مواضع و نصایح انتخاباتی مراجع و علما به نامزدها و مردم

حضور پای صندوق‌های رأی و شرکت در انتخابات، یک وظیفه عقلایی و اخلاقی است.

به گزارش ایمنا، از همان هفته اول اردیبشهت ماه که شورای نگهبان صلاحیت شش نامزد انتخابات ریاست جمهوری را تایید کرد تا همین امروز که یک روز دیگر به انتخابات زمان باقی است، اظهارنظرهای متفاوتی از سوی چهره های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در رد یا تایید کاندیدایی خاص شنیده ایم؛ اظهارنظرهایی که یا رنگ جانبداری دارند یا از آن ها بوی مخالفت و گاه تخریب به مشام می‌رسد. اما در این میان بودند کسانی که از درِ خیرخواهی وارد شدند؛ خیرخواهی برای نامزدها، طرفدارانشان و مسوولان نظام. 

علما و مراجع تقلید که اغلب در انتخابات‌های گذشته نقش پدرانه شان را برای هدایت نامزدها و مردم حفظ کرده اند از اوایل اردیبهشت ماه تا همین هفته آخر که منتهی به انتخابات 29 خرداد است، بارها نصایح‌شان را به گوش نامزدها رساندند. نصایحی که مخصوصا بعد از پخش مناظره‌های تلویزیونی شکل جدی تری به خود گرفت. مناظره‌هایی که به گفته اغلب آن‌ها،در شان نامزدها نبوده است. این مراجع به نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری توصیه کردند که از فریب و دروغگویی در تبلیغات انتخاباتی شان بپرهیزنند و وعده‌های بدون پشتوانه عقلی ندهند و البته مانند همیشه مردم را به شرکت در انتخابات پیش رو دعوت کرده‌اند.

هرچند در همین روزهای انتخاباتی خبرهایی مبنی بر حمایت بعضی مراجع از نامزدهای خاص هم منتشر شد اما اغلب این اظهارنظرها با تکذیبیه های این مراجع همراه بود.

تعدادی از توصیه‌های علما و مراجع خطاب به نامزدها، مردم و رسانه ها را در زیر می‌خوانید؛

آیت‌الله نوری همدانی

* نامزدها باید با صداقت، درستی و پاکی وارد میدان انتخابات شوند؛ چراکه شما می‌خواهید زمام امور جامعه را در دست بگیرید و باید صداقت و عدالت سرلوحه کار شما باشد. 
* کوبیدن یکدیگر نامزدهای انتخاباتی در مناظره سوژه‌ای برای رسانه‌های غربی شده تا به این وسیله بتوانند ضربه‌ای به انقلاب بزنند. 
* نظام ما یک نظام الهی و مقدس بوده و دنباله حکومت امیرمؤمنان(ع) است، هرکس درباره نظام تردید و آن را تضعیف کند گناه کرده و قابل بخشش نیست؛ مشکلاتی وجود دارد اما نباید نسبت به نظام سیاه نمایی کرد؛ نظام اسلامی تحت اشراف ولایت فقیه قرار دارد. 
* در روزنامه ها و رسانه ها گاهی از جملات و کلماتی استفاده می شود که واقعا انسان تعجب می کند که برخی در کنار سفره انقلاب نشسته و از انقلاب بهره مند هستند اما در عین حال حرف هایی می زنند که سبب ناراحتی می شود؛ الان انتخابات را در پیش داریم کلماتی درباره کسانی که کاندیدا شدند استفاده می شود که زشت و نادرست است. 
* کسی که به عنوان رییس جمهور ایران اسلامی است باید متکی به ملت باشد دلخوش به غرب نباشد ما در ماجرای برجام دیدیم که چگونه آمریکا و غرب خیانت کردند؛ ولی متاسفانه باز عده ای به دنبال آنها هستند.
*حضور در این انتخابات واجب است و همه باید شرکت کنند؛ چرا که تکلیفی است که بر عهده ماست و امیدواریم همه مردم اعم از زن، مرد، پیر و جوان به عنوان یک جهاد در انتخابات شرکت کنند.

آیت‌الله مکارم شیرازی

* آیا سزاوار است برای رسیدن به چهار روز حکومت، دست به دروغ و تهمت بزنید؟ انتظار این است که در تبلیغات انتخاباتی دروغ گفته نشود، وعده های غیر عملی و نادرست داده نشود، دادن وعده های دروغین گناه کبیره و حرام است.
* باید اذعان کرد ریاست جمهوری آش دهن سوزی نیست که برخی این گونه برای رسیدن به آن از همه نوع ابزار و وسیله بهره می گیرند تا به آن برسند. افراد متدین بلوف نمی زنند. 
* همه کاندیداها، باید زبان خود را حفظ کرده و رعایت کنند؛ بدانند ما فردایی داریم و نباید آن را خراب کنیم؛ کدام عقل اجازه می‌دهد ما این رقابت را به عداوت تبدیل کنیم؟
* همانطور که بارها اعلام داشته ام از هیچ یک از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری دفاع نمی کنم و تمام شایعاتی که در این زمینه منتشر شده بی اساس است. 
*اینکه قبل از اعلام نتایج برخی طرفداران کاندیداها جشن پیروزی بگیرند، این کار درستی نیست، اهانت به کاندیداهای طرف مقابل مسئولیت شرعی دارد و در پیشگاه خداوند مجازات دارد.

آیت‌الله مظاهری

در هیچ مناظره ای به اندازه مناظره هایی که امسال برگزار شده، سیاه نمایی نشده است، برخی از کاندیداها ادب در گفت‌وگو را بلد نیستند و ممکن است به اصل نظام لطمه وارد کنند.

آیت‌الله امینی

انتخابات را در صورتی‏ می‏‌توان صحیح و اسلامی دانست که مسؤولین مربوطه در همه مراحل، عدالت، انصاف، امانتداری، حفظ آبرو و حرمت افراد، اجتناب از خیانت و تقلب، خودداری از دروغ و تهمت و اسراف و تبذیر را جداً رعایت کرده و بدانند عالم، محضر خداست.

آیت‌الله علوی گرگانی

در برهه کنونی توصیه اکید به نامزدهای محترم می‌کنم تا به هر فردی اجازه میدان داری داده نشود و مراقب سوء استفاده های احتمالی از مقدسات تحت عناوین سیاسی باشند و از افراد دیندار و با صلاحیت استفاده کنند.

آیت‌الله بیات زنجانی

 *(با حمایت از دولت روحانی) آیت الله بیات زنجانی آن کاندیداهایی که آمارهای بدون مبنای قانونی و وعده‌های بدون پشتوانه عقلی می‌دهند، خیانت کنندگان به مردم هستند.
* صراحتا عرض می‌کنم امروز اگر کسی آماری بدون مبنا بدهد، اگر کسی وعده های بدون پشتوانه عقلی، علمی و قانونی بدهد، بالاترین خیانت را مرتکب شده است.

آیت‌الله یوسف طباطبایی‌نژاد

این موضوع بد است که برای رای آوردن به هر کس اعتماد کنیم و هر نسبتی را به هر کسی بدهیم. اشتباه است که هدف ما فقط رسیدن به یک مقام باشد، هر انسانی باید هدف داشته باشد اما این گونه نمی‌شود که انسان هدفمند با هرکس در هر کاسه‌ای آب بخورد.

آیت‌الله راستی کاشانی

(تکذیب ادعای حمایت آیت الله راستی کاشانی از کاندیدایی خاص)من تاکید بر استقلال حوزه و نقش پدری و خیرخواهی روحانیت و دوری از سیاست بازی و سایت زدگی و سیاست گرایی، استفاده جناحی و خطی از فضلا و روحانیت را کاری مضر دانسته و بر نقش ارشادی و هدایتِ خیر اندیشانه و فراگیر و گسترده ی روحانیت و حوزه های علمیه تاکید می کنم.

آیت‌الله محمدعلی تسخیری

نامزدهای این دوره از انتخابات مطالب خود را به صورت صادقانه بیان کنند و بر این اساس مردم بتوانند خودشان فرد مخلص صادق و پیرو رهبری را انتخاب کنند.

آیت‌الله صانعی حضور پای صندوق‌های رای و شرکت در انتخابات، یک وظیفه عقلایی و اخلاقی است، بلکه یک وظیفه شرعی است، وظیفه شرعی از این جهت که ما رییس‌جمهور تعیین می‌کنیم، او ریاست کند بر هیات دولت، تا مردم به حقوق‌شان برسند، اموال مردم به یغما نرود، بیت‌المال به یغما نرود، افراد امنیت جانی داشته باشند، امنیت سلامتی داشته باشند، امنیت جسمی داشته باشند.
من عرض می‌کنم به کسی رای بدهیم که ١٧٠ نماینده او را تایید کردند، آنها اهل حل و عقد هستند، آنها ناظر بر امور دولت هستند، به کسی رای بدهیم که خانواده شهید همت و باکری و بعضی دیگر به او رای می‌دهند. حجت برای ما تمام است، مگر چقدر حجت می‌خواهیم. وی خاطرنشان کرد: بیش از ١٧٠ نماینده یعنی کسی که ناظر به احوال دولت است نظارت می‌کند و دولت را می‌تواند زیر سوال ببرد و حتی رییس‌جمهور را می‌تواند استیضاح کند، اینها گفته‌اند به او رای بدهید.
کد خبر 303443

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.