جزئیات روند تأمین واکسن کرونا در کشور

رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت با اعلام ورود بیش از ۱۷۵ میلیون دوز واکسن کرونا به سردخانه مرکزی واکسن، گفت: ذخیره واکسن خوبی داریم و واکسن سازهای داخلی هم به ظرفیت تولیدی خوبی رسیدند و به نظر نمی‌رسد نیازی برای واردات بیشتر واکسن از خارج از کشور وجود داشته باشد.

به گزارش ایمنا، محسن زهرایی درباره روند تأمین واکسن کرونا در کشور، اظهار کرد: بر اساس اطلاعات ما مجموعاً بیش از ۱۷۵ میلیون دز واکسن کرونای داخلی و خارجی وارد سردخانه مرکزی واکسن کشور شده است و حدود هشت میلیون دز دیگر هم به زودی از منابع داخلی تحویل خواهیم گرفت.

وی درباره وضعیت واردات واکسن به کشور در شرایط فعلی، افزود: واردات جهت تأمین نیاز کشور صورت می‌گیرد و اگر نیازی باشد باید برای تأمین آن اقدام کرد. بنابراین باید نیازسنجی شود که به واکسن نیاز داریم یا خیر؟ در صورتی که نیاز داشته باشیم ابتدا باید دید نیازمان داخل کشور قابل تأمین است یا خیر و اگر قابل تأمین نبود اقدام به واردات صورت گیرد. خوشبختانه اکنون ذخیره واکسن خوبی داریم و واکسن سازهای داخلی هم به ظرفیت تولیدی خوبی رسیدند و به نظر نمی‌رسد نیازی برای واردات بیشتر واکسن از خارج از کشور وجود داشته باشد. بعید است نیاز به قرارداد خرید مجدد داشته باشیم مگر اینکه شرایطی رخ دهد که نیاز به واردات باشد.

رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت تصریح کرد: اولویت اصلی هر کشوری تأمین سلامت مردم است که واکسن‌ها همین هدف را دنبال می‌کنند. اینکه برخی کشورها عنوان می‌کنند تنها مسافرانی که نوع خاصی واکسن تزریق کرده باشند را پذیرش می‌کنند، چندان مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی نیست و این می‌تواند مانع ترددهای بین‌المللی شود؛ اما در هر صورت این تمهید اندیشیده شده است که مقادیری واکسن آسترازنکا و سینوفارم به عنوان واکسن‌هایی که خیلی از کشورها آن را تأیید کردند، برای موارد خاص داشته باشیم.

زهرایی درباره میزان واکسن‌های ایرانی که تحویل وزارت بهداشت شده است، اظهار کرد: تاکنون حدود شش میلیون دوز واکسن اسپایکوژن، ۱۳.۵ میلیون دوز واکسن برکت و هشت میلیون دوز واکسن پاستوکووک تحویل گرفته‌ایم. همچنین پنج میلیون دوز واکسن کووپارس و حدود دو میلیون دوز واکسن فخرا آماده تحویل است و مراحل نهایی را طی می‌کنند.

وی در پاسخ به سوالی درباره تزریق دوز چهارم واکسن، تاکید کرد: اگر نیازی برای این موضوع وجود داشته باشد اقدام خواهیم کرد. فعلاً نیازی وجود ندارد و تمرکز خود را برای تأمین و تزریق دوز سوم گذاشته‌ایم. در مورد کسانی هم که رژیم واکسن سه دوزه داشته‌اند (پاستوکووک) در صورت نیاز به تزریق دوز چهارم، این موضوع متعاقباً اطلاع‌رسانی خواهد شد.

منبع: ایسنا

کد خبر 547367

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.