تأکید شمخانی بر اخراج سریع گروه‌های تروریستی از عراق

دبیر شورای عالی امنیت ملی در دیدار با نخست وزیر عراق تحرکات فزاینده گروه‌های تروریستی در منطقه کردستان عراق را نگران کننده دانست و بر لزوم خلع سلاح فوری و اخراج سریع آنان از عراق تأکید کرد.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، دریابان علی شمخانی با مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق دیدار و پیرامون مسائل دوجانبه و آخرین تحولات سیاسی و امنیتی منطقه گفت‌وگو کرد.

در این دیدار شمخانی با استقبال از ابتکار عمل دولت عراق در برگزاری نشست بغداد گفت: تمرکز بر اشتراک مساعی و همگرایی کشورهای منطقه بدون حضور کشورهای فرامنطقه‌ای باید در دستور کار دائمی کشورهای منطقه باشد.

وی تحرکات فزاینده گروه‌های تروریستی در اقلیم کردستان عراق را نگران کننده و مخل امنیت مرزهای دو کشور دانست و بر لزوم خلع سلاح فوری و اخراج سریع آنان از عراق تأکید کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به همکاری برخی کشورهای سازش‌کار منطقه با رژیم صهیونیستی گفت: این‌گونه اقدامات که در چارچوب دکترین جدید امنیت ملی آمریکا در منطقه صورت می‌گیرد نه تنها کمکی به ایجاد امنیت و ثبات نمی‌کند بلکه موجب تصاعد بحران و تشدید ناامنی در منطقه خواهد شد.

شمخانی تصریح کرد: ۲۰ سال اشغال فاجعه بار افغانستان توسط آمریکا ثابت کرد حضور و دخالت آمریکا در منطقه، جز بی‌ثباتی، ناامنی و وارد شدن خسارت‌های بزرگ مادی و معنوی به مردم منطقه حاصلی ندارد.

وی با بیان اینکه ملت‌های منطقه برای پایان دادن به حضور آمریکا در منطقه تاکنون هزینه‌های زیادی را متحمل شده‌اند، گفت: پیگیری پرونده ترور سرداران بزرگ مقاومت شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس و مجازات عاملان آن همچنان در صدر مطالبات دو ملت ایران و عراق و جبهه مقاومت قرار دارد و باید با همکاری دو کشور این خواسته به حق جامه عمل بپوشد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی اجرای کامل توافقات میان تهران - بغداد به ویژه در حوزه اقتصادی را مورد تأکید قرار داد و افزود: گسترش همکاری‌های همه جانبه با همسایگان، سیاست تغییرناپذیر جمهوری اسلامی ایران و از اولویت‌های اصلی دولت جدید است.

در این دیدار مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق با اشاره نقش ممتاز و راهبردی جمهوری اسلامی در مبارزه با تروریسم بویژه داعش گفت: دولت و ملت عراق هیچ‌گاه فداکاری و کمک‌های همه جانبه دولت، ملت و نیروهای مسلح ایران در شرایط سخت عراق را فراموش نخواهد کرد.

وی افزود: ملت و دولت عراق به پاس کمک‌های ارزنده جمهوری اسلامی ایران همواره در هنگامه مشکلات و سختی‌ها در کنار دولت و ملت ایران خواهد ماند.

نخست وزیر عراق همکاری مستمر نهادهای امنیت ملی دو کشور را در ابعاد مختلف مکمل و تسریع کننده مناسبات عراق و ایران بیان کرد و گفت: عراق با علاقه‌مندی آماده است که ظرفیت‌های سیاسی و امنیتی خود را در مسیر همکاری و نزدیکی بیشتر کشورهای منطقه و رفع سوءتفاهم‌هایی که مخل ثبات است به‌کار گیرد.

کد خبر 521593

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.