تشدید نظارت بر مصرف انرژی دستگاه‌های اداری

مدیر عامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران گفت: وضعیت مصرف انرژی در بخش اداری کشور از امروز با شدت بیشتری کنترل می‌شود.

به گزارش ایمنا، مصطفی رجبی مشهدی درباره افزایش مصرف در بخش اداری، اظهار کرد: از امروز نظارت‌ها بر رفتار مصرفی دستگاه‌های اجرایی و بانک‌ها تشدید می‌شودتا فرایند مصرف در این بخش‌ها کنترل شود.

وی افزود: بخش‌های عمومی ساختمان‌ها و اداره‌ها می‌توانند دما بیرون را داشته باشند و نیازی به دستگاه‌های گرمایشی ندارند. همچنین عایق بندی ساختمان‌ها می‌تواند ۴۰ تا ۵۰ درصد از اتلاف انرژی جلوگیری و کاهش مصرف در ساختمان را به دنبال داشته باشد.

سخنگوی صنعت برق خاطرنشان کرد: بر این اساس از هموطنان می‌خواهیم که اگر با اداره یا بانک‌هایی رو به رو شدند که اتلاف انرژی داشتند، تذکر دهند و یا با همکاران ما در شرکت‌های توزیع با شماره ۱۲۱ تماس بگیرند تا در اسرع وقت بررسی‌های لازم انجام و با این موارد برخورد شود.

رجبی مشهدی تصریح کرد: در حال حاضر مصرف بخش خانگی و تجاری در این روزها حدود ۶۰۰ میلیون متر مکعب در روز برآورد شده که در مواقعی بیشتر هم می‌شود. در این روزها با کاهش مصرف، مثلاً با کم کردن یک درجه‌ای دمای خانه، می‌توان حدود ۶ درصد در مصرف گاز صرفه‌جویی کرد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر مصرف حدود ۸۵ درصد از مشترکان برق پایین‌تر از الگوی مصرف است و فقط ۱۵ درصد پرمصرف هستند و از این ۱۵ درصد، دو درصد دو برابر الگوی تعیین شده مصرف می‌کنند و حتی اگر همین عده نیز رعایت کنند، می‌شود برق همگان را تأمین کرد؛ یعنی می‌شود با یک همکاری در فصل سرد، حتی از روشنایی معابر خیابانی هم کم نکرد. مشترکان بدانند که خاموش کردن حتی یک لامپ می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

اولویت وزارت نیرو تأمین برق داخل کشور است

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران، اولویت اول وزارت نیرو را تأمین برق داخل کشور اعلام کرد و گفت: در حال حاضر تبادل انرژی داریم به گونه‌ای که از سه کشور برق را وارد و به سه یا چهار کشور برق صادر می‌کنیم. مجموع تبادل انرژی ما حدود یک درصد از کل مصرف انرژی روزانه کشور است که تأثیری روی مصرف کل برق ندارد. آن چیزی که در این فصل محدودیت ایجاد می‌کند، سوخت‌رسانی به نیروگاه‌ها و تأمین سوخت است.

به گزارش ایمنا، پیش تر «مصطفی رجبی مشهدی» مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران گفته بود: امسال با تلاش‌های وزارتخانه‌های نفت و نیرو قبل از شروع فصل سرما، تدابیر بسیار خوبی برای تأمین سوخت کافی نیروگاه‌ها اندیشیده شده تا نگرانی ناشی از این موضوع کاهش یابد و روند سوخت‌رسانی مطلوب به نیروگاه‌ها برای تأمین انرژی برق پایدار در زمستان امسال به بهترین شکل ممکن انجام شود.

وی تاکید کرده بود: در حال حاضر میزان ذخایر نفت گاز و نفت کوره نیروگاه‌ها نسبت به سال گذشته از شرایط بهتری برخوردار است. تداوم این روند می‌تواند نقش مؤثری در تأمین انرژی مورد نیاز بخش برق کشور ایفا کند.

بر اساس آمارهای موجود مصرف انرژی بخش خانگی ایران به ازای هر مترمربع زیر بنا ۲.۴ برابر آمریکا و ۱.۸ برابر اروپا است.

منبع: ایرنا

کد خبر 539264

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.