تدابیر روسای جمهور ایران و ترکمنستان برای تقویت روابط ترانزیتی

روسای جمهور دو کشور ایران و ترکمنستان ضمن تاکید بر تقویت همکاری‌های مرزی و تسهیل در مبادلات کالا بر ارتقای همکاری‌های اقتصادی و تجاری برای افزایش سطح روابط بین دو کشور تاکید کردند.

به گزارش ایمنا، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی روز دوشنبه در گفت‌وگوی تلفنی با «قربان‌قلی بردی محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان با تشکر از میزبانی این کشور برای برگزاری اجلاس همکاری اقتصادی اکو، اظهار کرد: در زمینه همکاری‌های گازی و اجرایی شدن سوآپ گازی ترکمنستان - آذربایجان از ایران گام‌ها و همکاری‌های خوبی انجام شده است.

رئیس جمهور بر همکاری‌های مشترک در زمینه حمل‌ونقل و ترانزیت کالا بین دو کشور تأکید کرد و در این باره گفت: با تلاش سران دو کشور اقدامات خوبی در زمینه تقویت روابط مرزی ایجاد شده است و با پیگیری دو کشور می‌توان برخی موانعی که وجود دارد برداشته شود.

رئیسی در مورد همکاری‌های علمی و فناوری بین تهران - عشق‌آباد، خاطر نشان کرد: در سفر به ترکمنستان تعدادی از محصولات دانش‌بنیان ایران در زمینه‌های پزشکی و پیراپزشکی به کشور ترکمنستان اهدا شد تا بتوانیم همکاری‌های خوبی در زمینه‌های دانش‌بنیان و پزشکی داشته باشیم.

«قربان‌قلی بردی محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان نیز در این گفت‌وگوی تلفنی با تأکید بر اهمیت همکاری‌ها بین کشورهای همسایه، اظهار کرد: روابط بین ترکمنستان و ایران، با تمدن هزار ساله باید در قالب همکاری در سازمان‌های بین‌المللی نیز ادامه یابد.

رئیس جمهور ترکمنستان جایگاه همکاری‌های تجاری و اقتصادی را در روابط دو کشور مهم بر شمرد و اظهار کرد: ایران در زمینه توسعه پزشکی جایگاه ویژه‌ای دارد.

بردی محمداف قرارداد سوآپ گازی بین آذربایجان و ترکمنستان از خاک ایران را مهم دانست و خواستار ایجاد کمیسیون مشترک همکاری در این زمینه بین سه کشور شد.

رئیس جمهور ترکمنستان با تأکید بر حمایت مشترک از توسعه روابط دو جانبه بین ایران و ترکمنستان، اظهار کرد: دولت ایران و ترکمنستان برادر هستند و من برای کشور ایران آرزوی آبادانی و صلح دارم.

منبع: ایسنا

کد خبر 541611

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.