ستاد ملی تالاب‌های کشور به‌زودی تشکیل می‌شود

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه سند واگذاری تالاب انزلی باطل و به حالت قبل بازگشت، گفت: به زودی ستاد ملی تالاب های کشور با حضور معاون اول رییس جمهور تشکیل و وضعیت حق آبه ها مشخص می‌شود.

به گزارش ایمنا، علی سلاجقه در آئینی که به مناسبت روز دانشجو در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران مستقر در کرج برگزار شد، با اشاره به ضرورت مصرف مازوت در برخی مواقع سال، اظهار کرد: هرچند قطعی برق در فصل سرما ممکن است مشکل‌ساز شود خود مردم هم رضایت می‌دهند که درصدی از آلایندگی را برای مدتی موقت تحمل کنند، اما دستگاه‌ها نباید این نگاه را بهانه‌ای برای فرار از قانون و انجام ندادن تکالیف خود تلقی کنند.

یا سولفور زدایی و یا حذف سوخت مازوت

وی اضافه کرد: سازمان حفاظت محیط زیست و دولت سیزدهم در این زمینه از ابتدای استقرار با جدیت ورود کرده و حتماً روند به این سمت و سو خواهد رفت که یا سولفور زدایی از مازوت به نحو مطلوب انجام شود یا در غیر این صورت مجوز مازوت‌سوزی صادر نشود.

سلاجقه گفت: این نیروگاه‌ها نیز تا زمانیکه سولفور زدایی از سوخت مازوت نکنند پلمب خواهند بود مگر در مواقع اضطرار که شورای عالی امنیت ملی تصمیم بگیرد.

وی با اشاره به اینکه پسماند سوخت مازوت گچی است، تصریح کرد: پالایشگاه شازند اراک سهم زیادی در تولید مواد پالایشی در کشور دارد که اکنون جز پالایشگاه‌هایی است که سولفور زدایی خیلی خوبی انجام داده است.

وضع آلودگی هوای کرج از تهران جدی تر است

معاون رئیس جمهور به وضعیت آلودگی هوا در کلانشهرها اشاره کرد و ادامه داد: آلایندگی هوا دارای پیشینه طولانی در جهان است که ریشه در فعالیت‌های صنعتی کشورهای پیشرفته دنیا دارد و اکنون از کشورهای در حال توسعه می‌خواهند هوا را پاک کنند.

وی با بیان اینکه شرایط آلودگی هوا در کلان‌شهر کرج نسبت به تهران وضعیت خیلی بدتری دارد، اضافه کرد: عامل ۸۰ درصد آلایندگی هوای تهران و ۹ کلان‌شهر کشور ناشی از منابع متحرک است و ۲۰ درصد سهم منابع ساکن مثل صنایع و نیروگاه‌ها است.

سلاجقه با اشاره به این فرموده مقام معظم رهبری که «مساله محیط زیست کشور مساله این دولت و آن دولت نیست بلکه وظیفه همگان است» گفت: شهر تهران ۴.۵ میلیون موتورسیکلت دارد که آلودگی هر کدام از آن‌ها به اندازه یک دستگاه پراید است.

برقی شدن موتورسیکلت‌ها

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، با بیان اینکه امروزه تعدادی زیادی از مردم به واسطه ۴.۵ میلیون موتورسیکلت در کشور ارتزاق می‌کنند، افزود: دولت برای رفع معضل آلودگی این موتورسیکلت‌ها به سمت برقی کردن آن‌ها می‌رود ضمن اینکه برنامه برقی کردن اتوبوس‌های حمل و نقل عمومی درون شهری تهران و دیگر کلانشهرها نیز برای استفاده کمتر از بنزین و گازوئیل یکی از اولویت‌های دولت است.

وی یکی دیگر از علل آلودگی هوای کلانشهرها به خصوص در غرب تهران و کرج را ساخت و سازهای بیش از حد دانست و اظهار کرد: برای انجام این ساخت و سازها و برج سازی ها برای انتقال مصالح کامیون‌های زیادی تردد می‌کنند که پایش های انجام شده در محدوده این ترددها نشان از افزایش آلاینده‌ها دارد.

دیپلماسی داخلی محیط زیست کشور مشکل دارد

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به وضعیت دیپلماسی محیط زیست در داخل و خارج از کشور اشاره کرد و گفت: در دیپلماسی داخلی محیط زیست کشور مشکل دارد زیرا حوضه‌های آبخیز کشور چالش برانگیز شده است.

وی افزود: در دیپلماسی داخلی کشور به شرایطی رسیدهایم که اعلام کردیم آب نیست و این در حالی است که دولت مکلف است که منابع آب را برای کشاورزی، شرب و صنایع تأمین کند.

سلاجقه اظهار کرد: در داخل کشور برای کوتاه مدت کارهای خوبی در استان‌ها انجام شد و باید گفت بحث‌های زودگذر درمانش انجام می‌شود به طوری که در اصفهان، یزد، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری و خوزستان برنامه‌های خوبی به صورت زودگذر در حال اتفاق است.

سلاجقه به جایگاه محیط زیست در بعد بین‌المللی نیز اشاره کرد و گفت: سازمان حفاظت محیط زیست کشور بعد از وزارت خارجه دستگاهی است که بیشترین مراودات بین‌المللی را دارد.

وی افزود: تا پیش از دولت سیزدهم محیط زیست کشور جایگاه مناسبی در دیپلماسی بین‌المللی نداشت به طوری که به پرداخت بخشی از هزینه‌ها و تعهدات عمل نکرده بود که موجب شده بود از بسیاری از کنوانسیون‌ها خارج شود.

سلاجقه به موضوع تحول در بحث ساختاری محیط زیست با استفاده از ظرفیت نخبگان در یک اتاق فکر اشاره کرد و افزود: تبعات بحث‌های تغییر اقلیم تغییر تنوع زیستی است که در حال اتفاق است و دولت را هوشیار می‌کنیم که این تغییر تنوع زیستی خوب نیست.

عضو هیأت علمی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران اظهار کرد: کشورهای همسایه تغییر اقلیم دارند که ما هنوز جدی در آن قرار نگرفته‌ایم.

وی با تاکید بر اینکه دیپلماسی محیط زیست در این دولت جایگاه ویژه ای خواهد داشت، تصریح کرد: جایگاه محیط زیست بایستی با استفاده از ظرفیت‌هایی همچون تشکل‌های زیست محیطی ارتقا یافته و مطالبات داشته باشد.

سلاجقه گفت: در حدود یک هزار و ۲۱ تشکل مردم نهاد زیست محیطی در کشور ثبت شده اند که بعضی از آن‌ها تخصصی نیستند.

ستاد ملی تالاب‌های کشور به زودی تشکیل می‌شود

معاون رئیس جمهور با اشاره به خشک شدن تعدادی از تالاب‌های کشور، افزود: دیگر اجازه نمی‌دهیم تالاب‌های کشور به سرنوشت دریاچه ارومیه گرفتار شوند.

وی افزود: طبیعت کشور دیگر تحمل رویکرد سخت را ندارد و به باید به دنبال رویکرد نرم باشد که باید بسیج سازندگی استان‌ها وارد کار شوند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تخصیص آب باید به محیط زیست واگذار شود وای فعلاً این وضعیت وجود ندارد.

سلاجقه با اشاره به اینکه سند واگذاری تالاب انزلی باطل و به حالت قبل بازگشت، افزود: به زودی ستاد ملی تالاب‌های کشور با حضور معاون اول رئیس جمهور تشکیل می‌شود و حق آبه ها مشخص می‌شود.

هر جا جوانان در میدان بودند کشور به اوج رسید

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به فرارسیدن روز دانشجو، گفت: روز دانشجو یادآور روزهای تدبیر، تفکر، جوانی و عقل و خصوصیاتی که مطالبه‌گری در اوج است و در عین حال آینده‌ای درخشان است.

وی افزود: روز دانشجو یادآور روزی است که شهدای دانشجو به دست مزدوران رژیم پهلوی در دانشگاه تهران به شهادت رسیدند و تبیین راه آینده را برای ما داشتند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: روحیه و اندیشه و مطالبات جوانی که در بستر عقل است مطالباتی رهگشا است و جوان و به خصوص دانشجو، جویندگی و مطالبه‌گری کارش است و به دنبال آینده است.

سلاجقه گفت: هر جا جوانان در میدان بوده‌اند کشور به اوج و تعالی رسیده و هر جا نادیده گرفته شدند دچار مشکل شدیم.

وی افزود: سمت و سوی این دولت انقلابی انتظارات بالایی است و کارهای نشده فوق‌العاده پایین است و انتظارات جامعه و راه طولانی است.

سلاجقه تصریح کرد: اکنون مسؤولیت در دولت سیزدهم فوق‌العاده سنگین است ولی تعهد می‌دهم به عنوان یک دانشجوی دانشگاه که مطمئن باشید آینده رو به وضعیتی مناسب و رو به جلو است.

وی فاز بعدی را بحث اشتغال عنوان کرد و گفت: این جوانان نخبه و اندیشمند باید در میدان کار قرار بگیرند و باید از ظرفیت جوانان در کشور استفاده شود زیرا مدیریت کشور بدون مدیریت جوانان معنی ندارد.

سلاجقه تاکید کرد: تحول در دولت و کشور با استفاده از نیروی جوانان اتفاق خواهد افتاد که شعار نیست ولی در عمل هم اتفاق خاصی تاکنون نیافتاده ولی به زودی ظرفیت‌های خوبی ایجاد می‌شود و رویکرد مناسبی است.

منبع: فارس

کد خبر 540443

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.