وحدت شیعه و سنی برای ما راهبرد است/ ارز ترجیحی در خدمت فساد و رانت بود

رئیس‌جمهور جایگاه هموطنان و علمای اهل سنت را در تاریخ کشور بااهمیت دانست و گفت: علما و اندیشمندان اهل سنت در بلاد خود منشا خدمات بسیاری هستند و سال‌ها است که شیعه و سنی در ایران اسلامی با یکدیگر زندگی می‌کنند.

به گزارش ایمنا و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در دیدار با جمعی از علما و روحانیون اهل سنت با اشاره به تلاش‌های جدی دولت برای رفع مشکلات معیشتی مردم اظهار کرد: دولت به دغدغه‌های مردم که به روحانیون منتقل می‌شود، توجه و برای رفع این مشکلات تلاش می‌کند.

وی با تشریح وضعیت کشور در زمان آغاز به کار دولت سیزدهم، گفت: کسری بودجه نزدیک به ۵۰۰ هزار میلیاردی، باقی ماندن بدهی ماهانه ۱۰ هزار میلیاردی، فوت قریب به ۷۰۰ نفر در روز با ویروس منحوس کرونا، وجود تورم بی‌سابقه، تزریق رانتی ارز ۴۲۰۰ تومانی به بازار و وضعیت نامطلوب ذخایر کالای اساسی در کشور از موضوعاتی بود که دولت در روزهای آغاز به کار خود با آن‌ها درگیر بود.

رئیسی یکی از مشکلات کشور را نحوه پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی دانست و اظهار کرد: عملاً بخش عمده‌ای از آنچه تحت عنوان ارز ترجیحی پرداخت می‌شد، در خدمت جریان فساد و رانت بود. در واقع هم هدررفت منابع کشور را داشتیم هم یارانه‌ها به مردم نمی‌رسید؛ لذا منظور جلوگیری از ادامه این وضعیت تصمیم گرفته شد این مبلغ به جای پرداخت به حلقه اول تأمین کالا یعنی واردکننده‌ها به حلقه آخر و ذی‌نفع اصلی یعنی خود مردم و مصرف‌کنندگان داده شود.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه پرداخت ۴۰۰ هزار تومان به صورت ماهیانه به هر فرد کار سختی است، اما کارشناسان این روش را گامی برای نزدیک شدن به عدالت و رفع فقر مطلق می‌دانند گفت: این اقدام همه عدالت نیست بلکه یک گام برای عادلانه‌تر شدن وضعیت اقتصادی است.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به جایگاه مهم هموطنان و علمای اهل سنت در تاریخ کشور، گفت: شما علما و اندیشمندان در بلاد خود منشأ خدمات بسیاری هستید و سال‌ها است که شیعه و سنی در ایران اسلامی با یکدیگر زندگی می‌کنند.

رئیسی با اشاره به درخواست برخی از علمای اهل تسنن برای استفاده بیشتر از آنها در سمت‌های مدیریتی گفت: استفاده از شایستگان امری مهم و ضروری است و ملاک برای دولت، کارآمدی است و در هر استان که می‌روم بر استفاده از نیروی بومی در آن استان تاکید دارم.

رئیسی همچنین با تاکید بر ضرورت سامان‌دهی به وضعیت کوله‌بران و سوخت‌بران، خاطرنشان کرد: اگر در گذشته درآمدهای مرزی به مرزنشینان داده می‌شد و بازارچه‌های مرزی فعال می‌شدند، شاهد مشکلات فعلی مرزنشینان نبودیم، به وزیر کشور دستور داده‌ام نسبت به فعال شدن بازارچه‌های مرزی تعطیل شده اقدام کند.

آیت‌الله رئیسی با اشاره در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع رشد جریان‌های تکفیری در منطقه اظهار کرد: باید مراقب نفوذ تفکرات تکفیری و سلفی در کشور باشیم؛ شیعه انگلیسی و سنی آمریکایی دو روی یک سکه هستند و هر دو ضد وحدت جهان اسلام هستند، حال آن‌که وحدت برای جمهوری اسلامی ایران یک راهبرد است نه یک امر تاکتیکی.

کد خبر 575147

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.