محرابیان: توسعه صنعت برق به اندازه تقاضا نبوده است

وزیر نیرو گفت: در سال‌های گذشته فراز و نشیب‌های بسیاری در بال توسعه داشتیم، لیکن در بال مدیریت تقاضا، میزان موفقیت و برنامه‌ریزی اندک بوده و با توجه به شرایط قیمت‌گذاری و دیگر مشکلات و چالش‌ها، در مصرف برق بی‌توجهی شده و باعث شده

به‌گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، علی‌اکبر محرابیان عصر امروز -سه‌شنبه ۳۰ شهریورماه- در جلسه‌ای که با حضور معاونان و مدیران ارشد صنعت آب و برق کشور در ساختمان ستادی وزارت نیرو از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد، اظهار کرد: در چند روز آینده این مرکز برای ساماندهی همه ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود توسط گروه‌های جهادی، خیرین و غیره در موضوع آبرسانی روستایی تشکیل شده و در زیرمجموعه خود ساختار قرارگاه جهاد آب را خواهد داشت.

وی با بیان اینکه این قرارگاه با هدف اقدام مشترک در سطح کل وزارتخانه تشکیل می‌شود، گفت: امیدوارم این حرکت باعث عزم جهادی و انقلابی در کشور شود تا بهره‌مندی آبرسانی روستایی از ۹۰ درصد عبور کند.

وزیر نیرو با اشاره به توصیه‌های رهبر معظم انقلاب در دیدار با کابینه دولت سیزدهم خاطرنشان کرد: پیگیری و عمل به وعده‌ها یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین محورهای توصیه رهبری به دولت سیزدهم بوده و دولت نیز در تحقق این موضوع مصّر است.

محرابیان افزود: بر اساس میثاقی که با مردم و دولت داریم، برنامه‌ای جامع و کامل را به مجلس ارائه کردیم. برنامه ارائه شده نه تنها برنامه یک نفر، بلکه برنامه‌ای جامع در راستای توسعه و پیشرفت خدمات صنعت آب و برق کشور است.

وزیر نیرو با اشاره به سیاست‌های راهبردی این وزارتخانه در دولت سیزدهم، خاطرنشان کرد: برنامه ارائه شده در هر پروژه دارای زمان‌بندی، پتانسیل، حوزه‌های اصلی و ظرفیت مشخص است.

محرابیان ادامه داد: باید همه تلاش‌ها به کار گرفته شود تا کمترین وابستگی را به بودجه عمومی داشته باشیم و بتوانیم از بخش‌ها، پتانسیل و ظرفیت‌های مختلف بهره کافی و لازم را ببریم.

وی افزود: نکته‌ای که برنامه ارائه شده را از دیگر برنامه‌ها متمایز می‌کند، تدوین زمان‌بندی دقیق برای پروژه‌ها بوده و پیگیری و رسیدگی به پروژه‌ها مهم‌ترین وظیفه و اولویت اصلی مدیران است. باید با مجموع ظرفیت‌ها و توان بتوانیم این برنامه مهم را عملیاتی کنیم.

توسعه صنعت برق به اندازه تقاضا نبوده است

وزیر نیرو با اشاره به برنامه بخش برق گفت: در برنامه بخش برق دو بال توسعه و مدیریت تقاضا را داریم. در سال‌های گذشته فراز و نشیب‌های بسیاری در بال توسعه داشتیم، لیکن در بال مدیریت تقاضا، میزان موفقیت و برنامه‌ریزی اندک بوده و با توجه به شرایط قیمت‌گذاری و دیگر مشکلات و چالش‌ها، در مصرف برق بی‌توجهی شده و باعث شده توسعه ما به میزان تقاضا نباشد.

محرابیان با بیان اینکه باید با استفاده از ظرفیت و تجارب موجود در کشور تراز منفی تولید و مصرف را جبران کنیم، گفت: پسندیده نیست پس از ۴۲ سال از عمر انقلاب بخش‌های مختلف مصرف دچار محدودیت باشند. باید با کمک ظرفیت‌های بخش خصوصی، توانایی‌های متخصصان و کمک صنایع به نقطه‌ای برسیم که توانایی تولید برق بالاتر از نیاز را داشته باشیم.

وی در رابطه با بخش آب، با بیان اینکه تأمین آب امری الهی است، خاطرنشان کرد: منابع اصلی آب در اختیار بشر نیست اما مدیریت مصرف آن در دست بشر است. ما تجربه‌های مختلف و گوناگونی از خشکسالی‌ها و ترسالی‌ها را تجربه کردیم.

وزیر نیرو افزود: سرانه مصرف بخش‌های مختلف دنیا نشان می‌دهد که اگر مدیریت مصرف خوبی بر منابع آبی داشته باشیم، می‌توانیم از ظرفیت موجود به‌خوبی استفاده لازم را ببریم.

محرابیان با اشاره به استفاده از آب‌های غیرمتعارف ادامه داد: امروز کشور در شرایطی نیست که نیاز آن تنها با آب‌های متعارف کفاف داده شود. در بسیاری از مناطق مجبور به استفاده از آب‌های غیرمتعارف هستیم؛ البته باید در این موضوع تعادل را رعایت کنیم.

وی با بیان اینکه با استفاده از آب‌های غیرمتعارف نیز همه مشکلات کشور حل نمی‌شود، گفت: اقتصاد آب‌های غیرمتعارف موضوع مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد و مانند سایر مسائل استفاده از همه ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در این زمینه لازم است. برای تأمین آب بیشتر استان‌های ساحلی باید از دریا استفاده کرد.

وزیر نیرو با تاکید بر موضوع مدیریت مصرف، گفت: آب در کشور وجود دارد و این مدیریت مصرف است که باید درست شود. مدیریت مصرف آب باید به اقتضای زمان حال باشد چرا که وضعیت مخازن آب در سال‌های مختلف تغییر می‌کند.

محرابیان ضرورت نصب کنتور را موضوعی مهم در مقوله آب دانست و گفت: باید برای چنین موضوعاتی برنامه داشته و با برنامه‌ای عملی و کامل بر مدار مدیریت و تقاضای مصرف ورود کنیم.

به‌گفته وی، توجه به موضوع اقتصاد آب و برق باید در متن برنامه‌ها باشد و این مهم، به معنی افزایش قیمت این کالای اساسی نیست.

وزیر نیرو با بیان اینکه موضوع تقاضا و مدیریت مصرف باید محصول تدبیر همه ظرفیت‌ها در بخش آب باشد، گفت: اگر بتوانیم مردم را در این زمینه به خوبی اقناع کنیم نه تنها ما را در این امر مهم همراهی می‌کنند بلکه تشویق می‌کنند تا شرایط در این حوزه سامان یابد.

محرابیان با بیان اینکه سفرهای استانی جز برنامه‌های محوری دولت سیزدهم است، خاطرنشان کرد: این سفرها با سه هدف رسیدگی به وضعیت استان‌ها، بررسی پروژه‌های موجود در استان و تصویب پروژه‌های جدید صورت می‌گیرد. به ثمر رسیدن این پروژه‌ها در زمان مقرر و وعده داده شده بسیار ضروری و مهم است.

وی مقابله جدی با فساد را یکی از جدی‌ترین برنامه‌های خود دانست و افزود: شناسایی مراکز تولید فساد مهمترین برنامه و گام اول برای مقابله با آن است. حساسیت به این موضوع نباید در این دوران، کم باشد.

تأمین آب شرب؛ خط قرمز وزارت نیرو

وزیر نیرو با اشاره به موضوع‌های مهم صنعت آب و برق خاطرنشان کرد: تأمین آب شرب خط قرمز بوده و چیزی به نام قطع شدن نباید در این زمینه داشته باشیم. ممکن است پیشامدهایی در این بین صورت بگیرد که باید به همه آن‌ها رسیدگی شود و پیشامد نباید از روی عدم پیش‌بینی مدیر اتفاق بیافتد.

محرابیان با بیان اینکه مردم را نباید در این موضوع نگران کنیم، افزود: تأمین سوخت زمستانی از موضوع‌های کلیدی پیش‌رو است که باید تدابیر و اقدام‌های لازم و مقتضی برای تأمین سوخت صورت بگیرد. باید فصل‌های زمستان و تابستان را بدون خاموشی سپری کنیم.

وی هماهنگی در سطح وزارتخانه را مهم دانست و اضافه کرد: زمانی می‌توانیم اهداف موجود را پیگیری و به ثمر برسانیم که در موضوعات هماهنگی، همدلی و همکاری را مورد توجه ویژه قرار دهیم.

کد خبر 523869

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.