پنج شرکت خارجی خواهان خرید محصولات ذوب آهن هستند

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان گفت: بعد از برجام، همکاری‌ها شکل جدی‌تری گرفت بطوریکه هم‌اکنون تنها در بخش تامین مالی با ضمانت صادرات، پنج شرکت از اتریش، ایتالیا، هند و دو شرکت از آلمان خواهان همکاری با ذوب آهن اصفهان هستند و درخواست خرید محصولاتی چون چدن، شمش و سایر محصولات را در این قالب دارند.

به گزارش خبرگزاری ایمنا احمد صادقی با اشاره به پروژه های در دست اقدام شرکت ذوب آهن، اظهار داشت: در فاز اول برای اصلاح ساختار فنی، طرح های مرتبط با کاهش قیمت تمام شده و افزایش بهره وری شامل اصلاح ضریب HMR در کنورترها، اجرای سیستم پرعیار سازی و تبدیل آن به گندله کوره بلند جهت شارژ به عنوان سنگ آهن درشت دانه در کوره بلند و اجرای پروژه تزریق پودر زغال به کوره بلندها (PCI) مبتنی بر استفاده حداکثری از ظرفیت موجود واحدها و ایجاد توازن در خطوط مختلف تولید، تعریف واقدام شده است.

وی ادامه داد: انجام این طرح ها سالانه بالغ بر ۱۲ هزار میلیارد ریال ارزش افزوده ایجاد می کند. در فاز دوم نیز مطابق مطالعات انجام شده در قالب نقشه راه شرکت، ذوب آهن به تولید اقتصادی ۵ میلیون تن در سال با در نظر گرفتن ایجاد تنوع و افزایش ارزش افزوده در محصولات تولیدی، دست می یابد.

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان توضیح داد: تولید ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تن فولاد با انجام بهینه سازی و تعمیرات مورد نیاز یکی از اهداف فعلی ذوب آهن است که در این راستا برنامه تکمیل تعمیرات اساسی کوره بلند شماره یک در حال پیگیری و انجام است. همچنین اقدامات دیگری از جمله احداث واحدهای گندله سازی، توسعه و به ظرفیت رسانی واحد تولید آهن اسفنجی، ‌ افزایش یک کنورتور یا کوره قوس الکتریکی به بخش فولادسازی و ... در حال انجام و تکمیل است .

وی درباره صادرات محصول به کشورهای اروپایی نیز، گفت: کیفیت محصولات ذوب آهن به ویژه برای مشتریان اروپایی در سال های نه چندان دور باعث شده بود که حتی در دوران تحریم نیز بسیار پیگیر خرید باشند ولی روش پرداخت معمول در اروپا (اعتبارات اسنادی) و چالش های ناشی از تحریم های بانکی مانع به سرانجام رسیدن مطلوب کار بوده است .

صادقی افزود: بعد از برجام، همکاری ها شکل جدی تری گرفت به طوری که هم اکنون تنها در بخش تامین مالی با ضمانت صادرات، پنج شرکت از کشورهای اتریش، ایتالیا، هند و دو شرکت از آلمان خواهان همکاری با ذوب آهن هستند و درخواست خرید محصولاتی چون چدن، شمش و سایر محصولات را در این قالب دارند.

وی با بیان اینکه وجود معادن مواد اولیه تولید فولاد، انرژی و نیروی انسانی متخصص، همچنین دسترسی به آب های آزاد از جمله مزیت های سرمایه گذاری برای تولید محصولات صنایع معدنی و فولادی در ایران است، ادامه داد: انجام مذاکره با سرمایه گذارانی از کشور چین و آلمان به منظور جذب سرمایه جهت تامین مواد اولیه و اجرای طرح های توسعه ای شرکت در حال انجام است.

مدیرعامل ذوب آهن اصفهان همچنین اعلام کرد: این شرکت فرابورسی اخیرا با تغییر ۱۸۰ درجه ای، از زیان ۲۰ ریالی به سود ۵ ریالی رسیده است.

کد خبر 320513

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.