت: در جلسه مذکور با رییس جمهور روی موضوع لایحه آزادسازی سهام عدالت توافق صورت گرفت تا این لایحه به مجلس ارسال شود، بنابراین تصمیم دولت مبنی بر توزیع سود سهام در مقطع فعلی در تضاد ارائه لایحه در این رابطه است.

وی گفت: اگر اصل سهام عدالت به صورت واقعی به مردم منتقل شود، به طور بدیهی سودهای تعلق گرفته به این سهام نیز به مردم خواهد رسید. به طور مثال اگر یک واحد مسکونی به شخصی واگذار شود، خود آن شخص می تواند برای منتفع شدن واحد مسکونی را اجاره دهد، چرا که دیگر مالک آن شده است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس ادامه داد: پرداخت سود سهام عدالت نسبت به موضوع انتقال مالکیت واقعی در اولویت نیست چرا که باید با واگذاری واقعی مالکیت سهام، امکان خرید و فروش برگه های سهام برای دارندگان آنها ممکن شود و طبیعتاً سود نیز به آن سهام تعلق خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: دولت به جای سود درباره مالکیت سهام عدالت تصمیم گیری کند، چرا که با انجام این مهم دیگر نیازی به زحمت توزیع سود سهام نیز نخواهد بود.

پورابراهیمی با اشاره به ارسال نامه ای درخصوص مسائل سهام عدالت به رییس جمهور در چند ماه گذشته، گفت: در شرایطی که اقتصاد در حال رکود است، توزیع سود سهام عدالت باعث می شود طرح های سرمایه گذاری شرکت هایی که سهام به آنها تعلق دارد، دچار وقفه شود، چرا که دیگر شرکت های مذکور نمی توانند افزایش سرمایه بدهند.

وی افزود: براساس محاسبات میزان سود سهام عدالت در مجموع حدوداً ۴ هزار میلیارد تومان است که اگر این سود در شرکت ها باقی بماند، به قیمت سهام عدالت اضافه خواهد شد و این افزایش قیمت سهام بیش از اثر ارائه سود به دارندگان سهام، که مردم هستند، انتفاع می رساند.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: اگر حدود ۴ هزار میلیارد تومان سود سهام عدالت در حال حاضر توزیع نشود و با ضریب سرمایه گذاری ۴ الی ۵ روبرو شود، حدود ۱۶ الی ۲۰ هزار میلیارد تومان نیز می توان تسهیلات به این میزان منابع اضافه کرد تا صرف اجرای طرح های اقتصادی شود که به طور طبیعی انجام این مهم در خروج از رکود اقتصادی و ایجاد اشتغالزایی در کشور تاثیر جدی خواهد داشت.

وی اظهار کرد: براساس محاسبات برای افراد عادی که دارنده برگه های سهام عدالت هستند، تنها ماهانه ۳ الی ۵ هزار تومان در حال حاضر سود تعلق می گیرد که منطق اقتصادی این موضوع را قبول نمی کند که ۴ هزار میلیارد تومان پول به صورت ماهانه ۳ الی ۵ هزار تومان بین دارندگان سهام عدالت توزیع شود، چرا که این کار مانع اجرای طرح های اقتصادی شده و جفا به اقتصاد کشور محسوب می شود.

کد خبر 334167

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.