مواضع قانونی و انتظارات ایران از آژانس را در نشست وین بیان کردیم

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: با حضور در شصت‌وششمین کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین بر مواضع صریح و قانونی جمهوری اسلامی ایران تاکید و انتظارات خود را از آژانس و این نشست بیان کردیم.

به گزارش ایمنا، محمد اسلامی با حضور در شصت‌وششمین کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین با رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، هیئتی از روس‌اتم و همچنین وزیر خارجه مجارستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره این دیدارها و کنفرانس عمومی آژانس گفت: با حضور و سخنرانی در شصت‌وششمین کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین بر مواضع صریح و قانونی جمهوری اسلامی ایران تاکید و انتظارات خود از آژانس و این نشست را بیان کردیم.

تسهیل مسیر توسعه با رفع کامل تحریم‌ها

اسلامی با اشاره به اینکه برای ما حائز اهمیت است که بتوانیم به منظور پیشبرد برنامه‌های توسعه بر اساس سند جامع راهبردی صنعت هسته‌ای، موانع موجود بر سر راه کشور را از میان برداریم، تصریح کرد: تحریم‌های ظالمانه‌ای بر ایران تحمیل شده است و امیدواریم با تعاملات اثربخش بتوانیم ضمن رفع تحریم‌ها که هدف قانون اقدام راهبردی مجلس شورای اسلامی است؛ مسیر توسعه را تسهیل کنیم.

گفت‌وگو با رافائل گروسی درباره مسائل باقی‌مانده

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اظهار کرد: کنفرانس عمومی در اصل می‌تواند با برگزاری ملاقات‌های دوجانبه یا چندجانبه، فرصت گفت‌وگو درباره مسائل مختلف را فراهم کند و ما نیز همانند سال گذشته از فرصت به دست آمده در جریان برگزاری این کنفرانس استفاده کردیم و ملاقات‌هایی با کشورهای دیگر داشتیم.

اسلامی با اشاره به دیدار خود با رافائل گروسی و معاونان وی، تاکید کرد: با این هیئت درباره مسائل باقی‌مانده به گفت‌وگو پرداختیم و در جریان ملاقات با رافائل گروسی، فضای همکاری بین آژانس و سازمان انرژی اتمی را مرور کردیم.

وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره مقید است که ضوابط پادمان را رعایت کند، گفت: ما نسبت به پیمان عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای نیز متعهدیم و نظارت‌های آژانس را بر فعالیت‌های خود و مطابق مقررات آژانس تسهیل کرده و در آینده نیز تسهیل خواهیم کرد؛ ایران زمینه تداوم همکاری با آژانس نسبت به فعالیت‌های هسته‌ای را فراهم می‌کند و آن را به شکل اطمینان‌بخش انجام می‌دهد و آژانس هم به طور مکرر نسبت به تأیید این موضوع اذعان دارد.

ملاقات‌های سازنده با هیئت روس و مجارستان

اسلامی با اشاره به مذاکرات خود با هیئت روسیه و روس‌اتم در جریان برگزاری این کنفرانس گفت: در این دیدارها درباره پروژه همکاری‌های مشترک میان ایران و روسیه و در زمینه سرعت بخشیدن به پروژه احداث نیروگاه‌های دوم و سوم گفت‌گو و تبادل نظر کردیم.

وی ادامه داد: همچنین با «پیتر سیارتو» وزیر امور خارجه مجارستان و هیئت همراه مذاکراتی انجام شد؛ ایران و مجارستان دارای سابقه همکاری‌های آموزشی، علمی و تحقیقاتی در حوزه‌های مختلف هستند. البته در گذشته نیز تفاهم‌نامه‌ای بین ایران و مجارستان امضا و مبادله شده بود و در جریان ملاقات اخیر و در زمینه علاقمندی دو طرف، سرفصل‌هایی که می‌تواند در حوزه‌های آموزشی، تحقیقاتی و توسعه فناوری و همچنین راکتور و نیروگاه‌ها و نیز تنظیم مقررات برای حوزه ایمنی هسته‌ای، گفت‌وگوهایی صورت گرفت و مقرر شد که هیئت مجارستانی در فرصت‌های آتی به ایران سفر کند و ما بتوانیم در راستای تفاهم‌نامه کلانی که مبادله شده برنامه‌ریزی کنیم.

برگزاری کمیته‌های علمی با هدف آموزش و تبادلات علمی کارشناسان

معاون رئیس‌جمهور، اجلاس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را فرصتی برای برگزاری جلساتی میان کارشناسان و مسئولان حوزه هسته‌ای کشورهای مختلف دانست و گفت: این جلسات همواره فرصت تعامل و گفت‌وگو را فراهم می‌کند و شرایط را به‌گونه‌ای پیش می‌برد که در آن فرصت تبادل تجربیات برای همکاران ما فراهم می‌شود؛ در اصل برگزاری کمیته‌های علمی در جریان این کنفرانس سبب شد تا تعدادی از کارشناسان و محققان ما در این کمیته‌ها شرکت کنند.

اسلامی با اشاره به اینکه کارشناسان ما در این کمیته‌ها به ارائه موارد و دست‌یافته‌های خود اقدام خواهند کرد، تأکید کرد: برگزاری این کمیته‌ها با توجه به پروژه‌هایی که می‌توان با آژانس انجام داد، فرصت خوبی محسوب می‌شود و روند اجرای این پروژه‌ها را تسریع و تسهیل می‌کند.

منبع: ایرنا

کد خبر 608528

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.