حاشیه‌نشینی اطراف خانه‌های تاریخی شهر ایجاد شده است/ به فکر فروریختن ستون عالی‌قاپو باشید

رئیس کمیسیون اقتصادی حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: یک روز اگر ستون عالی‌قاپو فروریخت آبرویی برای دولت نمی‌ماند بنابراین باید از اکنون به فکر مشکلات ناشی از خشکی زاینده‌رود که فرونشست یکی از آن‌ها است، باشیم.

به گزارش خبرنگار ایمنا، عباس حاج‌رسولی‌ها امروز (یکشنبه) در دوازدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار کرد: در روز مراسم معارفه شهردار اصفهان تاکید شد که اعتبارات شهرداری نباید از طریق تخلف و به نحوی گرفته شود که مردم رضایت ندارند.

وی افزود: هر پول زوری که از مردم گرفته شود حرام است و نباید این پول‌ها سر سفره شهرداری بیاید لذا از شهردار اصفهان درخواست می‌کنم در این خصوص مصمم بوده و به هیچ عنوان از مردم پول اضافه و خلاف گرفته نشود.

رئیس کمیسیون اقتصادی حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: باید افزایش طبقات در مناطقی که ساختمان‌های اطراف آن طبقه مازاد دارد، تعریف درستی داشته و بر اساس توافق نباشد، زیرا این موضوع مربوط به ۳۰ سال پیش بود اما اکنون این فرایند نظام‌مند شده و زیبنده شهر اصفهان نیست.

وی ادامه داد: فرایند بازدید برای صدور پروانه ساخت و ساز ۱۴ روز زمان می‌برد که این تأخیر حداقل ۴۰ میلیارد تومان به شهرداری خسارت وارد می‌کند و این زیبنده شهر اصفهان نیست بنابراین باید اقدامات در زمینه شهرسازی هوشمند که بسیاری از آن در ادوار گذشته انجام شده بود از سر گرفته شود.

حاج‌رسولی‌ها با تاکید بر اینکه امیدواریم هفته آینده نشنویم که این روال همچنان با تأخیر انجام شده و اصلاحات لازم برای آن شود، افزود: میزان کسب درآمد پس از تکریم مردم در اولویت است، بنابراین باید حداکثر در یک ماه پروانه صادر و در کمال عزت و احترام و همراه با تکریم مردم به آن‌ها داده شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه افزایش عمر و فرسودگی ناوگان اتوبوسرانی زیبنده اصفهان نیست، گفت: با توجه به اینکه بازسازی اتوبوس‌ها چندان توصیه نمی‌شود، امیدواریم شهرداری تمام تلاش خود را برای نوسازی این ناوگان انجام دهد.

وی تاکید کرد: از سوی دیگر عمر ناوگان مترو نیز در حال افزایش است و از آنجایی که تا چند سال دیگر این ناوگان فرسوده می‌شود و توان خرید ناوگان جدید از خارج را نداریم، لازم است واحد تولیدی ساخت واگن در اصفهان راه‌اندازی شود. این مهم در سال‌های گذشته پیگیری شده و قرار بود دانش فنی از سوی چینی‌ها منتقل شود که نیاز به پیگیری دارد.

حاج‌رسولی‌ها با بیان اینکه مدیریت آب با رئیس جمهور بوده و شورای عالی آب با ریاست معاون اول او تشکیل می‌شود، افزود: طرح‌های آبرسانی نه تنها برای زندگی همه مردم استان اصفهان ضرورت دارد بلکه زندگی ساکنان فلات مرکزی را نیز تحت‌الشعاع قرار می‌دهد بنابراین شایسته است مشکلات طرح بهشت آباد از سوی دولت رفع شود زیرا شورا و شهرداری هیچ قدرت تصمیم‌گیری برای آن ندارد.

وی خاطرنشان کرد: دولت قبل هیچ اقدامی برای احیای زاینده‌رود انجام نداد و نباید در دولت فعلی اتفاقات به شکلی باشد که بازهم چهار سال دیگر ببینیم هیچ کاری نشده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: یک روز اگر ستون عالی‌قاپو فروریخت آبرویی برای دولت نمی‌ماند، بنابراین باید از اکنون به فکر مشکلات ناشی از خشکی زاینده‌رود که فرونشست یکی از آن‌ها است، باشیم؛ ما نیز در شورای شهر آمادگی برای تخصیص اعتبار در حفاظت از میراث تاریخی شهر را داریم اما باز هم تاکید می‌کنم که تصمیم‌گیری کلان در این خصوص با دولت است.

وی با اشاره به مشکلات بافت فرسوده در منطقه سه شهرداری، اظهار کرد: اداره کل میراث فرهنگی به دلیل وجود یک خانه تاریخی در یک بافت، مقررات سختی برای ساخت و ساز در آن محدوده گذاشته که این امر خود باعث ایجاد بافت فرسوده می‌شود.

حاج‌رسولی‌ها افزود: در شورای شهر ادوار پیشین با معاونت رئیس جمهور جلسه گذاشتیم و دستور آن به امضای مقامات استانی و کشوری رسید که برای صدور پروانه ساخت‌وساز به نحوی پیش بینی شود که هم آسیب به بافت تاریخی نرسد هم مردم به زحمت نیفتند اما بازهم شاهد مشکلات در این منطقه هستیم.

وی با بیان اینکه در اصفهان برعکس دیگر شهرهای کشور حاشیه نشینی اطراف یک خانه تاریخی ایجاد شده که در شأن این شهر نیست، ادامه داد: از وزیر گردشگری درخواست کرد که به اصفهان سفر کرده و برای حفاظت از آثار و بافت تاریخی اصفهان چاره‌اندیشی کند.

رئیس کمیسیون اقتصادی حقوقی و گردشگری شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار کرد: وارونگی هوا زندگی در اصفهان را سخت کرده و باعث بیماری‌های گوناگون می‌شود بنابراین باید برای برون‌رفت از معضلات آن در فصل پاییز اقدامات لازم انجام شود.

وی تاکید کرد: رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهور هردو جوانان را به صحنه دعوت کرده‌اند که این اتفاق تنها به‌کارگیری مدیران جوان نیست بلکه باید زمینه اشتغال تمام جوانان در کشور فراهم شود.

حاج‌رسولی‌ها تصریح کرد: ما تجربه گام اول انقلاب را داشتیم و نیروهای نخبه به دستگاه‌های دولتی تزریق شدند اما در سال‌های اخیر این موضوع رها شده و هیچ کسی هم پاسخگو نیست؛ دولت برای فارغ‌التحصیل شدن هر جوانی حداقل چند صد میلیون تومان هزینه می‌کند بنابراین دولت سیزدهم باید برنامه مشخصی برای رفع معضل بیکاران تحصیل‌کرده در جامعه داشته باشد.

کد خبر 526356

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.