کنفرانس

نخستین کنفرانس منطقه‌ای مخابرات نوری بی سیم غرب آسیا، پنجم اردیبهشت سال جاری به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار می شود.

به گزارش ایمنا وبه نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی اصفهان، نخستین همایش مخابرات نوری بی‌سیم غرب آسیا با هدف گردهمایی محققان و توسعه‌ دهندگان نرم‌افزار و سخت‌افزار از دانشگاه‌ها و صنایع مختلف به منظور بحث و تبادل نظر در رابطه با آخرین یافته‌های علمی این حوزه برگزار می‌شود.

مخابرات نوری بی سیم (OWC) شامل فرایند انتقال داده‌ها از طریق حامل‌های نوری یعنی باندهای فرابنفش (UV)، مادون قرمز (IR) و مرئی است و بر خلاف مخابرات رادیویی که امواج قادر به عبور از اشیا هستند، این نوع از مخابرات نیازمند دید مستقیم بین فرستنده و گیرنده است.

در این رویداد علمی بین‌المللی که با حضور سخنرانانی از کشورهای پرتغال و جمهوری چک برگزار می‌شود، بیش از ۳۰ مقاله از ۱۴ کشور ارائه خواهد شد.

شبکه‌های مخابرات نوری بی‌سیم، طراحی و بهینه‌سازی فرستنده گیرنده‌های مخابرات نوری بی‌سیم، شبکه‌های بی‌سیم نسل آینده، مخابرات نور مرئی ارگانیک، انتقال اطلاعات و مکان‌یابی در مخابرات نور مرئی، مدل‌ سازی و توصیف کانال و تحلیل ظرفیت کانال از جمله محورهای این کنفرانس است.

اصغر غلامی روابط عمومی دانشگاه صنعتی اصفهان اعلام کرد: در سال‌های اخیر مخابرات بی‌ سیم به واسطه فناوری‌های پیشرفته گوشی‌های هوشمند، اینترنت اشیا، تجارت الکترونیک، سامانه‌های حمل و نقل هوشمند و شبکه‌های اجتماعی بطور قابل توجهی تکامل یافته است.

وی با بیان اینکه گسترش استفاده از این فناوری‌ها، مستلزم افزایش پهنای باند مخابراتی زیرساخت‌ها است، افزود: در سال‌های اخیر شاهد تحقیق و توسعه در رابطه با مخابرات نوری بی‌سیم در برخی از برنامه‌های کاربردی به عنوان فناوری تکمیلی برای سیستم‌های تلفن همراه، وای فای (Wi-Fi) و بلوتوث برای حل بحران پهنای باند و ارائه ارتباطات داده با سرعت بالا در محیط‌های شهری بوده‌ایم.

غلامی ادامه داد: ویژگی‌های ممتاز همچون پهنای باند وسیع، امنیت بالا و نبود تاثیرگذاری تداخلات رادیویی از جمله دلایل توجه محققان به این فناوری است.

گفتنی است علاقه‌مندان به منظور کسب اطلاعات بیشتر درباره این رویداد می‌توانند به نشانی اینترنتی wacowc۲۰۱۸.iut.ac.ir مراجعه کنند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =