کراس اوور ایران خودرو با امکانات مدرن وارد بازار می‌شود

مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو با بیان این‌که نگاه ایران خودرو در راستای منویات مقام معظم رهبری، به توانمندی های داخل کشور و تولید ملی است، گفت: بر همین اساس ظرفیت تولید ۸۰ درصد از محصولات ایران‌خودرو،‌ طی سه سال آینده به برند داخلی اختصاص خواهد یافت.

به گزارش ایمنا، فرشاد مقیمی در مراسم آغاز تولید خودروی تارا اتوماتیک و پروژه توسعه محصول K۱۲۵ با بیان اینکه خودروی تارا با گیربکس دستی در کوتاه‌ترین زمان ممکن چهار ستاره کیفی را دریافت کرده و تا پایان سال نسخه اتوماتیک این محصول، پنج ستاره کیفی را دریافت خواهد کرد، اظهار کرد: عدم تولید خودرو با سه ستاره کیفی یکی از اهدافی است که دنبال می‌کنیم.

وی با بیان اینکه توانستیم در سال گذشته ۳۵ درصد رشد تولید را رقم بزنیم، افزود: نهضت داخلی سازی را به عنوان یکی از سرفصل‌های اصلی برنامه‌های ایران خودرو دنبال کردیم و توانستیم از سال ۹۸ تا به امروز حدود ۲۵۸ میلیون یورو کاهش ارزبری را رقم بزنیم.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو ادامه داد: این دستاورد حاصل همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان، شرکت‌های قطعه سازی و صنایع دفاعی و هوافضا بوده است.

مقیمی با بیان اینکه بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری، در نقشه راه ترسیم شده، به سمت داخلی‌سازی پلتفرم خودرو حرکت کرده‌ایم، اضافه کرد: محصول پروژه K۱۲۵ در بهمن ماه ۱۴۰۱ روانه بازار داخلی و صادراتی خواهد شد.

وی تصریح کرد: هم‌زمان پلتفرم برقی این محصول نیز در دست طراحی و نمونه سازی است. گیربکس آن نیز در مرحله نخست AT خواهد بود و در آینده به گیربکس DCT و موتور سه استوانه ارتقا خواهد یافت.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو با بیان اینکه نزدیک به سه هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در خودروی تارا انجام شده، گفت: بخشی از این سرمایه گذاری را قطعه سازان و بخشی از را خودروسازان انجام دادند. اکسل این خودرو در هفته گذشته به تولید انبوه رسید که تکنولوژی ساخت آن برای نخستین بار وارد کشور شده است. این اکسل نسبت به اکسل خودروی ۴۰۵، ۲۰ کیلوگرم کاهش وزن دارد.

مقیمی با تاکید بر اینکه برنامه آینده ایران خودرو تولید سالی یک محصول جدید است، ادامه داد: به گونه‌ای برنامه ریزی کرده‌ایم تا هم‌زمان با اتمام یک محصول، پروژه تولید محصول جدید آغاز شود. همزمانی این پروژه‌ها می‌تواند اهداف کشور را در تولید خودرو به سرانجام برساند.

وی تاکید کرد: پلتفرم مشترک می‌تواند در کاهش بهای تمام شده، دستیابی به مقیاس اقتصادی و قابلیت صادرات به خارج از کشور مؤثر باشد.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو با بیان این‌که هم‌زمان با تولید خودروی تارا و K۱۲۵، چند محصول دیگر ارتقا یافته است، خاطرنشان کرد: محصولات موجود را با استانداردهای روز و نیازمندی‌های جامعه به روز کرده‌ایم. محصولاتی مانند راناپلاس، سورن پلاس، سمند سال، ۲۰۷ با سقف پانوراما از جمله این محصولات است.

مقیمی ادامه داد: هم چنین در اواخر امسال، رانا پلاس مجهز به گیربکس شش سرعته دستی و نیمه اتوماتیک را به بازار عرضه خواهیم کرد. دنا پلاس شش سرعته دستی نیز در حال سپری کردن مرحله تولید آزمایشی است و در آینده نزدیک به بازار عرضه خواهد شد. تولید وانت آریسان‌دو با بهبودهای جدید نیز از حدود یک ماه دیگر آغاز خواهد شد. همچنین پروژه‌های مربوط به محصولات جایگزین خودروهای ۲۰۶، ۲۰۷، سورن پلاس و دنا نیز بزودی شروع خواهد شد، تولید خودروی برقی نیز در دستور کار قرار دارد.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو با اشاره به اقدامات ایران خودرو دیزل، تصریح کرد: امسال توانستیم خودروی تاکتیکی ۶در۶ سه محور را تولید کنیم و ۲۴ دستگاه از آن را تحویل دهیم. نمونه اتوبوس برقی در یک ماه آینده در ایران خودرو دیزل رونمایی خواهد شد، این خودرو با شاسی داخلی و تغییراتی جزئی داخلی سازی می‌شود.

مقیمی افزود: موتور ۴۵۷ با استاندارد یورو ۵ را به زودی عرضه خواهیم کرد و نمونه موتورهای ۳۵۵ و ۳۶۴ با استاندارد یورو ۵ نیز آماده شده است.

منبع: خبر آنلاین

کد خبر 530909

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.