وزیر دفاع: عدالت پایدار تنها شرط کافی برای برقرای صلح است

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با دعوت از سیاستمداران، فرهیختگان و آزادی‌خواهان جهان برای جایگزینی عدالت با صلح، گفت: با وجود جنگ، صلح برقرار نمی‌شود اما نبود جنگ هم به هیچ وجه شرط کافی برای صلح نیست، بنابراین تنها شرط کافی برای صلح برقراری عدالت پایدار است.

به گزارش ایمنا، سرتیپ محمدرضا قرایی آشتیانی روز شنبه _۲۷ شهریور ۱۴۰۰_ در مراسم افتتاح سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب صلح و دفاع در دانشگاه جنگ، محرم و صفر را دو ماه بزرگ و تأثیرگذار برای مسلمانان و آزادگان جهان و یادآور دفاع و شهادت در راه اعتلای آرمان‌های بشری انسانی و اسلامی عنوان کرد و گفت: قهرمانان عاشورا و در رأس آن سرور و سالار شهیدان امام حسین علیه السلام با ایثار همه داشته‌های خود درس بزرگ و ماندگاری به تمام آزادی خواهان و عدالت طلبان در طول تاریخ دادند و امروز اسوه و الگو همه مبارزان از هر دین و مسلکی علیه ظلم و جور و سلطه طلبی در جهان هستند.

وی با اشاره به سخنان امام خمینی (ره) درباره قیام امام حسین (ع) و اینکه اگر عاشورا نبود انقلاب اسلامی به پیروزی نمی‌رسید، افزود: این جمله امام (ره) به این معنا است که قیام امام حسین (ع) حجت و سرمشقی برای تمام مسلمین و مستضعفان جهان برای دستیابی به عدالت و رستگاری در دنیا و آخرت است.

وزیر دفاع خاطرنشان کرد: امام حسین (ع) و یاران باوفایش کاری کردند و حماسه‌ای خلق کردند که هیچ عذر و سستی را برای آیندگان که مورد ستم واقع می‌شوند، باقی نگذاشت و تکلیف همگان را در مواجهه با طاغوت‌ها مشخص کرد.

قرایی آشتیانی ادامه داد: امام حسین (ع) به ما آموخت تحت هر شرایطی موظف به قیام مقابل ظالمان عالم هستیم و سازش و سکوت به هیچ عنوان پذیرفته نیست و به نیستی و نابودی بشر ختم می‌شود. احیای زندگی و احیای انسانیت و زیست توأم با آرامش و صلح تنها در سایه ایستادگی مقابل سلطه جویان و زیاده‌خواهان مؤثر است و سرانجام این جهان به طور قطع و یقین به رستگاری و صلح توأم با امنیت ختم می‌شود.

وی با اشاره به مواضع صلح طلبانه و اصول جمهوری اسلامی ایران گفت: صلح از جمله واژه‌هایی است که مورد پسند تمامی انسان‌ها و توجه به ذات آنهاست و به همین دلیل غالباً مورد سو استفاده جنگ طلبان و سلطه‌گران به ویژه در جهان امروز قرار می‌گیرد.

وزیر دفاع ادامه داد: امروز با توسعه تعاملات ارتباطی و فضاهای رسانه‌ای قدرت در راستای اهداف سلطه جویانه خود در سطح جهان از واژه انسان دوستانه از جمله حقوق بشر، دموکراسی، صلح و رفاه و دیگر واژه‌های مشابه برای فریب افکار عمومی جوامع و دولت‌ها استفاده می‌کنند که این بزرگترین خیانت در حق انسان‌ها و حقوق ملت‌ها است.

وی اضافه کرد: بزرگترین ظلم و برداشت انحرافی در حق صلح به عنوان یک آرمان ارزشمند بشری، سو استفاده قدرت‌ها در برابر دانستن آن با نبود جنگ است، همان چیزی که در صحنه بین‌المللی جا افتاده است.

وزیر دفاع یادآور شد: با وجود جنگ، صلح برقرار نمی‌شود اما نبود جنگ هم به هیچ وجه شرط کافی برای صلح نیست و باید اذعان کرد که تنها شرط کافی برای صلح برقراری عدالت پایدار است. همان چیزی که مورد توجه نظام بین‌الملل کنونی قرار نگرفته است.

سرتیپ آشتیانی گفت: سیاستمداران، فرهیختگان و آزادی‌خواهان جهان را دعوت می‌کنیم که عدالت را جایگزین واژه صلح کند تا راه سوءاستفاده از آن را مسدود کنند، چنانچه عدالت برقرار شود صلح هم در پی آن خواهد آمد همیشه باید این را به خاطر داشته باشیم که با پایان جنگ، صلح واقعی محقق نخواهد شد و جنگ به اشکال دیگر ادامه پیدا خواهد کرد.

وی ادامه داد: در دین مبین اسلام، عدالت و عدالت خواهی از اصول اساسی است و سبب حیات و مایه استحکام زندگی و صلح جمله واژه‌های مورد پسند تمامی انسان‌ها با توجه به ذات و کرامت ذاتی آنها است.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح افزود: ما بر اساس آموزه‌های دینی خود معتقدیم که ظلم پایدار نمی‌ماند و این موضوع از شعارهای محوری ملت ایران است. اما آیا نظام بین‌الملل که روز به روز نقش و تأثیرگذاری آن در سرنوشت ملت‌ها در حال افزایش است یک نظام عدالت محور است؟ قطعاً چنین نیست و شاکله آن با عدالت سازگاری چندانی ندارد.

سرتیپ آشتیانی تاکید کرد: اینکه چند قدرت بزرگ برای سرنوشت جهان و به اصطلاح امنیت بین‌المللی تصمیم بگیرند در حالی که تعدادی از آنها پرونده بسیار ننگینی در ظلم، استعمار و استثمار دارند قابل پذیرش است و می‌توان از چنین نظامی انتظار برقراری صلح جهانی داشت؟

وی اضافه کرد: ساختار این نظام معیوب در بی‌عدالتی بنا شده است و امروز بسیاری از چالش‌ها و ناامنی‌ها در اقصا نقاط جهان متوجه آن است، اینکه حقوق حقه ملت‌ها نادیده گرفته می‌شود و بعضاً مورد اتهام تحریم‌های ظالمانه و تجاوز قرار می‌گیرد آیا با عدالت و سر سازگاری دارد و آیا ظلم به ملت مظلوم فلسطین، سوریه و دیگر کشورها مورد ستم از سوی تروریسم دولتی آمریکا و رژیم جعلی صهیونیستی و رژیم‌های مرتجع قابل توجیه است و با واقعیت صلح و صلح طلبی همخوانی دارد؟

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: اینها از جمله مصادیق تجاوز و خباثت برخی قدرت‌های بزرگ و ابعاد جنگ طلبانه آنان با بهره‌گیری از شعارهای فریبنده و سو استفاده از سازوکارهای نظام بین‌الملل است که با تعریف ناقص از صلح زمینه‌های بی‌عدالتی و ظلم ستم به ملت‌ها را فراهم آورده و ما شاهد یک بی‌تحرکی، سکون و تعلل در مساله صلح جهانی هستیم و این واقعیت تلخ است. اما ما و همه ملت‌های آزادیخواه بر این باور هستیم که صلح بدون مبارزه و مواجهه کسب نمی‌شود و تا زمانی که استضعاف وجود دارد و مستکبران به سلطه طلبی و یکجانبه گرایی و تجاوز ادامه می‌دهند معنی و مفهومی نخواهد داشت.

سرتیپ آشتیانی یادآور شد: خداوند متعال در قرآن صلح را در سایه قدرت فیزیکی و روحی و احراز آمادگی‌های لازم جنگی عنوان می‌کند و می‌فرماید اگر متجاوزان تمایل داشته باشند شما هم صلح کنید و مراقب فریب دشمن باشید.

وی گفت: اسلام با تأسی از احکام و دستورات الهی همواره پیشگام در مقوله صلح و امنیت جهانی بوده و تاکنون در عرصه عمل به آن هزینه زیادی داده است.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اضافه کرد: در قاموس جمهوری اسلامی ایران حمایت از مستضعفان همان حقوق بشری است که نظام بین‌الملل از آن استفاده ابزاری می‌کند. شهید والامقام حاج قاسم سلیمانی با تمام وجود در این مسیر گام برداشت و در مبارزه با تروریست‌های تکفیری و سلطه‌گران آمریکایی و صهیونیستی، به شهادت رسید. شهید سلیمانی منادی به تمام معنای عدالت و صلح بود.

آشتیانی گفت: ملت ایران بر این باور است که وعده الهی مبنی بر پیروزی حق علیه باطل محقق خواهد شد و مستضعفان وارثان حقیقی زمین خواهند بود و به حول قوه الهی و با تکیه بر همین تجربه و اعتماد راسخ در تمامی حوزه‌های مرتبط به خود اتکایی رسیده‌ایم به ویژه در زمینه ساخت و تولید تجهیزات و تسلیحات نظامی و بومی سازی آنان و دستیابی به فناوری‌های نوین در بخش‌های مختلف که این توفیقات به خدا و رهبری هوشمند و ایمان قوی و ایستادگی و مقاومت حاصل شده است و همه اینها در جهت صلح جهانی، امنیت و عدالت به کار خواهد رفت.

وی گفت: اعتقاد داریم صلح در جهان برقرار نخواهد شد مگر در سایه عدالت و یقیناً عدالت تنها با آگاهی نگری و تلاش مستمر ملت‌ها به دست می‌آید.

کد خبر 522846

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.