image.jpeg

سینوزیت، التهاب یا تورم بافت پوشاننده سینوس ها است، به گونه ای که در بیشتر موارد سینوزیت حاد با یک سرماخوردگی شروع می شود که عامل آن یک ویروس است.

به گزارش گروه علم و فناوری ایمنا، به طور معمول سینوس ها زمانی که باز است با هوا پر می شود، اما زمانی که سینوس های بسته می شوند با مایع، میکروب ها (باکتری، ویروس، قارچ و)  رشد می کند و باعث عفونت می شود. این در حالی است که عفونت سینوسی اغلب ویروسی است، اما گاهی ممکن است باکتریایی یا قارچی باشد. سرما باعث تحریک سینوزیت، التهاب و تورم سینوس‌ها، افزایش ترشحات و بسته‌شدن سینوس‌ها می‌شود.

در خصوص علائم سینوزیت و راهکارهای مفید جهت کاهش نشانه های سینوزیت گفتگویی داشتیم با "شهناز ادیب، کارشناس مواد غذایی آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اصفهان" که مشروح آن د رادامه از نظرتان می گذرد:

سینوزیت چیست و نشانه های این بیماری کدامند؟

سینوس‌ها حفره‌هایی در نواحی پیشانی و گونه‌ها هستند که در حالت عادی از هوا پرشده‌اند و هنگامی که با ترشحات عفونی پر می‌شوند سینوزیت ایجاد شده است. دلایل دیگری که ممکن است باعث عفونت سینوس ها شوند، آلرژی‌ها، پولیپ بینی، انحراف بینی، در معرض آلودگی و محرک‌های بینی بودن، دود سیگار و کوکائین هستند.

نشانه‌های عمومی عفونت سینوسی شامل سردرد، درد ناحیه‌ی صورت، درد و فشار مجرای بینی، تغییررنگ ترشحات بینی، گلودرد، سرفه و تب است. همچنین بعضی افراد وقتی به جلو خم می‌شوند سردرد و حساسیت بیشتری احساس می‌کنند.

عده ای ترب کوهی را درمانگر سینوزیت می دانند. نقش این ماده غذایی در جهت کاهش علائم سینوزیت چیست؟

ترب کوهی یکی از مواد غذایی است که به رفع عفونت از مجرای بینی کمک می‌کند. این ماده غذایی حاوی سولفور است و به عنوان آنتی‌بیوتیک طبیعی کار می‌کند. به این منظور یک برش باریک از ترب کوهی تازه را در دهانتان بگذارید و بمکید تا مزه‌ آن کاملاً در بیاید، سپس آن را بجوید و بخورید. این کار را چندبار در روز تکرار کنید و به مدت یک هفته ادامه دهید تا عفونت کاملا رفع شود.

شستشوی مجرای بینی چه کمکی به بهبود سینوزیت می کند و این کار چگونه باید صورت گیرد؟

شستشوی مجرای بینی سبب بیرون آمدن مخاط و مواد اضافی از سینوس‌ها می‌شود و علاوه بر این مجرای بینی را نیز مرطوب می‌کند. به این منظور یک قاشق چایخوری نمک را با یک قاشق چایخوری آب اکسیژنه  در یک لیوان آب گرم بریزید و از این محلول برای شستشوی مجرای بینی استفاده کنید. شستشو را یک بار در روز و به مدت چند روز تا بهبودی کامل ادامه دهید. توجه داشته باشید که بیشتر از یک بار در روز مجرای بینی را با این محلول شستشو ندهید، زیرا باعث تحریک مخاط تنفسی می‌شود. همچنین می‌توانید یک قاشق چایخوری نمک را با یک قاشق چایخوری جوش‌شیرین در یک لیوان آب گرم بریزید و با این محلول بینی را شستشو دهید. از این محلول می توانید دو تا سه بار در روز  استفاده کنید.

نقش سرکه سیب در درمان سینوزیت چیست؟

سرکه‌ سیب ضد ویروس، ضدباکتری و ضد قارچ است و خاصیت ضدالتهاب نیز دارد که به درمان عفونت سینوس‌ها کمک می‌کند. این در حالی است که استفاده از سرکه سیب در ابتدای سرماخوردگی، آنفولانزا یا آلرژی‌ها می‌تواند از عفونت سینوس‌ها پیشگیری کند. به این منظور دو قاشق چایخوری سرکه سیب را در یک فنجان آب گرم بریزید، آن را با یک قاشق چایخوری عسل مخلول کنید و محلول حاصل را بنوشید. این نوشیدنی را سه بار در روز و به مدت ۵ روز میل کنید.

نحوه استفاده از فلفل قرمز به منظور درمان بیماری سینوزیت چگونه است؟

فلفل قرمز  یکی از مؤثرترین درمان‌های خانگی برای باز کردن مجرای بینی است. علاوه براین فلفل قرمز سیستم ایمنی را تحریک می‌کند، التهاب را کاهش داده و جریان خون را بهبود می‌بخشد. به این منظور یک قاشق چایخوری پودر فلفل را در یک فنجان آب گرم حل کنید و دو تا سه بار در روز بنوشید. همچنین می‌توانید یک قاشق چایخوری عسل هم به این محلول اضافه کنید. این درمان را به مدت چند روز تا بهبود کامل ادامه دهید.

پیاز و سیر به عنوان مواد غذایی حاوی آنتی بیوتیک، در بهبود علائم سینوزیت چگونه عمل می کنند؟

پیاز به عنوان یک ماده ضدالتهاب بسیار قوی برای سینوس‌ها کار می‌کند. علاوه بر این حاوی سولفور است که ضد باکتری و قارچ است. به این منظور یک پیاز را خورد کنید، در یک ظرف آب جوش بریزید و به مدت ۵ دقیقه بجوشانی و بخار آن را به مدت ۵ دقیقه تنفس کنید. سپس محلول را صاف کنید و بنوشید. این درمان را چند بار در روز و به مدت یک هفته انجام دهید تا التهاب سینوس‌ها کاملاً از بین برود.

سیر نیز یک آنتی‌بیوتیک طبیعی است که برای مقابله با عفونت‌های ویروسی و باکتریایی سینوس‌ها بسیار مفید است، به ویژه زمانی که عفونت باکتریایی باشد. علاوه بر این سیر خواص ضدقارچ نیز دارد. به این منظور دو حبه سیر را خرد کنید، در آب جوش بریزد و بخار آن را تنفس کنید. این کار را چند بار در روز تا بهبود بیماری تکرار کنید. همچنین می‌توانید دو تا سه حبه سیر تازه در روز بخورید یا از آن در سوپ به همراه پیاز، ترب و فلفل استفاده کنید.

زنجبیل چه تاثیری در بهبود این بیماری دارد؟

زنجبیل  خواص ضدباکتری، ضدویروس و ضد التهاب دارد و به رفع عفونت سینوس‌ها کمک می‌کند. همچنین پلی‌فنول موجود در زنجبیل به کاهش ترشح مخاط کمک می‌کند، در عین اینکه حرکت طبیعی مژک‌های بینی را نیز حفظ می‌کند. طبیعی بودن مژک‌های بینی برای سلامتی سینوس‌ها بسیار مهم هستند زیرا مواد حساسیت‌زا را فیلتر می‌کنند و از ورود آنها به سینوس‌ها  پیشگیری می‌کنند. مبتلایان به سینوزیت می توانند به اندازه‌ یک بند انگشت زنجبیل تازه را خرد کرده و در یک فنجان آب جوش بریزند و به مدت ۱۰ دقیقه به طور ملایم حرارت دهند. سپس محلول حاصل را صاف کرده، با مقداری آب لیمو و کمی عسل مخلوط کنند، چندبار در روز بنوشند و این کار را تا بهبودی انجام دهند.

آیا روغن پونه‌ کوهی  تاثیری در از بین بردن عفونت ناشی از سینوزیت دارد؟

این روغن معطر خواص ضدباکتریایی و ضد قارچی دارد. علاوه بر این، ضد التهاب است و آنتی‌اکسیدان قوی و محرک سیستم ایمنی بدن است. به این منظور دو قطره از این روغن را در نیم فنجان آب بریزد و بجوشانید و بخار آن را تنفس کنید. این کار را تا رفع عفونت سینوس‌ها انجام دهید. راه دیگر این است که دو قطره از این روغن را روی زبان بچکانید و این کار را روزانه به مدت یک هفته انجام دهید تا عفونت از بین برود.

زردچوبه  ادویه ای موثر در بهبود سینوزیت است یا خیر؟

زردچوبه  ضد ویروس، ضد باکتری و ضد التهاب است و دارای ترکیبی به نام کورکومین است که تورم سینوس‌ها را کاهش می‌دهد و راه تنفسی را باز می‌کند. به این منظور به اندازه یک دانه‌ عدس پودر زردچوبه را در یک لیوان آب گرم بریزید و دوبار در روز با این محلول قرقره کنید. همچنین می‌توانید یک قاشق چایخوری از پودر زردچوبه را با یک لیوان شیرگرم مخلوط کنید، کمی عسل به آن بیافزاید و روزانه به مدت یک هفته بنوشید تا عفونت رفع شود.

چه راهکارهای دیگری برای بهبود این بیماری توصیه می کنید؟

تنفس بخار به رفع التهاب سینوس‌ها کمک می‌کند. همچنین کمپرس گرم نیز فشار و درد سینوس‌ها را کاهش می‌دهد. به این منظور از حمام آب داغ استفاده کنید و به مدت ده دقیقه در بخار تنفس کنید. این کار را می‌توانید روزانه انجام دهید. از یک حوله‌ گرم نیز برای کمپرس گرم بر روی صورت می‌توانید استفاده کنید .علاوه بر این درمان‌ها، ساده‌ترین درمان، نوشیدن آب فراوان است که مخاط را رقیق می‌کند و راه تنفسی را مرطوب نگه می‌دارد. همچنین استراحت کافی به سرعت بهبودی می‌افزاید.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =