برنامه‌ تاب‌آوری در برابر فرونشست به دستگاه‌های اجرایی استان اصفهان ابلاغ شد

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: دستگاه‌های اجرایی استان مکلف شدند سیستم‌ها را در برابر اثرات فرونشست تاب‌آور کنند.

منصور شیشه‌فروش در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، اظهار کرد: در سه سال اخیر اقدامات لازم برای کنترل وضعیت فرونشست در این استان انجام شده است و مناطق درگیر با این پدیده با همکاری سازمان‌ها پایش شد.

وی افزود: برای موضوع فرونشست جلسات مدیریت بحران با حضور رئیس سازمان زمین‌شناسی کشور برگزار و در چند سال اخیر زمینه برای حضور کارشناسان زمین‌شناسی در استان فراهم شد. در مورد پایش دشت‌های استان هم طبق تفاهم نامه‌های مدیریت بحران استان با سازمان زمین‌شناسی تیم‌های این سازمان در استان مستقر شدند.

دشت‌ها و مناطق بسیاری از اصفهان درگیر فرونشست است

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان تصریح کرد: کاشان، شهرهای آران و بیدگل، بادرود و اردستان و دشت مهیار تحت تأثیر فرونشست بود، اطلس فرونشست تهیه و مناطق اولویت‌دار شناسایی شد. کارشناسان از روش‌های تلفیقی برای بررسی موضوع استفاده کردند و تصاویر ماهواره‌ای در دشت‌های استان و در شهر اصفهان در مناطق رهنان، حبیب‌آباد، دولت‌آباد و خوراسگان پردازش و جلسات متعدد برگزار شد، دستگاه‌های اجرایی در این راستا همکاری و کمک‌های بسیار کردند تا سازمان اقدامات لازم را انجام دهد.

وی خاطرنشان کرد: ۳۵ درصد محدوده مطالعاتی در استان به آب منطقه‌ای اعلام و هزار چاه پیزومتری حفر شد، برای اینکه وضعیت آبخوان‌ها را در استان اندازه‌گیری کنند به صورت ۲۴ ساعته وضعیت افت سطح آبخوان‌ها را در دشت‌ها شناسایی و بررسی کنند، وزارت نیرو موظف شده است، طرحی به نام «تعادل‌بخشی تغذیه مصنوعی پخش سیلاب» را اجرا کند که هدف آن بهبود وضعیت منابع آب زیرزمینی بوده است.

بررسی مخاطرات فرونشست در دستور کار دستگاه‌ها

شیشه فروش افزود: تشکیلات اندازه‌گیری منابع آب و چاه‌های اکتشافی نصب شد، تهیه بانک اطلاعات محدوده‌های مطالعاتی، حفر چاه‌های کم بازده کشاورزی، استقرار و جایگزینی چاه‌های کشاورزی با پساب در بخش‌های ممنوعه، تقویت و استقرار گروه‌های گشت و بازرسی، تهیه و نصب کنتورهای حجمی آب و برق، اطلاع‌رسانی و ایجاد سامانه پایش، کنترل و برداشت از چاه‌ها، کنترل، نظارت بر چاه‌های فاقد پروانه و بررسی مخاطرات ناشی از فرونشست در دشت‌های مطالعاتی اهمیت خاص و ویژه داشته است.

وی تصریح کرد: جهاد کشاورزی موظف شده اقداماتی در زمینه مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی انجام دهد که تاکنون ۱۲۱ هزار طرح آبیاری انجام داده است، ۱۲ هزار گلخانه با کاهش مصرف و اجرای طرح الگوی کشت و توسعه گیاهان دارویی فعالیت می‌کنند توسعه و پرورش قارچ خوراکی، توسعه گلخانه‌ها و مجتمع دامپروری، پرورش مرغ در شرق استان و جلوگیری از کاشت گیاهان با نیاز به آب زیاد از اقداماتی است که باید انجام شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان ادامه داد: سازمان زمین‌شناسی و شهرداری برای نصب جی پی اس در مناطق پرخطر و ارزیابی وضعیت موجود در شهر اصفهان تفاهم‌نامه امضا کردند، همچنین بین شهرداری و دانشگاه، برای مطالعات شهر اصفهان و بررسی وضعیت فرونشست، تاب‌آوری سیستم‌ها و پیشگیری از اثرات فرونشست تفاهم‌نامه‌ای امضا شده است. اداره راه و شهرسازی باید ساختمان‌های بلندمرتبه را ارزیابی کند و طبق قانون موظف شده است استانداردها و الزامات اجرایی سازه‌ها را در مناطقی که فرونشست در آنها وجود دارد اعلام کند.

شیشه فروش گفت: دستگاه‌ها مکلف شدند سیستم‌ها را در برابر اثرات فرونشست تاب‌آور کنند، اداره راه و شهرسازی از توسعه در مناطقی که تحت تأثیر فرونشست و در منطقه خطر است جلوگیری و از بارگذاری بیش از اندازه در این مناطق خودداری کند.

کد خبر 529550

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.