ورود اسپایکوژن به سبد واکسیناسیون ایران از مهرماه ۱۴۰۰

محقق اصلی طرح مطالعاتی واکسن ایرانی- استرالیایی اسپایکوژن اظهار امیدواری کرد با پشت سر گذاشتن موفقیت‌آمیز مرحله سوم تست انسانی واکسن کرونای اسپایکوژن، از اواخر مهرماه ۱۴۰۰ این واکسن وارد سبد واکسیناسیون کشور شود.

به گزارش ایمنا، دکتر پیام طبرسی محقق اصلی طرح مطالعاتی واکسن ایرانی- استرالیایی اسپایکوژن افزود: این کار منوط به تأیید و اخذ مجوز از سازمان غذا و دارو است که با توجه به شرایط موجود به نظر می‌رسد تأیید خواهد شد.

وی، ظرفیت ماهانه مجموعه شرکت داروسازی سینوژن برای تولید این واکسن را سه میلیون دوز اعلام کرد.

محقق اصلی طرح مطالعاتی واکسن ایرانی- استرالیایی اسپایکوژن، میزان ایمنی اسپایکوژن را ۷۷ درصد عنوان کرد و گفت: تزریق دوز دوم داوطلبان مرحله سوم کارآزمایی بالینی این واکسن به احتمال زیاد اواخر شهریور به پایان می‌رسد.

طبرسی افزود: حدود دو هفته بعد از تزریق واکسن به تمام داوطلبان مرحله سوم، می‌توان اثربخشی آن را به‌طور دقیق‌تر اعلام کرد.

وی با اشاره به اینکه چند هفته‌ای است که وارد فاز سوم تست انسانی این واکسن شده‌ایم، بیان داشت: تزریق دوز اول واکسن به ۱۶ هزار و ۸۰۰ داوطلب این مرحله انجام شد و تا چند روز پیش، بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ داوطلب هم دوز دوم را دریافت کردند.

طبرسی تعداد داوطلبان مرحله دوم تست انسانی واکسن کرونا اسپاکوژن را ۴۰۰ نفر اعلام کرد و گفت: فاز دوم این واکسن مشترک ایرانی و استرالیایی به پایان رسیده است.

بنا بر این گزارش، واکسن اسپایکوژن تولید مشترک ایران و استرالیا دارای فناوری ساخت پروتئین نوترکیب است و در صورت موفق بودن مراحل کارآزمایی بالینی این واکسن در تولید ایران خواهد شد.

فاز پیش‌بالینی و فاز اول کارآزمایی بالینی واکسن اسپایکوژن در استرالیا انجام شد و پس از آنکه مورد تأیید وزارت بهداشت این کشور قرار گرفت، وزارت بهداشت ایران هم آن را پذیرفت و فاز دوم تست انسانی انجام شد و مرحله سوم آن در ایران در حال انجام است.

کد خبر 523010

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.