۸۰ درصد تأمین مالی اقتصاد بر دوش بانک‌هاست

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه بانک‌ها به جهات مختلف برای همه دولت‌ها از جمله دولت سیزدهم اهمیت دارند، گفت: بیش از ۸۰ درصد کل تأمین مالی اقتصاد بر دوش بانک‌هاست.

به گزارش ایمنا و به نقل از صدا و سیما، سیداحسان خاندوزی، با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری دوشنبه شب شبکه دوم سیما ضمن اشاره به جلسه مدیران بانک‌ها با رئیس‌جمهور، اظهار کرد: اهالی صنعت بانکداری معتقد بودند که حدود ۱۰ سال می‌گذشت از اینکه چنین جمعی از همه مدیران عامل بانکی کشور با رئیس‌جمهور و تیم اقتصادی دولت، جلسه داشته باشند و تبادل‌نظر کنند.

وی با بیان اینکه تقریباً بیش از ۹۰ تا ۹۵ درصد ساخت طرح‌های کشور با کمک شبکه بانکی انجام می‌شود، اضافه کرد: دولت اگر به دنبال پشتیبانی از تولید است -که شعار امسال و سال‌های گذشته کشور بوده است-، حتماً تولید، سرمایه‌گذاری و اشتغال بدون اینکه بانک‌ها در این مسیر فعال شوند، محقق نمی‌شود.

وزیر اقتصاد گفت: دولت در پی عدالت و توازن بین بخش‌های مختلف در دسترسی به تسهیلات است. اینکه چرا بخش کشاورزی و صنعت، بیشتر برخوردار نمی‌شوند به نسبت بخش‌های خدماتی یا عدالت منطقه‌ای و اینکه چرا تمرکز در یک جای کشور هست و در بقیه کشور نیست؟ چرا دسترسی گروه‌هایی از مردم اساساً به تسهیلات بانکی بسیار ناچیز است و دسترسی گروه‌هایی، بسیار بی‌ضابطه است؟

خاندوزی با اشاره به تولید، عدالت و مقاوم شدن اقتصاد ایران در شرایط فشارهای خارجی و تحریمی، افزود: یکی از نویسندگان خارجی کتابی طی سال‌های اخیر منتشر کرده بود با عنوان «جنگ‌افزارهای مالی»؛ یعنی کشورها براساس روش‌های جدیدی با هم تقابل می‌کنند یا می‌توانند نسبت به هم مقاوم شوند.

وی گفت: ضلع دیگر اهمیت، مسائل شرعی بوده که همیشه در کشور ما حائز اهمیت بوده است.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه به همه این علل، بانک‌ها برای دولت سیزدهم اهمیت دارند، افزود: باید بانک‌ها مقاوم باشند و شکننده، ناتراز و مشکل‌دار نباشند؛ چه بر اثر قاعده‌گذاری‌های اشتباه و چه فشارهای دولت، مجلس و سیاست‌گذاری.

خاندوزی اضافه کرد: اهمیت بانک به لحاظ جایگاه و ارزش است. اگر ایرادها و نقطه‌ضعف‌هایی را در شبکه بانکی کشور بیان می‌کنیم و تولیدکنندگان، مردم، مصرف‌کنندگان و خانوارها، نارضایتی جدی دارند، این موضوع به این معنا نیست که نهاد بانک را بخواهیم تضعیف کنیم بلکه نهاد بانک باید قوی، ارزشمند، پاسخ‌گو و مقتدر باقی بماند و به سمت اصلاحات برود.

وی با تشکر از دست‌اندرکاران بانکی که در طول این سال‌ها تلاش کرده‌اند، گفت: باید به سمت برنامه اصلاح برویم.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه در وزارت امور اقتصادی و دارایی دولت، برنامه کوتاه‌مدت با عنوان «اصلاح رابطه تولیدکنندگان و مردم با بانک‌ها» را دارد، افزود: این به عنوان گام نخستین است که مردم و مصرف‌کنندگان خردی که بیشتر، مسئله دسترسی‌های عادلانه به تسهیلات برای آن‌ها مهم است و هم تولیدکنندگان که قوام و پایه و ستون فقرات اقتصاد هستند، بتوانند با رویکرد جدیدی با بانک‌ها مواجه شوند و اقداماتی در این زمینه انجام شده است.

کد خبر 549513

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.