کتابی که با ۷۳ سال تاخیر به کتابخانه اسکاتلندی بازگشت

یک جلد کتاب داستان از «‌روپرت هیوز» که باید ششم نوامبر ۱۹۴۸ به کتابخانه‌ای در اسکاتلند بازپس داده می‌شد، بعد از ۷۳ سال به کتابخانه بازگردانده شد.

به گزارش ایمنا، رمان Stately Timber نوشته «‌روپرت هیوز» که ماجراهای آن در بوستن آمریکا می‌گذرد، هفته گذشته در یک بسته‌بندی متفاوت به کتابخانه شهر دانفرملاین در اسکاتلند رسید. ماجرا از این قرار بود که دختر فرد امانت‌گیرنده این کتاب را یافته و آن را برای مسئولان کتابخانه فرستاده بود، هر چند ۷۳ سال دیرتر از موعد مقرر!

یکی از کارکنان کتابخانه منطقه فایف می‌گوید: در هفته‌های پیش‌تر کتابی پس از ۱۴ سال تأخیر به کتابخانه رسیده بود و ما فکر می‌کردیم چه رخداد شگفت‌انگیزی! بعد که بسته این کتاب هفته گذشته به در کتابخانه آمد، همه‌مان زدیم زیر خنده. پس از آن نشستیم و با بچه‌ها میزان جریمه احتمالی را برای این همه سال تأخیر حساب کردیم و به رقم ۲۸۴۷ پوند رسیدیم.

دختر فرد امانت‌گیرنده کتاب همراه آن درون بسته یک نامه عاشقانه هم نوشته و جزئیات ماجرا را شرح داده بود. مسئولان کتابخانه‌های منطقه فایف برای تشویق کردن مردم به بازگرداندن کتاب‌های در دوران همه‌گیری کرونا جریمه‌های دیرکرد را حذف کردند و همین امر باعث شد خیلی‌ها ترغیب شوند کتاب‌های امانی را پس بدهند.

بر اساس آنچه در نامه همراه کتاب آمده، پدر فقید دختر که در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم در منطقه فایف اسکاتلند زندگی می‌کرده، کتاب را امانت گرفته بود اما آشکار نیست او فراموش کرده آن را بازگرداند یا پای امری دیگر در میان بوده است. طبق برنامه، کتاب می‌بایست ۱۴ روز دست امانت‌گیرنده می‌ماند و پس از آن بازگردانده می‌شد.

البته ۷۳ سال دیرکرد برای بازگرداندن کتاب به کتابخانه در فهرست تأخیرهای تاریخی چندان هم زیاد نیست. رکورد تأخیر در پس دادن کتاب امانی به کتابخانه به موردی بازمی‌گردد که کتاب در ۱۶۶۸ امانت گرفته و پس از ۲۸۸ سال به کتابخانه کالج سیدنی ساسکس در دانشگاه کمبریج بازگردانده شد.

کد خبر 536195

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.