لزوم ساماندهی سریع آثار زلزله بر زندگی مردم

جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان هرمزگان پیش از ظهر امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور در بندرعباس برگزار شد.

به گزارش ایمنا، معاون اول رئیس جمهور در این جلسه با تاکید بر اینکه باید ظرف چند روز آینده آثار زلزله بر زندگی مردم را به صورت فوری ساماندهی کنیم، اظهار کرد: باید شرایطی فراهم شود که مردم بتوانند به زندگی عادی ادامه دهند و برای امور دیگر نظیر ساخت و سازها باید با بسیج امکانات در دراز مدت اقدامات لازم صورت گیرد و دولت نیز کمک‌ها و پشتیبانی لازم را انجام خواهد داد.

محمد مخبر با تقدیر از مسؤولان استانی و کشوری که به موقع و جهادگرا نه برای رفع مسائل و مشکلات در مناطق زلزله زده حاضر شدند، افزود: از استاندار هرمزگان درخواست می‌شود ظرف چند روز آینده، گزارشی جامع از برآورد خسارات وارده تدوین و به دولت ارائه دهد تا تصمیمات لازم با حضور مسئولین ذیربط اتخاذ شود.

وی با اشاره به بازدید خود از مناطق زلزله زده که از شب گذشته تا بامداد امروز انجام شد، خاطرنشان کرد: خوشبختانه در این بازدیدها گلایه‌ای مبنی بر کمبود چادر وجود نداشت اما لازم است با فوریت نسبت به تأمین تغذیه و سایر کمبودهای مردم زلزله زده اقدام شود چراکه به دلیل تخریب برخی منازل مسکونی امکان تهیه غذا و پخت و پز برای مردم وجود ندارد.

معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با در نظر گرفتن فصل سرما و احتمال بارندگی با سرعت نسبت به تعمیر و بازسازی واحدهای مسکونی آسیب دیده اقدام کند و علاوه بر آن باید هرچه سریع‌تر خسارات وارد شده به اسباب و وسایل مردم را نیز جبران کنیم.

مخبر با تاکید بر اینکه آسیب‌ها و خسارات وارد شده به دامپروری مردم زلزله زده نیز جبران خواهد شد، تصریح کرد: بنیاد برکت با سرعت بنگاه‌های کوچک و زودبازده در روستاهای فاقد اشتغال راه اندازی کند و فرصت خوبی است که بخشی از مشکل اشتغال این روستاها را حل کنیم.

وی به مشکلات آب و برق چهار روستای بخش فین نیز اشاره کرد و گفت: به جز یکی از این روستاها که نیازمند اقدامات عمرانی است و ممکن است کمی طولانی‌تر شود، مشکل آب و برق بقیه روستاها باید با سرعت مرتفع شود.

معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: بعضی از این روستاها با توجه به اینکه روی گسل قرار دارند، در معرض زلزله هستند و باید پیگیری شود که در کدام مکان‌ها لازم به راه اندازی پایگاه امدادی راهداری‌ها است تا سریع‌تر اقدام لازم انجام شود.

مخبر تصریح کرد: بخشی از پل‌ها و راه‌های مواصلاتی نیز دچار آسیب و تخریب شده‌اند که باید به سرعت ساماندهی و بازسازی شوند تا مردم برای تردد بین روستاها و شهرها مشکلی نداشته باشند.

وی اضافه کرد: مدارس نیز که در ظاهر تخریبی نیستند اما تعمیری هستند باید توسط اداره کل نوسازی و توسعه و تجهیز مدارس هرمزگان با کمک بنیاد برکت، به سرعت تعمیر این فضاهای آموزشی انجام شود؛ چرا که در روستاها تعداد دانش آموزان کم و مدرسه‌ها حضوری است.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به عدم دسترسی به اینترنت و قطع شبکه ارتباطی تلفن همراه اول در برخی مناطق زلزله زده، تاکید کرد: در این شرایط دانش آموزان ناچار هستند برای استفاده از اینترنت و شرکت در کلاس‌های درس مسافت طولانی را طی کنند که باید به این موضوع نیز با فوریت رسیدگی شود.

مخبر ادامه داد: تعداد تخت‌های بیمارستانی در هرمزگان نسبت به استان‌های دیگر کمتر است که باید وزیر بهداشت سریع‌تر برای جبران این کمبود برنامه ریزی و تصمیم گیری کند و با توجه به اینکه این استان از مناطق زلزله خیز کشور است لازم است اماکن و فضاهایی چندمنظوره برای اسکان و درمان در نظر گرفته شود.

وی اظهار کرد: از مردم استان هرمزگان استدعا داریم با توجه به اینکه احتمال پس لرزه‌ها وجود دارد، از حضور در منازلی که دچار آسیب شده خودداری کنند تا شاهد خسارات جانی و تلفات نباشیم.

منبع: ایسنا

کد خبر 535581

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.