۱ مهر ۱۳۹۳ - ۱۲:۵۶

روزشمار/ اول مهر

انتشار اولین نسخه عمومی از مرورگر فایرفاکس

نسخه اولیه این مرورگر سال ۲۰۰۲ منتشر شد
انتشار اولین نسخه عمومی از مرورگر فایرفاکس

خبرگزاری ایمنا: ۱۲ سال پیش در چنین روزی اولین نسخه عمومی از مرورگر محبوب فایرفاکس منتشر شد. در حال حاضر حدود ۲۰٪ از کاربران اینترنت از مرورگر موزیلا برای وب‌گردی استفاده می‌کنند. فایرفاکس یکی از پرطرفدارترین مرورگرهای وب در دنیای فناوری است.

به گزارش ایمنا ۱۲ سال پیش در چنین روزی یعنی ۲۳ سپتامبر سال ۲۰۰۲ برای نخستین بار نسخه اولیه و عمومی مرورگر فایرفاکس منتشر شد. این مرورگر یکی از دستاوردهای پروژه‌ای تحقیقاتی تحت عنوان پروژه متن باز موزیلا بود که توسط دیو هیات، جو هیوویت و بلیک راس پیگیری می‌شد. این پروژه با حمایت مالی نت اسکیپ پیش می‌رفت، اما این ۳ نفر موافق سیاست‌های تجاری نت اسکیپ نبودند، لذا در تاریخ ۳ آوریل سال ۲۰۰۳ سازمان موزیلا اعلام کرد که تمرکزش از بسته‌های نرم‌افزاری موزیلا که طرح اولیه پروژه بود بر روی فایرفاکس و تاندربرد تغییر پیدا خواهد کرد. فایرفاکس پروژه‌ای بود که نامش از زمان شکل گیری بارها تغییر کرد. در آغاز ققنوس (Phoenix) یا پرنده افسانه‌ای برای این پروژه انتخاب شد ولی بخاطر مشکلاتی که در ثبت تجاری آن بوجود آمد این نام به Phoenix Technologies تغییر پیدا کرد. چندی بعد از آن نام Firebird استفاده شد و در سال ۲۰۰۴ تبدیل به Mozilla Firefox شد، نامی که در ذهن ما نیز آشناست.
دیو هیات پیش از انتشار عمومی نسخه اولیه فایرفاکس از شرکت نت اسکیپ خارج شد و به استخدام اپل در آمد و در آنجا از تجربیات ساخت فایرفاکس در ساخت مرورگر سافاری استفاده کرد. جو هیوویت که به نوعی برنامه‌نویس اصلی فایرفاکس به حساب می‌آمد، برای شرکت‌های بزرگی چون نت اسکیپ ، AOL و فیسبوک کار کرده است. جالب است بدانید که او در کنار شهرتش بخاطر خلق فایرفاکس، فرد اصلی در تولید اپلیکیشن فیس‌بوک برای آیفون بوده است با این حال وی از سال ۲۰۱۱ فیسبوک را نیز ترک کرد و بصورت شخصی به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد. بلیک راس نیز بعد از جدا شدن از پروژه موزیلا در سال ۲۰۰۷ به استخدام فیسبوک درآمد و تا سال ۲۰۱۳ به عنوان مدیر محصول شرکت فیسبوک در این شرکت فعالیت کرد. با این شرایط می‌توان مشاهده کرد که کسانی که فایرفاکس را به عنوان یک مرورگر متن باز خلق کردند هر یک خیلی زود این پروژه را ترک کرده و به استخدام کمپانی‌های بزرگ درآمدند.
در حال حاضر مرورگر فایرفاکس زیر نظر بنیاد موزیلا توسعه می‌یابد. این بنیاد غیر انتفاعی است و هدف آن پشتیبانی از پروژه‌های متن باز موزیلا است. از محصولات شناخته شده موزیلا می‌توان به فایرفاکس، موزیلا تاندربرد و سی‌مانکی اشاره کرد. در حال حاضر اصلی‌ترین منبع درآمد بنیاد موزیلا را می‌توان حمایت‌های کمپانی بزرگ گوگل دانست که با قراردادهایی که با بنیاد موزیلا منعقد کرده است این بنیاد را حمایت می کند. برای مثال این بنیاد بیشترین دریافت مالی خود را در قراردادی با گوگل برای تنظیم خدمات جستجوی گوگل به عنوان موتور جستجوی پیش‌فرض در محصولات خود کسب می‌کند. این رقم برای قرارداد منعقد شده در سال ۲۰۱۱ میلادی بنا بر اعلام بنیاد، بالغ بر ۳۰۰ میلیون دلار بوده است. با توجه به این موضوع که درآمد این بنیاد در سال ۲۰۱۰ حدود ۱۲۳ میلیون دلار بوده است کاملا مشخص است که حمایت‌های گوگل تا چه میزان توانسته است به این بنیاد کمک کند.
/66
کد خبر 162657

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.