تحریم‌های آمریکا تلفات زیادی را در حوزه سلامت جهانی موجب شد

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان در هفتاد و پنجمین مجمع جهانی سلامت با اعتراض به تحریم‌های آمریکا علیه کشورها، گفت: تحریم‌های بانکی و مالی یک طرفه آمریکا تلفات بسیاری را در حوزه سلامت جهانی موجب شده است.

به گزارش ایمنا به نقل از وبدا، بهرام عین‌اللهی در ادامه سخنان خود در این مجمع جهانی که در ژنو برگزار شد، اظهار کرد: سازمان جهانی بهداشت به عنوان یک سازمان تخصصی بین‌المللی متشکل از کشورهای عضو، نباید سیاسی شده و یا تحت تأثیر سیاست قرار گیرد.

وی افزود: سازمان جهانی بهداشت باید به ایفای نقش تسهیل‌گرانه خود در دسترسی عادلانه به واکسن، تولید داخلی آن و خوداتکایی منطقه‌ای در این خصوص ادامه دهد.

وزیر بهداشت گفت: جمهوری اسلامی ایران در زمانی که به شدت تحت تأثیر همه‌گیری کووید ۱۹ قرار گرفته و دسترسی به واکسن‌ها و تجهیزات پزشکی محدود بود و اقدامات قهری یک جانبه آمریکا موجب افزایش تأثیرات کووید ۱۹ شده بود، تصمیم به تولید داخلی واکسن‌ها گرفت که این تصمیم راهبردی باعث دسترسی عادلانه به واکسن‌ها شد و آمادگی و پاسخگویی به فوریت‌های حاضر و آینده را بهبود بخشید.

تحریم های آمریکا تلفات زیادی را در حوزه سلامت جهانی موجب شد

متن کامل سخنرانی دکتر بهرام عین‌اللهی " وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی "در هفتاد و پنجمین مجمع جهانی سلامت به این شرح است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

رئیس محترم

عالیجنابان

خانم‌ها و آقایان

با دبیرکل محترم سازمان جهانی بهداشت موافقم که صلح پیش شرط سلامت است. هر گاه که جنگ اتفاق می‌افتد، گرسنگی و بیماری درپی آن خواهد آمد.

اما جنگ فقط با تفنگ و گلوله انجام نمی‌شود. جنگ‌های اقتصادی و مالی به سلامت آسیب‌های بیشتری می‌زنند. تحریم‌های بانکی و مالی یکطرفه آمریکا تلفات زیادی را در حوزه سلامت جهانی موجب شده است.

پاندمی کووید ۱۹ نشان داد که چگونه سیستم‌های سلامت در فوریت‌های جهانی آسیب‌پذیر هستند. ما در سومین سال حادترین بحران سلامت در یک قرن اخیر هستیم.

یکی از درس‌های مهم از این همه‌گیری، پی بردن به اهمیت سیستم‌های سلامت تاب‌آور است. همه‌گیری و چالش‌های متعاقب آن نه تنها یک تهدید برای سلامت، بلکه تهدیدی برای صلح و امنیت محسوب می‌شود.

در این راستا، سازمان جهانی بهداشت بر آنست که سلامت همه مردم، پایه و اساس صلح و امنیت در جامعه است. براین اساس، قطعنامه‌های مجمع عمومی سازمان جهانی بهداشت، به نقش سلامت در ارتقای صلح به عنوان مهم‌ترین عامل برای دستیابی به سلامت برای همه مردم اشاره دارد.

حاکمیت در حوزه سلامت جهانی، پیچیده و غیر متمرکز است و نتوانسته است دسترسی عادلانه به واکسن‌ها و نیازهای پزشکی دیگر را تأمین نماید. در این خصوص ما تاکید داریم که نابرابری در دسترسی به واکسن‌ها می‌تواند از طریق تولید داخلی واکسن‌ها حل و فصل شود.

سازمان جهانی بهداشت می‌بایستی به ایفای نقش تسهیل‌گرانه خود در دسترسی عادلانه به واکسن، تولید داخلی آن و خود اتکایی منطقه‌ای در این خصوص ادامه دهد. ما برای تقویت تولید داخلی واکسن، دسترسی به آن و داروهای با کیفیت، ایمن و مقرون به صرفه و محصولات دیگر سلامت تلاش خواهیم کرد.

همکاران گرامی

جمهوری اسلامی ایران در زمانیکه به شدت تحت تأثیر همه‌گیری کووید ۱۹ قرار گرفته و دسترسی به واکسن‌ها و تجهیزات پزشکی محدود بود و اقدامات قهری یک جانبه آمریکا موجب افزایش تأثیرات کووید ۱۹ گردیده بود، تصمیم به تولید داخلی واکسن‌ها گرفت که این تصمیم راهبردی باعث دسترسی عادلانه به واکسن‌ها گردید و آمادگی و پاسخگویی به فوریت‌های حاضر و آینده را بهبود بخشید.

طی این مدت، بزرگترین فرایند انجام واکسیناسیون طی تاریخ در جهان اجرا شد، اما هنوز بسیاری از کشورهای با درآمدهای متوسط و کم موفق به انجام این کار نشده‌اند.

آقای رئیس،

سازمان جهانی بهداشت به عنوان یک سازمان تخصصی بین‌المللی متشکل از کشورهای عضو، نباید سیاسی شده و یا تحت تأثیر سیاست قرار گیرد. مایلم تاکید نمایم که ایران با هر گونه تغییر شتاب زده در "مقررات بین‌المللی سلامت ۲۰۰۵ " مخالف بوده و آن را رد می‌کند. ما معتقدیم که هر گونه اصلاح رویه‌ای باید بعد از بررسی دقیق پیشنهادات انجام گیرد.

آقای رئیس،

هرچند ما در بسیاری از مناطق، شاهد روندهای نزولی و پایدار هستیم، اما درسی که این پاندمی به ما داد این بود که هیچ منطقه، هیچ کشوری و هیچ جامعه‌ای امن نیست، مگر اینکه همه ما ایمنی داشته باشیم.

از توجه شما سپاسگزارم.»

کد خبر 578071

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.