حسن نصرالله: باید به پیشنهاد برقیِ ایران پاسخ داد

دبیرکل حزب الله لبنان با بیان اینکه پیشنهادات مختلفی از شرق و غرب برای حل بحران برق لبنان وجود دارد، تأکید کرد که باید به پیشنهاد وزیر امور خارجه ایران درباره حل مشکل برق لبنان پاسخ داد.

به گزارش ایمنا به نقل از العالم، سید حسن نصرالله شامگاه روز دوشنبه -۱۹ مهرماه- به بررسی تحولات لبنان و منطقه پرداخت.

وی در این مراسم گفت: حزب الله در پی برگزاری انتخابات در زمان مشخص خود است و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد از اینکه که هیچ یک از طرف‌های لبنانی خواستار تعویق انتخابات پارلمانی باشند.

دبیر کل حزب الله لبنان به مسئله انتخابات پرداخت و گفت: ما خواستار برگزاری انتخابات در زمان معین هستیم… ما پس از بحث با گروه‌های سیاسی به این نتیجه رسیدیم که هیچ گروهی خواستار تمدید فعالیت پارلمان کنونی نیست.

نصرالله اضافه کرد: در زمینه انتخابات مظلوم واقع شده است، تصریح کرد: ما برای اصلاح قانون اساسی به منظور تغییر سن رأی و کاهش آن به ۱۸ سال، تلاش کردیم، ولی متأسفانه بسیاری از فراکسیون‌ها مخالف تغییر این سن هستند به جز حزب الله و جنبش امل.

وی در ادامه به مسئله قطعی برق در لبنان پرداخت و گفت: تاریکی فراگیر به معنای ورود به یک فاجعه برای همه مردم لبنان هستیم… از دولت می‌خواهیم که برق، در دستور کار آن، در اولویت باشد تا راهکاری پیدا شود، نه اینکه فقط راهکارهای گذرا مشخص شود.

دبیر کل حزب الله لبنان با بیان اینکه از شرق و غرب پیشنهادهای متنوعی برای حل مشکل برق لبنان وجود دارد، تصریح کرد: با این تکلیف این موضوع مشخص شود. اگر آمریکا مانع حل مشکل برق لبنان است، باید این مسئله علنی شود تا اقدامات مقتضی صورت گیرد… باید به پیشنهاد وزیر خارجه ایران برای حل مشکل برق لبنان، پاسخ داد.

نصرالله ادامه داد: تصور کنید که یک مسئول لبنانی از مسئول ایرانی بخواهد که وی از آمریکا بخواهد تا به لبنان کمک کند. این دیگر چه مسئولیت‌پذیری است!؟… باید مشکل برق به صورت بنیادین حل شود… آمریکا از نظر ما دشمن است و دشمن نیز هر کاری انجام می‌دهد.... ولی کسانی که می‌گویند آمریکا هم‌پیمانشان است، از این کشور معافیت بگیرند.

وی در بخش دیگری سخنرانی خود به ارسال سوخت به لبنان پرداخت و تأکید کرد: «مرحله دوم از واردات سوخت، در اکتبر صورت خواهد گرفت… در مسئله سوخت نمی‌خواهیم با شرکت‌ها و پمپ بنزین‌ها رقابت کنیم، بلکه نیازهای ضروری را رفع کردیم».

دبیر کل حزب الله لبنان با اشاره به کمک‌های ایران و سوریه برای انتقال سوخت به لبنان، تصریح کرد که همپیمانان مسئولان دولتی هیچ اقدامی در این زمینه برای این کشور انجام ندادند و میزان استقبال از گازوئیل ایران، بیش از حد انتظار بود.

نصرالله با بیان اینکه ایران دیگر بیشتر از این چه کند؟ سوخت داده و گفته آماده ساخت دو نیروگاه یا احداث مترو است، خاطر نشان کرد: شما [سیاسیون و دولت لبنان] هستید که کاری نمی‌کنید. بیم آن می‌رود که عامدانه کاری برای شبکه برق لبنان نمی‌کنند تا فرو بپاشد تا بهانه‌ای برای خصوصی‌سازی آن شود.

وی با بیان اینکه واردات گازوئیل در حال حاضر، اولویت دارد، تأکید کرد: شنیدیم که حکومت قصد دارد از ایران گازوئیل خریداری کند. ما از این مسئله حمایت می‌کنیم و تسهیلات لجستیک را برای آن تضمین می‌کنیم.

دبیر کل حزب الله لبنان به مسئله انفجار بیروت پرداخت و گفت: درباره پرونده تحقیق درباره انفجار در بندر، ما خواستار تحقیق هستیم و بر آن تأکید داریم و از تحقیق دست بر نخواهیم داشت. قاضی کنونی به جای استفاده از اشتباهات قاضی قبلی، این اشتباهات را تکمیل و بدتر از او عمل کرد.

نصرالله ادامه داد: ما از کسانی هستیم که از نظر روحی، سیاسی و رسانه‌ای، از انفجار بیروت، ضربه خوردیم… از دیدگاه انسانی نیز ما خواستار [مشخص شدن] حقیقت و بازخواست هستیم. برخی از خون شهدا و افراد زخمی در پی سو استفاده‌های سیاسی هستند.

وی خطاب به قاضی و بازپرس این پرونده گفت: اصل این است که جناب بازپرس، به خانواده‌های شهدا بگویی که چه کسی کشتی [حامل نیترات آمونیوم] را وارد بندر کرد… با دستور چه کسی وارد کرد؟ اینها سوالاتی است که قاضی پرونده باید به پاسخ آن برسد. قاضی پرونده نباید اشتباهات قاضی سابق را تکرار کند… بازپرس در پی تسویه حساب‌های سیاسی است.

کد خبر 528242

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.