راه‌اندازی اداره «میز صنعت» در سازمان بورس برای رفع مشکلات صنایع

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: ارتباط مستقیم آنلاین با صنایع مختلف یکی از بحث‌های جدی در سازمان بورس است که با راه‌اندازی یک اداره دائمی به نام میز صنعت، می‌توان مسائل، مشکلات و چالش‌های صنایع مختلف را جمع‌بندی کرد.

به گزارش ایمنا و به نقل از سازمان بورس و اوراق بهادار، نخستین جلسه از سلسله جلسات دومین دوره آموزشی ویژه ناشران بازار سرمایه با حمایت شرکت بورس اوراق بهادار تهران، سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه و شرکت فرابورس ایران باهدف افزایش تعامل ناشران با بازار سرمایه و افزایش سطح سواد مالی در مرکز مالی ایران با حضور مدیرعامل مرکز مالی ایران، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، سرپرست معاونت ناشران و اعضای شرکت بورس اوراق بهادار تهران، مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، مدیرعامل فرابورس ایران و با حضور بیش از ۷۰۰ نفر از اعضای هیئت‌مدیره و مدیران بازار سرمایه برگزار شد.

توسعه کسب و کارها در زنجیره تولید

در این وبینار «مجید عشقی»، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان دومین سخنران، این دوره را در راستای ارتقای سواد مالی و فرهنگ سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه دانست و اظهار کرد: شرکت‌های پذیرفته‌شده در بازار سرمایه به واسطه قوانین و مقررات و دستاوردهای موجود، مسئولیت‌هایی دارند که ممکن است به واسطه نداشتن آشنایی کافی با مشکلاتی مواجه شوند؛ زیرا با درگیر شدن بخش عمده‌ای از مردم در بازار سرمایه انتظارات از بازار به‌شدت افزایش یافته و حساسیت‌ها هم بسیار زیاد است.

وی افزود: در این خصوص، وظیفه اصلی بر دوش ناشران است تا از طریق توسعه فعالیت‌های خود و افزایش سرمایه و بحث‌های استفاده از این ابزارها و در واقع نهادهای مالی و بازار سرمایه بتوانند کسب‌وکار خود را در زنجیره‌های تولید توسعه داده و به توسعه بازار سرمایه کمک کنند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار مطرح کرد: برگزاری این دوره در مرکز مالی ایران باعث نزدیکی هم‌زبانی بیشتر ارکان بازار و ناشران است تا بتوانند به توسعه شرکت‌ها کمک کرده و ناشران نیز نقش مفیدتری ایفا کنند.

عشقی ادامه داد: ارتباط مستقیم آنلاین با صنایع مختلف یکی از بحث‌های جدی در سازمان بورس است که با راه‌اندازی یک اداره دائمی به نام میز صنعت، می‌توان مسائل، مشکلات و چالش‌های صنایع مختلف را جمع‌بندی کرد.

آشنایی هر چه بیشتر با قوانین و مقررات بازار سرمایه

همچنین «سجاد موحد»، مدیرعامل مرکز مالی ایران هدف اصلی از برگزاری این دوره آموزشی را تعامل ناشران مختلف با یکدیگر و سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر و سیاست‌گذار و همچنین آشنایی هر چه بیشتر با قوانین و مقررات بازار سرمایه بیان کرد.

وی افزود: با توجه به نیازسنجی صورت گرفته و درخواست ناشران، مباحثی از جمله تأمین مالی از طریق بازار سرمایه و بازار بدهی، مباحث مربوط به افزایش سرمایه و ارزش‌گذاری، تکالیف مالیاتی ناشران و همچنین آشنایی با سامانه‌های مورد نیاز ناشران در خصوص ایفای تعهدات خود در این دوره آموزشی برای ناشران در نظر گرفته شده است.

خبرهای خوش برای بازارگردانی

در ادامه این جلسه، «میثم فدایی»، مدیرعامل فرابورس ایران، این دوره را در راستای همفکری و دانش‌افزایی ناشران بازار سرمایه دانست و با اشاره به یک خبر نویدبخش در بحث افزایش سرمایه اظهار کرد: در فرابورس ایران، در شرکت پروژه تجلی برای نخستین بار به بحث افزایش سرمایه با سلب حق تقدم پرداخته شد و به واسطه موفقیت در پروژه تجلی، برای فرآیند استقلال و پرسپولیس نیز همین فرآیند پیاده سازی می‌شود.

وی مطرح کرد: نکته پیچیده در این پروژه، فرآیند اداره ثبت است که با تعاملات صورت گرفته، این مدل در حال راه‌اندازی است.

مدیرعامل فرابورس ایران ضمن تاکید بر توجه به افزایش سرمایه، از ناشران بورس و فرابورس خواستار تقاضای افزایش سرمایه با سلب یا بدون سلب حق تقدم به عنوان یک روش افزایش سرمایه جدید و بسیار کاربردی شد.

فدایی در ارتباط با عملیات بازارگردانی افزود: فرابورس ایران چند قانون تصویب کرده که در قانون اول اگر منابع یک بازارگردانی رو به اتمام باشد، می‌تواند درخواستی را به فرابورس ارائه کند تا تعهدات بازارگردانی آن نصف شود.

وی ادامه داد: اگر منابع بازارگردانی تمام شد این امکان را فراهم کرده‌ایم که برای تعهدات حداقل سفارش انباشته و حداقل معاملات روزانه را نصف کند که در این صورت نیاز به منابع نقد کمتری باشد. دامنه مظنه تا چهار درصد افزایش پیدا کند که یک آزادی عمل خوبی را به بازارگردان بدهد و به بازار اختیار بدهد.

به گفته مدیرعامل فرابورس ایران در همین راستا قانون دیگری مصوب شده که اگر سهمی پنج روز به صورت ممتد در صف خرید یا فروش بود، بازارگردان می‌تواند یک حراج با دامنه چهار برابر دامنه عادی انجام دهد؛ یعنی اگر سهمی پنج روز صف فروش بود، یک بازار گردان می‌تواند مثبت و منفی ۲۰ درصد یک حراج برگزار و سهم را روان کند.

فدایی در پایان سیاست‌های هیئت‌مدیره فرابورس ایران در خصوص بازار پایه را به دو بخش تقسیم‌کرد و گفت: در بخش سعی می‌شود شرکت‌هایی که دارای استانداردهای بازارهای اصلی هستند را به سرعت پذیرش کرده و تا حد امکان شرکت‌هایی که شرایط خوبی دارند را به دلیل محدودیت‌های معاملاتی و سایر شرایط در بازار پایه باقی نگذاریم.

وی به سیاست دوم اشاره کرد و افزود: ایجاد یک تابلوی توافقی از دیگر سیاست‌ها به شمار می‌رود که دارای شرایط سخت‌تری نسبت به تابلوهای زرد و نارنجی و قرمز است.

لزوم بهبود عملکرد از طریق شفاف‌سازی شرکت‌ها

«محمدامین قهرمانی»، سرپرست معاونت ناشران و اعضای شرکت بورس اوراق بهادار تهران نیز به آمار ۶ ماهه سال ۱۴۰۰ مرکز آمار ایران، اشاره کرد و گفت: طبق این آمار، نرخ بیکاری در محدوده ۸.۰۹ درصد، نرخ تورم بر اساس آخرین آمار مرکز آمار حدود ۴۲.۴ درصد، نرخ رشد اقتصادی بدون نفت حدود ۴.۱ درصد و با لحاظ حوزه نفت حدود ۵.۹ درصد، شاخص کل بورس تقریباً با ۲ درصد کاهش، قیمت ارز ۱۳ درصد افزایشی، طلا هفت درصد، حوزه مسکن حدود ۹ درصد، حوزه رمز ارزها حدود ۲۷ درصد بازدهی منفی، تغییرات قیمت نفت تقریباً ۴۵ درصد رشد داشته است و پیش‌بینی می‌شود در سال آینده وضعیت بازار سرمایه، وضعیت مناسب‌تری داشته باشد.

وی افزود: بر اساس برآوردهای مراکز معتبر بین‌المللی، رشد اقتصادی ایران در صورت رفع تحریم عددی بین ۶ تا ۷ درصد است.

سرپرست معاونت ناشران و اعضای شرکت بورس اوراق بهادار تهران بزرگ‌ترین صنعت در بازار سرمایه را صنعت شیمیایی مطرح کرد و گفت: بعد از صنعت شیمیایی، استخراج کانی‌های فلزی با حدود ۱۱ درصد و شرکت‌های چند رشته صنعتی با حدود ۹ درصد سهم بازار در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند.

قهرمانی در ارتباط با وضعیت افزایش سرمایه ۱۷۴ هزار میلیارد تومانی بورس تهران گفت: ۲۱ هزار میلیارد تومان این افزایش سرمایه از محل مطالبات و آورده نقدی، حدود ۸۱ هزار میلیارد تومان از محل اندوخته‌ها و ۷۲ هزار و چهارصد میلیارد تومان نیز از محل تجدید ارزیابی بوده است.

وی با اشاره به عوامل مؤثر بر پذیرش در بازار سرمایه، بر اهمیت مواردی همچون سهولت تأمین مالی، افزایش مشوق‌های مالیاتی و سایر مشوق‌ها، نقش نمایندگی سهام، بهبود عملکرد از طریق شفاف‌سازی تأکید کرد.

راه‌اندازی سامانه جامع توزیع سود شرکت سپرده‌گذاری و سامانه برگزاری مجامع آنلاین

«محمد باغستانی»، مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی ضمن تقدیر از برگزارکنندگان این نشست، این دوره را در راستای ارتقای سواد مالی و فرهنگ سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه خواند و به تشریح فعالیت‌ها و پروژه‌های جاری و همین‌طور پروژه‌های آتی و برنامه‌ریزی‌شده مرتبط با ناشران در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه پرداخت.

وی اظهار کرد: سامانه جامع توزیع سود شرکت سپرده‌گذاری به‌عنوان یکی از این پروژه‌ها از اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۹ آغاز به فعالیت کرده و با چالش‌هایی مواجه بوده است. از سال ۱۳۹۹ بالغ بر ۱۲۳ ناشر سود سهام خود را از طریق این سامانه عمدتاً سهامداران حقیقی را پرداخت کردند که این اعداد در سال ۱۴۰۰ در حدود ۲۷۱ شرکت با بیش از ۴۱ میلیون رکورد پرداختی بالغ ۱۵ هزار میلیارد تومان می‌باشد که این عدد عمدتاً مربوط به سهامداران خرد است.

مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی با اشاره به یکی از معضلات ناشران در خصوص پرداخت مطالبات معوق سود سهامدارانشان گفت: با توجه به برنامه‌ریزی‌هایی که صورت گرفته و امکان توسعه‌ای که در سامانه توزیع سود دیده‌شده امیدواریم تا یک ماه آتی امکان پرداخت مطالبات معوق سود سهامداران پس از آزمودن، نهایی شود و پاسخگوی درخواست ناشران در این زمینه خواهیم بود. بدین منظور مطالبات معوق سود سهامداران خود و آن‌هایی که از طریق سامانه سجام به‌نوعی شماره شبا و شماره‌حساب از آن‌ها وجود دارد را بتوان پرداخت کرد. با توجه به الزامی که در قانون لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ در خصوص توزیع سود از طریق سامانه سجام دیده‌شده از کلیه سهامداران خواهش می‌کنم که این اطلاعات خود را در سامانه سجام به‌روزرسانی کنند.

باغستانی افزود: سامانه دیگری که در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در حال بهره‌برداری است برگزاری مجامع آنلاین است. در همه کشورها، شرکت‌های سپرده‌گذاری اساساً زیرساخت‌های برگزاری مجامع آنلاین را بر عهده‌دارند. بنابراین از سمت سازمان بورس اوراق بهادار به‌عنوان یکی از تکالیف اساسنامه‌ای شرکت سپرده‌گذاری مرکزی دیده‌شده است. درگاه یکپارچه مجامع الکترونیک جهت سهولت دسترسی کلیه سهامداران به مجامع عمومی شرکت‌های بورسی و فرا بورسی به‌صورت الکترونیک فراهم‌شده است.

کد خبر 556849

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.