موضع رسمی طالبان در مورد ایران

وزیر فرهنگ و اطلاع‌رسانی طالبان موضع این گروه در رابطه با ایران را اعلام کرد.

به گزارش ایمنا، ذبیح الله مجاهد در مصاحبه با رسانه‌های روس‌زبان، به بیان مواضع این گروه در خصوص موضوعات مختلف پرداخت.

وی به خبرگزاری اسپوتنیک گفت که طالبان به دنبال برگرداندن «اشرف غنی» به افغانستان نیست و فقط می‌خواهد که او اموالی که با خود از افغانستان برده است تا به یکی از شعب بانک‌های افغانستان بازگرداند؛ چرا که این اموال برای مردم این کشور است.

وزیر فرهنگ و اطلاع‌رسانی طالبان به تعیین «سهیل شاهین» سخنگوی طالبان به عنوان نماینده افغانستان در سازمان ملل پرداخت و گفت: مقامات سازمان ملل تا این لحظه پاسخی دراینباره به درخواست طالبان نداده‌اند.

مجاهد از میانجیگری قطر و کشورهای دیگری که او از آن‌ها با عنوان «دوست» نام برد، استقبال کرد و گفت: این کشورها می‌توانند واسطه شوند تا سازمان ملل کرسی افغانستان را به طالبان واگذار کند.

به گفته وی، نماینده طالبان در سازمان ملل تلاش خواهد کرد تا رابطه افغانستان با اتحادیه اروپا و آمریکا و کشورهای اسلامی در منطقه را توسعه دهد و مهم‌ترین برنامه طالبان در سازمان ملل نیز همین موضوع است.

وزیر فرهنگ و اطلاع‌رسانی طالبان در خصوص رابطه این گروه با کشورهای دیگر گفت: طالبان تلاش دارد روابط حسنه‌ای با جامعه جهانی برقرار کند و در خصوص رابطه با روسیه نیز گفت که دولت طالبان تمایل دارد هیأتی به مسکو اعزام کند.

مجاهد ادامه داد: روسیه و ترکیه و کشورهای دیگر می‌توانند طرح‌های اقتصادی خود را در افغانستان به اجرا در آورند. بخش آموزش و بهداشت از جمله موضوعات مورد علاقه طالبان برای سرمایه‌گذاری دیگر کشورها است.

وی در خصوص رابطه طالبان با ایران نیز گفت: در حال حاضر اختلافی با تهران نداریم و تلاش می‌کنیم روابط خود را با ایران توسعه دهیم.

وزیر فرهنگ و اطلاع‌رسانی طالبان بر مخالفت شدید طالبان با حضور هرگونه نیروی خارجی در افغانستان یا برپایی پایگاه نظامی تأکید کرد و افزود: ما با همه جهان حتی با آمریکایی‌ها تعامل می‌کنیم، اما این روابط باید در چارچوب اصول خودمان باشد.

مجاهد تأکید کرد: طالبان هرگز اجازه نخواهد داد تا از خاک افغانستان علیه کشور دیگری استفاده شود.

منبع: فارس

کد خبر 524493

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.