افزایش ۵۰۰ مگاواتی ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر تا تابستان ۱۴۰۱

وزیر نیرو با اشاره به ظرفیت جدید نیروگاه‌های تجدیدپذیر گفت: ۵۰۰ مگاوات نیروگاه جدید انرژی‌های تجدید پذیر به توان تولید برق کشور افزوده خواهد شد.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، علی اکبر محرابیان اظهار کرد: با توجه به کسری تولید برق نسبت به تقاضای آن، ضرورت داشت که برای تأمین بخشی از این کسری‌ها برنامه‌ریزی کنیم و بر این اساس برنامه‌ای که برای چهار سال آینده پیش بینی کردیم، افزایش ۳۰ هزار مگاواتی ظرفیت تولید برق کشور است؛ به گونه‌ای که ۲۰ هزار مگاوات نیروگاه حرارتی و ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدید پذیر را در سطح کشور به بهره‌برداری برسانیم.

وی افزود: برای تابستان سال آینده برنامه‌ریزی کرده بودیم تا پنج هزار مگاوات برق به ظرفیت تولید کشور بیفزاییم اما با تلاش‌های انجام گرفته توانستیم که یک هزار مگاوات را هم به این برنامه اضافه کنیم. این ۶ هزار مگاوات شامل ۴ هزار و ۵۰۰ مگاوات نیروگاه حرارتی، ۵۰۰ مگاوات نیروگاه تجدید پذیر و هزار مگاوات هم ارتقای توان تولید یا به‌روز کردن نیروگاه‌های موجود است.

وزیر نیرو ادامه داد: تا به این لحظه در مجموع چهار واحد با ظرفیت ۸۰۰ مگاوات به بهره‌برداری رسیده و به شبکه سنکرون شده است. در طول ماه‌های آینده نیز یکی پس از دیگری این واحدها به بهره‌برداری می‌رسند؛ البته امیدواریم در تأمین منابع آن‌ها بر اساس پیش‌بینی‌ها شاهد کمک دولت و مجلس باشیم تا این منابع به موقع تزریق شوند.

محرابیان گفت: با بسیج منابع داخلی کشور شامل اعتبارات بودجه‌ای و سرمایه‌های سرمایه گذاران، بانک‌ها، صندوق توسعه ملی و روش‌های مختلفی که برای تأمین مالی وجود دارد می‌توانیم برنامه‌ها را اجرایی کنیم.

وی با اشاره به تولید ۹۰۰ مگاوات برق در نیروگاه‌های تجدید پذیر کشور، افزود: این ظرفیت محصول سال‌ها سرمایه گذاری است اما برای تابستان سال آینده پیش بینی کردیم که ۵۰۰ مگاوات دیگر را به ظرفیت نیروگاه‌ها تجدید پذیر کشور اضافه کنیم.

عضو کابینه سیزدهم ادامه داد: نیروگاه‌های تجدید پذیری که برای تابستان پیش‌بینی کردیم، انواع مختلفی دارد و شامل نیروگاه‌های خورشیدی، بادی، زیست توده و نخستین نیروگاه زمین گرمایی است که این نیروگاه زمین گرمایی در منطقه مشگین شهر به بهره برداری می‌رسد.

محرابیان تصریح کرد: امیدواریم این نیروگاه زمین گرمایی که عملیات اجرایی آن از چندین سال پیش شروع شده اما به بهره‌برداری نرسیده بود، طی سه ماه آینده به بهره‌برداری برسانیم.

کد خبر 538486

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.