بهرام سبحانی مدیرعامل فولاد مبارکه

مدیرعامل گروه فولاد مبارکه گفت: کشور ایران از ذخایر معدنی خدادادی فراوانی برخوردار است و در فرایند جذب سرمایه‌گذاران خارجی و توسعهٔ صنایع معدنی دولت می‌تواند نقش تسهیل‌کننده را ایفا کند.

به گزارش خبرگزاری ایمنا بهرام سبحانی با اشاره به اینکه ایران از ذخایر معدنی خدادادی فراوانی برخوردار است و یکی از مزیت‌های کشور ما به شمار می‌روند که همین امر لزوم توجه به معدن و صنایع معدنی را دوچندان می‌کند، افزود: از آنجا که استخراج و حمل‌ و نقل مواد معدنی هزینه‌های زیادی به فعالان این بخش تحمیل می‌کند، کشورهایی که دارای معادن متعددی هستند همواره تلاش می‌کنند با استفاده از این مزیت، هزینه‌های تولید را به‌ ویژه در بخش حمل‌ و نقل کاهش دهند.

وی تصریح کرد: مزیت منابع سرشار معدنی در کشور ما باعث شده است تا بیشترین فاصله‌ای که یک ماده معدنی از معدن تا واحد فولادسازی طی می‌کند به‌طور متوسط ۴۰۰ تا ۵۰۰ کیلومتر باشد؛ در حالی‌ که برخی فولادسازان همسایه کشور ایران باید سنگ‌آهن خود را از برزیل یا استرالیا وارد کنند.

مدیرعامل گروه فولاد مبارکه تأکید کرد: در حوزه صنایع پایین‌دستی معدن نیز سرمایه‌گذاری‌های نسبتاً کلانی صورت گرفته است که همین امر توجه روز افزون به این بخش را از نظر اقتصادی توجیه‌پذیر می‌کند.

 لزوم افزایش سرمایه‌گذاری در صنایع معدنی

وی در ادامه به دو عامل اساسی در پیشرفت هر چه بیشتر این بخش اشاره کرد و بیان داشت: استفاده از ظرفیت‌های موجود در بخش معدن و صنایع معدنی را مستلزم جذب سرمایه‌های هرچه بیشتر از داخل و خارج از کشور است و همچنین توجه و هماهنگی ویژه از جانب دولت نیز توسعه این صنعت را به همراه دارد.

مدیرعامل گروه فولاد مبارکه معدن و صنایع معدنی را صنعت مادر خواند و خاطرنشان کرد: اکنون در کشور ما صنعت نفت پیشران اصلی اقتصاد است و بعد از آن معدن و صنایع معدنی، صنعت مادر به شمار می‌رود در میان محرک‌های اقتصادی حرف اول را میزند.

اشتغال‌زایی سرشار توسعه زنجیره فولاد

سبحانی ادامه داد: زنجیره فولاد، از استخراج تا فراوری، با خود اشتغال فراوان و رشد درآمد ناخالص ملی را به همراه دارد و از این رو به رشد اقتصاد کمک شایانی می‌کند.

مدیرعامل گروه فولاد مبارکه موانع سرمایه‌گذاری‌های خارجی یکی از معضلات پیش روی این بخش خواند و اظهار داشت: در حال حاضر ۸۰ تا ۸۵ درصد از این میزان سرمایه‌گذاری در بخش معدن و صنایع معدنی، از محل منابع و تسهیلات بانکی است و فقط حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد آن از خود سرمایه‌گذار تأمین می‌شود.

وی تصریح کرد: استفاده از سرمایه‌گذارهای داخلی ازجمله بانک‌ها، موانع و محدودیت‌های خاص خود را دارد و به تعبیر دیگر استفاده از این ظرفیت‌ها برای فعالان بخش معدن گران تمام می‌شود و ترغیب سرمایه‌گذاران خارجی و جذب منابع مالی آن‌ها می‌تواند کارگشا باشد.

لزوم توجه دولت به نقش تسهیل گری

سبحانی در ادامه به نقش دولت و سیاست‌گذاران در فرایند جذب سرمایه‌گذاران خارجی و توسعهٔ صنایع معدنی اشاره کرد و اذعان داشت: دولت در کنار سیاست‌گذاری برای توسعهٔ معدن و صنایع معدنی می‌تواند بیش‌ازپیش در این زمینه نقش تسهیل‌کننده داشته باشد.

مدیرعامل گروه فولاد مبارکه گفت: دولت درعین‌حال، می‌تواند در حوزهٔ سیاست‌گذاری، با توجه به تجربهٔ کشورهای دیگر در جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی، قوانین و راه‌کارهای عملی را ارائه کند.

وی در رابطه با لازمه جذب سرمایه‌های خارجی تأکید کرد: به خاطر داشته باشیم ایجاد امنیت برای سرمایه‌گذاران، ارائه طرح‌های تشویقی و انگیزشی، معافیت‌های مالیاتی برای مدت محدود و بسیاری اقدامات دیگر می‌تواند به رشد توسعهٔ معدن و صنایع معدنی کمک قابل‌توجهی کند.
سبحانی به مفهوم حمایت از توسعهٔ صادرات در بخش معدن و صنایع معدنی اشاره و خاطرنشان کرد: حمایت از توسعهٔ صادرات در بخش معدن و صنایع معدنی یعنی سرمایه‌گذاری در معدن و صنایع پایین‌دستی برای صادرات محصولات نهایی انجام شود و صادرات محصولات معدنی به‌صورت خام. مطرح نیست.

ورود سرمایه‌گذار خارجی نیازمند پوشش بیمه‌ای است

مدیرعامل گروه فولاد مبارکه بیان داشت: به خاطر داشته باشیم در سرمایه‌گذاری‌های کلان، نمی‌توان بدون حمایت و پشتیبانی روانی و مالی دولت به موفقیت رسید. ضمن اینکه سرمایه‌گذار خارجی قبل از ورود به کشور، تمامی ریسک‌ها را تجزیه‌وتحلیل و ارزیابی می‌کند و در نظر خواهد گرفت که در قبال پذیرفتن ریسک سرمایه‌گذاری به چه دستاوردهایی دست خواهد یافت.

سبحانی با بیان اینکه سرمایه‌گذاران خارجی همواره به حمایت‌های کشور سرمایه پذیر توجه می‌کنند، اظهار داشت: اینکه دولت کشور سرمایه پذیر یا سیستم بیمه‌ای تا چه حد می‌توانند ریسک‌های موجود را پوشش دهند، اهمیت خاصی دارد؛ همچنین زمانی که به دنبال تأمین منابع مالی موردنیاز از خارج کشور هستیم، بانک‌های زیادی اعلام آمادگی می‌کنند؛ این به شرطی است که پوشش بیمه‌ای در قبال این فاینانس وجود داشته باشد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =