نجف‌آباد شهر خلاق ترویج کتابخوانی شد

شهردار نجف‌آباد گفت: در آیین معرفی هفتمین پایتخت کتاب ایران نجف آباد در رقابتی نزدیک با شهر سنندج اگرچه عنوان پایتختی کتاب کشور را به دست نیاورد اما حائز عنوان شهر خلاق ترویج کتابخوانی کشور شد.

عبدالرسول امامی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا، اظهار کرد: نجف آباد پس از چند مرحله داوری سخت و فشرده به عنوان یکی از پنج شهر راه یافته به مرحله نهایی رویداد انتخاب پایتخت کتاب شد.

وی ادامه داد: نجف آباد در پنجم آبان ماه با ارتباط زنده اینترنتی از محل یادمان شهدای نجف آباد با دفتر یونسکو در تهران از طرح پایتختی کتاب نجف‌آباد دفاع کرد و با هفت مرکز دیگر وارد رقابت کسب پایتخت‌کتاب شد.

شهردار نجف آباد افزود: نجف آباد در مواردی چون معرفی تیم مستندنگاری و پایتختی، معرفی نجف‌آباد (پیشینه فرهنگی اقدامات فرهنگی و هویتی شهر) چارت عملکردی طرح، روند نگارش تقویم کتاب‌خوانی، معرفی زیرساخت‌های این حوزه و مرور اقدام‌ها و برنامه‌های کتابخوانی آینده به رقابت پرداخت.

امامی گفت: نجف آباد در رقابتی نزدیک با شهر سنندج اگرچه عنوان پایتختی کتاب کشور را به دست نیاورد اما حائز عنوان شهر خلاق ترویج کتابخوانی کشور شد.

وی ادامه داد: پایتخت کتاب ایران عنوان طرحی در است که بر مبنای آن هر سال شهری به عنوان پایتخت کتاب ایران انتخاب می‌شود بخش‌هایی از این طرح از پایتخت جهانی کتاب الگو برداری شده است، اما از نظر ساختار اجرایی هم‌خوانی‌های زیادی با شرایط فعالیت فرهنگی در ایران پیدا کرده است.

امامی ادامه داد: استقرار دبیرخانه پایتخت کتاب نجف آباد در دفتر نشریه خارون واقع در سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری نجف آباد است و شهرداری نجف آباد به عنوان محور اصلی در اجرای این طرح محسوب می‌شود و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز مسئولیت کارگروه پایتخت کتاب را بر عهده دارد.

وی با بیان اینکه این عنوان هر ساله به شهری داده می‌شود که در جهت تقویت جایگاه کتاب و خواندن آن کوشش نمادینی کرده باشد، افزود: هدف از برگزاری این رویداد این است تا از این طریق در آن سال برنامه‌های فرهنگی مرتبط با کتاب اجرا شود و از این راه شوق مطالعه در مردم ایجاد شود. این عنوان تصدیق بهترین برنامه اختصاص داده شده به کتاب و کتابخوانی است.

شهردار نجف آباد گفت: ترویج کتابخوانی و افزایش همکاری‌ها و مشارکت‌های مختلف دولتی و غیردولتی در حوزه کتاب از دیگر اهداف برگزاری این برنامه است.

کد خبر 548750

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.