جزئیات غربالگری زائران اربعین در مرزهای زمینی و هوایی

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت جزئیات غربالگری کرونا در زائران عتبات عالیات و اربعین در مرزهای زمینی و هوایی را تشریح کرد.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، محمد مهدی گویا گفت: تا روز جمعه ۹ مهرماه ۱۴۰۰ بالغ بر ۳۰۶ هزار و ۳۲۹ زائر اربعین در مرزهای زمینی غربالگری کرونا شدند و شش هزار تست تشخیصی سریع و سه هزار و ۲۴۱ تست pcr انجام گرفت که در مجموع ۲۲۲ مورد مثبت کرونا ثبت شد که به قرنطینه اعزام شدند.

وی افزود: علاوه بر این، در مرزهای هوایی نیز سه هزار و ۳۶۵ مورد تست کرونا و ۵ هزار و ۱۵۹ مورد تست تشخیصی از زائرین عتبات عالیات گرفته شد که ۱۱۵ مورد ابتلاء به کرونا تشخیص و به قرنطینه اعزام شدند.

وی بیان کرد: کسانی که به قرنطینه اعزام می‌شوند بایستی آنجا اقامت داشته باشند تا زمانی که کاملاً اطمینان حاصل شود که علائم ندارند و بعد از منفی شدن تست به شهرستان‌های خود بازمی‌گردند. همچنین کلیه افرادی که که با این اشخاص در ارتباط بوده‌اند هم مورد آزمایش قرار می‌گیرند.

وی تصریح کرد: در مجموع با وجود حجم بسیار زیادی از زائران اعزامی که بسیار فراتر از پیش بینی‌ها بود این عملیات تاکنون با موفقیت کامل انجام شده است. به عنوان مثال در پرواز نجف اشرف به کرمان که حامل ۱۳۰ زائر بود و از همگی تست انجام شد ۲۷ مورد ابتلاء به کرونا تشخیص داده شد.

گویا با اشاره به یک نمونه فعالیت تیم‌های بهداشتی در مرزها گفت: همکاران ما از نیمه شب که پرواز به زمین نشست تا صبح در مرکز مراقبت مرزی بی وقفه مشغول انجام تست‌ها و مراقبت‌های لازم بودند و اگر چنین نمی‌شد می‌توانست پیامدهای نگران کننده‌ای در پی داشته باشد.

کد خبر 526432

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.