ایران با تمام کشورهای حاشیه‌ خزر وارد تبادلات با پول‌های ملی می‌شود

وزیر اقتصاد گفت: هیات ایرانی رایزنی‌های فشرده و سازنده‌ای برای تنظیم و امضای توافقنامه‌ها و یا پیش قردادهای متعدد با کشورهای ساحلی دریای خزر داشته است.

به گزارش ایمنا، احسان خاندوزی در حاشیه دومین مجمع اقتصادی دریای خزر اظهار کرد: افزایش ترانزیت کالا از طریق کریدور شمال جنوب، افزایش سواپ نفت و گاز، ایجاد مسیر سبز گمرکی و تسویه با پول‌های ملی، مهمترین موضوعات مورد علاقه پنج کشور ساحلی دریای خزر برای افزایش مناسبات تجاری و اقتصادی است.

خاندوزی افزود: مشخصاً در مورد سرعت بخشیدن به مسیرهای خط آهن شرق و غرب دریای خزر چه از ورودی اینچه برون و از ورودی آستارا اجماع نظر جدی انجام شد و قرار داد و پیش قراردادهایی که لازم بود آماده شود، در این زمینه در دست تهیه است. در حوزه اینچه برون هم امیدوار هستیم امروز تا آخر شب قرارداد رسماً منعقد شود. در حوزه افزایش سو آپ هم توافق‌هایی بین وزیر نفت ما و طرف روسی و قزاقستان در این زمینه صورت گرفت.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: درباره مسیر سبز گمرکی هم پیش از اینکه بنده در روسیه حضور داشته باشم، رییس کل گمرک آمده و مقدماتش را فراهم کرده بود و بندهایی الان عملیاتی شده است و فقط باید به این اتفاقات سرعت ببخشیم.

او تصریح کرد: درباره تسویه با پول‌های ملی و سیستم شبکه بانکی هم بعد از ظهر امروز نشستی با بانک مرکزی روسیه خواهد بود و چون آن نقطه اتصال تمام کشورهای حوزه آسیای میانه خواهد بود، به شکلی خواهد بود که ایران بتواند با تمام کشورهای حاشیه دریای خزر وارد تبادل با پول‌های ملی شود.

کد خبر 610237

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.