رئیسی: تحت نظر ولی‌فقیه جامع‌الشرایطی هستیم که جانشین ولی عصر (عج) است

رئیس جمهور گفت: امروز افتخار همه ما این است که تحت نظر ولی فقیه جامع‌الشرایطی هستیم که جانشینی وجود مولا ولی عصر (عج) را دارد.

به گزارش ایمنا، سید ابراهیم رئیسی روز سه شنبه -۳۰ شهریورماه- در آئین تجلیل از پیشکسوتان دفاع مقدس در باغ موزه دفاع مقدس با تسلیت ایام اربعین حسینی و با قدردانی از برگزار کنندگان این نشست نورانی اظهار کرد: این نشست‌ها و جلسات برای نسل امروز و نسل آینده درس‌آموز است.

وی با اشاره به وجود حضرت اباعبدالله در زیارت اربعین اظهار کرد: فلسفه قیام اباعبدالله این بود که ملت‌ها را از جهالت و نادانی بیرون بیاورد و آنان را از گمراهی نجات دهد.

رئیس جمهور ادامه داد: می‌خواهم مراسم تجلیل از شهیدان و پیشکسوتان دفاع مقدس را جلوه‌ای از روشنگری نسبت به راه، پیام و هدف شهیدان بدانم چون هیچکس در عالم دچار جهل نشود و در نادانی نماند و اگر افرادی به هر دلیل، فتنه فتنه گران و شیطنت شیاطین، انحراف و گمراهی در فکر اخلاق و اندیشه آنان شود، با آن نورانی بودن راه شهیدان از ضلالت و گمراهی نجات پیدا کند.

رئیسی خاطرنشان کرد: در این مقطع افراد دست‌اندرکار تا هرچه می‌توانند یاد، نام، وصیت‌نامه، هدف و مسیر نورانی شهیدان را در جهت تنویر افکار عمومی نشان دادن راه نورانی آنها برای رهایی یافتن از ضلالت و گمراهی و فتنه‌های فتنه گران را انجام دهند.

وی ادامه داد: تجلیل و تکریم از پیشکسوتان و دفاع مقدس مصون‌سازی نسل جوان است راه صیانت بخشی به نسل امروز و نیازهای و عصرهای آینده این است که عاشورا معرفی و معلوم شود عاشورا امتداد دارد. امتداد عاشورا امروز جلوه شهدایی است که برای خدا و یک امر مقدس در میدان ظاهر شده اند بسیاری در دنیا نبرد و جنگ می‌کنند و جنگ‌های بسیاری با خونریزی در دنیا وجود دارد اما کدام‌یک از آنها دفاع مقدس است.

رئیس جمهور تصریح کرد: نظامات در دنیا و نظامات حکومتی بسیاری در کره زمین برقرار هستند اما کدام از آنها نظام مقدس است و سوال این است که چه چیزی باعث تقدس نظام، دفاع و بسیج ماست؟

رئیسی با طرح این سوال که رمز قدسیت دفاع ما در چیست و چرا دفاع ما مقدس و نظام ما قدسی است، تصریح کرد: آنچه مسلم است هیچ امر مشخص و زمانی و زمین و زمانی قدسی نمی‌شود مگر در پرتو قدوس. فقط خدا قدوس است؛ اگر زمینی قدسیت دارد در پرتو ارتباط با قدوس است و اگر مکانی و شخصی قدوس می‌شود باید با خدا ارتباط برقرار کند.

رئیسی با اشاره به قدسیت نظام جمهوری اسلامی اظهار کرد: نظام ما به دلیل مبتنی بودن بر دین و آموزه‌های دینی، کتاب و سنت، قدسی است و این رمز قدسیت نظام ما است. نظام اسلامی که می‌خواهد تمام ارتباطاتش بر اساس دین و آموزه‌های دینی تنظیم شود نظام مقدس می‌شود. دوم اینکه در رأس نظام ما حاکمیتی است که نیابت از حجت خدا ولی عصر دارد. امر، دستور و نظر او امروز برای ما حجت است.

وی اضافه کرد: قدسیت حاکمیت برای آن است که این جانشینی از طرف حجت خدا به نظام قدسیت می‌بخشد طوری که امروز نیروهای مسلح ما مفتخر هستند تحت فرمان فرماندهی کل قوا خدمت و امر او را اطاعت می‌کنند و با این کار وظیفه و تکلیف خود را انجام داده‌اند. امروز افتخار همه ما این است که تحت نظر ولی فقیه جامع‌الشرایطی هستیم که جانشینی وجود مولا ولی عصر (عج) را دارد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در نظام ما هیچ قانون، مقررات و باید و نبایدی مصوب و اجرا نمی‌شود مگر اینکه مطابق شرع و موازین شرعی باشد. برای شورای نگهبان، برای دستگاه قضا، دیوان عالی را تضمین گذاشتند تا هیچ حکم و قانونی خلاف شرع در مجموعه نظام تصویب و اجرا نشود. هر حکم، قانون و مقرره‌ای خلاف موازین شرعی از درجه اعتبار ساقط است.

رئیسی با بیان اینکه حضرت امام (ره) از روز اول اعلام کردند قوانین باید منطبق شرع و موازین شرع باشد، اضافه کرد: علاوه بر این قدسیت در عمل هم می‌خواهیم یعنی هم حسن فعلی و هم حسن فاعلی می‌خواهیم. یعنی اگر نماینده‌ای، کارگزاری، فرماندهی، استانداری و فرمانداری در جایی که خدمت می‌کند علاوه بر حسن فعلی، حسن فاعلی هم می‌خواهد. یک اخلاص هم می‌خواهد تا به کار قیمت دهد. همه سلسله مراتب کار قدسی باشد اما در عمل با قدسیت حرکت نکند عمل او قیمتی که باید را ندارد. علاوه بر همه ساز و کاری که وجود دارد، عامل عمل هم باید از در اخلاص برای قدوس کار کند تا قدسیت داشته باشد.

وی تاکید کرد: رمز ماندگاری نام شهیدان ما در دفاع از مقدس، حرم و حریم و ارزش‌های انقلاب اسلامی این است که خود نیز قدسی شده‌اند. چون برای خدا حرکت کرده‌اند و ماندگاری آنها به دلیل اخلاص آنها است و برای خدا از جان خود و آینده این دنیایی گذشتند و آینده جاودانه را به دست آورده‌اند.

رئیس جمهور با اشاره به این جمله امام راحل خطاب به سربازان نظامیان که فرمودند "وقتی با شما سربازان و افسران مواجه می‌شوم، احساس خاصی دارم"، گفت: امام با آن جایگاه خود در عرفان و شناخت خدا به عظمت سربازان اشاره می‌کند و واژه حقارت را به زبان می‌آورند و می‌گویند من با همه عظمت الهی و جایگاهم به جایگاه شما غبطه می‌خورم. در واقع امام می‌خواهد مخاطب خود را معرفی کند که جایگاه شما بالا است. به همه ما می‌خواهد معرفی کند کسی که در لباس سربازی، سرداری و افسری این نظام ظاهر شود و در جایگاه حافظ ناموس قرار می‌گیرد به قدری بالا است که من امام به حال او غبطه می‌خورم.

رئیسی افزود: این توفیق برای امروز و همه عصرها است و این خط و راه نورانی و از این قدسیتی که در دفاع با عظمت ما بود، همواره باید تجلیل و تکریم شود تا نام ایران بماند چون دفاع و بسیج قدسی شد، جاودانه هستند.

وی با اشاره به نام راهیان نور در محل شهادت شهدا گفت: کسانی که در این مسیر نورانی با نام راهیان نور قرار می‌گیرند با نورانیت همراه می‌شوند چون افراد در جبهه، مخلصان روزگار بودند که باید به حالشان غبطه خورد. فرماندهان و پیشکسوتان این عرصه جایگاه منحصر به فرد دارند که برخی در میان ما نیستند.
وی ضمن طلب آمرزش و رحمت برای شهدایی که نامشان زینت‌بخش هرکوی برزن است، گفت: خانواده معظم شهدا پرچم‌های برافراشته در هر کوی و برزن، در هر اداره و سازمان و دانشگاهی هستند که راه و هدف شهید را معرفی می‌کنند و باید همواره گرامی داشته شوند. به نام، یاد و خانواده مکرم آنان باید افتخار کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه همه آنها فرمانده بزرگی دارند که در دوران جنگ و قبل از جنگ همواره در کنار امام یار امام و در صفوف مقدم حضور داشته است، اظهار کرد: این نمایشگاه توانست برخی از جلوه‌های زندگی او را نشان دهد؛ جلوه‌ای از زندگی ایشان در کسوت ارادتمند به امام، یک شاگرد مکتب امام و مکتب انبیا الهی.

رئیسی اضافه کرد: از سال ۴۲ و بعد از آن در سال‌های مبارزه با نظام شاهنشاهی هم باید به این مجموعه اضافه شود تا معلوم شود این حرکت ممتد و ادامه‌دار یک چهره انقلابی، عالم، فرزانه و فقیه در کنار امام و نقش آفرینی ایشان بعد از امام برای جامعه ما روشن شود که امروز جامعه ما توسط فقیه جامع الشرایطی اداره می‌شود که به مردم نمی‌گوید بروید بلکه به مردم می‌گوید بیایید.

وی ادامه داد: ایشان خود در قله‌ای قرار دارد که جایگاه او جایگاه سیاقت نیست بلکه جایگاه قیادت است و بین سیاقت و قیادت فرق است. در سیاقت سوق دادن به یک هدف است در قیادت یعنی شما هم بیایید تا ملکوتی شوید. رهبری خود به این جایگاه رسیده است. فرماندهان ما در جایگاهی هستند که به افسران و سربازان خود نمی‌گویند بروید.

رئیس جمهور اضافه کرد: البته مصلحان بسیاری در عالم داریم که به مردم می‌گویند راستگو باشید و میثاق شکن نباشید و امانتدار باشید. از این دست مصلحانی که ادعای خوبی و پاکی دارند در جهان کم نیستند اما چرا محبوب عالم نیستند و در دل‌ها جایی ندارند چون خود نرسیده‌اند.

رئیسی یادآور شد: این نمایشگاه گویای شخصیتی است که در جایگاه فرماندهی کل قوا قرار دارد و وقتی جایگاه فرمانده‌ام را می‌بینم که خود امروز در این میدان پیشکسوت است و با اخلاص در این میدان حاضر است و نقش آفرینی می‌کند، بنده افتخار می‌کنم سرباز ایشان باشم.

وی با قدردانی از دست‌اندرکاران برپایی این مراسم گفت: توفیق داشتم قبل از این جایگاه و قبل از دوران کرونایی در مراسم گرامیداشت برخی شهیدان می‌رفتم مثلاً بیستمین یا سی‌امین سالگرد شهادت بسیار باشکوه برگزار می‌شد طوری که انگار همین دیروز شهید شده‌اند و مردم تجلیل می‌کردند و این نشان دهنده آمادگی مردم است و باید این جلوه‌ها بماند.

رئیس جمهور افزود: تجلیل از شهیدان و معرفی راه شهیدان همواره باید پیش روی ما باشد چون تجلیل از شهیدان از عالم جهل‌زدایی می‌کند. ما با جاهلیت مدرنی مواجه هستیم که مجهز به علم، فناوری سلاح است و قدرت مالی و نظامی فراوانی پشت این جاهلیت مدرن است که نداشته‌های خود را به عالم عقده می‌کنند.

رئیسی یادآور شد: زشت‌ترین کارها به عنوان جلوه‌های تمدن و مدنیت در این عالم جاهلیت مدرن معرفی می‌شود و آن قدرت عظیمی که می‌تواند چهره این جاهلیت را برملا کند و نقاب از صورتشان بردارد، یاد و نورانیت شهیدان و بیان فلسفه عاشورا و راه عاشوراییان است.

وی خاطرنشان کرد: عاشوراییان در عاشورا متولد شدند چون می‌خواستند عاشورا پایان عاشوراییان باشد. بر بدن‌های مطهر اسب‌ها را تازاندند، سرها را جدا کردند، خیمه‌ها را هم آتش زدند تا نامی از حسین نباشد اما عاشورا تولد عاشوراییان شد. به ما بگویند سال تولد حبیب بن مظاهر سال کی است نمی‌دانیم و مورخان می‌دانند اما حبیب و زهیر را به نام عاشورا می‌شناسیم.

رئیس جمهور با اشاره به این جمله از یک بزرگ که نام‌آوران دو روز تولد دارند یکی روز تولد شخص و دیگری روز تولد شخصیت است، گفت: شهیدان عاشورا در روز عاشورا متولد شدند و از این رو به خانواده‌های شهدا تبریک می‌گویم روز شهادتشان تاریخ تولدشان است. اینکه پایان‌شان چه روزی است باید بگویم تا وقتی که زمین است و زمان، آنان می‌درخشند. چون خدا فرموده «احیا عند ربهم یرزقون». آنها قرار است همان کار اباعبدالله (ع) یعنی جهل زدایی را انجام دهند. این بیداری منطقه به برکت خون شهدا است و این بیداری همواره ادامه دارد چون شهدای ما در مسیر حق گام برداشتند.

منبع: ایرنا
کد خبر 523650

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.