حق رای ایران در سازمان ملل بازگشت

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در نامه‌ای به رئیس مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد سهمیه جمهوری اسلامی ایران به سازمان ملل پرداخت شده است.

به گزارش ایمنا و به نقل از العالم، دبیرکل سازمان ملل در نامه‌ای به رئیس مجمع عمومی این نهاد بین‌المللی رسماً اعلام کرد ایران، مبلغ لازم برای خروج از فهرست کشورهای مشمول ماده ۱۹ را پرداخت کرده است.

پیش از این مجید تخت‌روانچی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل، شنبه‌شب به وقت محلی تأیید کرد که بدهی معوقه ایران به سازمان ملل پرداخت شده و به محض وصول در نیویورک، حق رأی کشورمان باید طبیعتاً در آغاز هفته میلادی (دوشنبه) بازگردد.

کره‌جنوبی بیش از ۱۸ میلیون دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران را به عنوان بدهی حق عضویت معوقه تهران به سازمان ملل پرداخت کرد.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل به تازگی در نامه‌ای به رئیس مجمع عمومی سازمان ملل اطلاع داده بود ایران حق رأی خود را به دلیل افزایش حق عضویت معوقه در سازمان ملل از دست داده است.

براساس ماده ۱۹ منشور ملل متحد، حق رأی یک کشور عضو سازمان ملل متحد، زمانی تعلیق می‌شود که بدهی‌های معوقه آن برابر یا بیشتر از میزانی باشد که باید طی دو سال پرداخت کند.

تخت‌روانچی ۲۴ دی‌ماه اعلام کرد رایزنی‌ها را با سازمان ملل برای رفع تعلیق حق رأی ایران و واریز حق عضویت در این نهاد بین‌المللی شروع کرده‌ایم و امیدواریم این کار در اسرع وقت به نتیجه برسد.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد افزود: جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو فعال سازمان ملل، همیشه متعهد بوده است که حق عضویت خود را به موقع پرداخت کند و ما در عمل نیز این موضوع را ثابت کرده‌ایم.

نماینده ایران در سازمان ملل گفت: اما متأسفانه برای دومین سال پیاپی با مشکل پرداخت حق عضویت خود مواجه شدیم که دلیل آن به اعمال تحریم‌های ظالمانه و یک‌جانبه آمریکا علیه ایران برمی‌گردد.

وی تصریح کرد: تحریم‌های ظالمانه آمریکا نه تنها در زمینه‌های مختلف ازجمله دارو، تهیه اقلام انسانی، تجهیزات پزشکی تأثیر داشته بلکه در کار سازمان ملل نیز وقفه ایجاد کرده است.

خبرگزاری یونهاپ به نقل از مقامات دولت کره جنوبی اعلام کرد: کره‌جنوبی و ایران در حال مذاکره درباره احتمال استفاده از دارایی‌های مسدود شده تهران برای پرداخت حق عضویت این کشور در سازمان ملل هستند.

خبرگزاری کره‌جنوبی به نقل از منابع دولتی این کشور گزارش داد: کره‌جنوبی با ایران درباره پیشنهاد استفاده از دارایی‌های مسدود شده ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا، به منظور کمک به پرداخت حق عضویت این کشور به سازمان ملل و به دست آوردن دوباره حق رأی خود مذاکره می‌کند.

ایران بیش از هفت میلیارد دلار دارایی در دو بانک کره‌جنوبی شامل بانک صنعت کره (IBK) و بانک ووری (worri Bank) دارد که به دلیل تحریم‌های ظالمانه و یک‌جانبه آمریکا مسدود شده است.

کد خبر 551096

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.