"یارمحمد اسدپور" شعر مدرن را با جریان تازه‌ای آشنا کرد

یک شاعر معتقد است یارمحمد اسدپور از شاعرانی بود که شعر مدرن خوزستان و کشور را با جریان شعری تازه‌ای آشنا کرد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، فردین کوراوند اظهار کرد: یارمحمد اسدپور به اتفاق چهار شاعر دیگر (سیدعلی صالحی، سیروس رادمنش، هرمز علی‌پور و آریا آریاپور) شکل تازه‌ای از سرودن شعر را آغاز کردند که به فاصله کوتاهی از شروع کار در محافل ادبی پایتخت و جریان‌های نوگرا شناخته شدند.

وی اضافه کرد: منوچهر آتشی شعرهای این پنج شاعر را در مجله‌ای به نام «تماشا» چاپ کرد و متن تاییدآمیزی برای هر کدام از این شاعرها نوشت و این شاعرها و سبک شعری «موج ناب» را به کشور معرفی کرد.

کوراوند خاطرنشان کرد: یارمحمد اسدپور جزو اولین کسانی از جریان شعری موج ناب بود که مجموعه شعری از آثارش با نام «بر سینه سنگ‌ها و بر سنگ‌ها نام‌ها» را چاپ کرد که در زمان خود دارای ویژگی‌های مدرن بود و فضای بومی و جریان‌های محلی در شعرهایش به وضوح دیده می‌شد و جزو بهترین مجموعه شعرهایی است که در جریان شعر موج ناب سروده شده است.

این شاعر افزود: اسدپور تا انتهای دوره شاعری و برخلاف شاعران دیگر که جریان‌های شعری دیگری را پیگیری کردند به جریان موج ناب وفادار ماند و به‌رغم دور بودن از پایتخت و ناخوشی‌هایی که در پنج سال اخیر داشت، شعر می‌گفت و به شعر گفتن اصرار داشت و به‌خوبی توانست این جریان را پی‌ریزی کند.

کوراوند با بیان اینکه یارمحمد اسدپور از افرادی بود که جریان شعری خوزستان را به کلی تغییر داد، گفت: بیشتر شاعران یا از جریان شعری موج ناب شروع می‌کنند یا رگه‌های پررنگی از این جریان در شعرهایشان دیده می‌شود.

این شاعر گفت: یارمحمد اسدپور از روح شاعرانه خود برای سرودن شعر استفاده می‌کرد و غریزی‌ترین شاعر در نیم قرن اخیر است. مجموعه شعری مدرن فارسی بدون پرداختن به یارمحمد اسدپور و چهار شاعر دیگر قابل تصور نیست.

کوراوند تصریح کرد: به‌رغم مواجه با دو اتفاق مهم سیاسی و اجتماعی (انقلاب ۵۷ و جنگ تحمیلی) که شروع کار را سخت کرده و شعر را به انزوا برده بود، با گذشت زمان شاهد پررنگ شدن این جریان شعری و تاثیرپذیری اکثر شاعران برای نوشتن از جریان موج ناب هستیم و به طور قطع شعرهای اسدپور ماندگار و پویا خواهند ماند.

به گزارش ایمنا، یارمحمد اسدپور در سال ۱۳۳۰ در مسجدسلیمان متولد شد. او به همراه هرمز علی‌پور، آریا آریاپور، سیدعلی صالحی، مجید فروتن و سیروس رادمنش از شاعران مطرح موج ناب در سال‌های ۱۳۵۵–۱۳۵۷ شناخته می‌شود. از آثار اسدپور می‌توان به مجموعه شعرهای «بر سینه سنگ‌ها و بر سنگ‌ها نام‌ها»، «مکاشفه در باغ سوکیاس» و «گلو تاریک از صدای دنیاست» اشاره کرد.

کد خبر 566380

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.